Budujemy Dom

Kiedy warto słuchać rad instalatora?

Artykuł na: 4-5 minut

Instalator radził, żebyśmy zamontowali regulator pokojowy w najchłodniejszej, północnej sypialni. My jednak umieściliśmy go w holu. Lokalizacja okazała się fatalna, bo... - mówią Marta i Michał, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Rozdzielacze w instalacji c.o.
Rozdzielacze w instalacji c.o.

Parametry domu:

 • murowany, parterowy; 
 • powierzchnia użytkowa 142 m2; 
 • ściany z gazobetonu 24 cm i styropianu 15 cm; 
 • instalacja c.o. z aluminiowymi grzejnikami naściennymi i ogrzewaniem podłogowym (na 30% powierzchni); 
 • komin z kształtek Schiedel o przekroju 200 x 200 mm.

Charakterystyka kotła: dwufunkcyjny, kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania, model Vitodens 100 W, producent Viessmann; modulowany palnik cylindryczny oraz wymiennik ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej; moc 10–24 kW; sprawność do 108%; współpracuje z oddzielnym zasobnikiem c.w.u. 120 l Vitocel 100 Viessmann.

Paliwo: gaz ziemny.

Gwarancja: 1 rok.

Automatyka, sterowanie: elektroniczny termostat na kotle, współpracujący z regulatorem pokojowym i automatyką pogodową. Na początku mieliśmy kłopoty z regulacją temperatury w pomieszczeniach, np. o 5 rano robiło się nagle gorąco. Dlatego ostatecznie ustawiliśmy regulator pokojowy na dwa cykle. Dzienny z temperaturą 21°C i nocny z 18°C. W zasobniku utrzymujemy temperaturę wody taką, która jest bezpieczna dla dzieci.

Termostat na kotle współdziała z regulatorem pokojowym i „pogodówką” Termostat na kotle współdziała z regulatorem pokojowym i „pogodówką”

Okres użytkowania kotła: 3 lata.

Decyzja: budując dom, planowaliśmy ogrzewanie kotłem na groszek węglowy. Okazało się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zabroniono używania kotłów na paliwa stałe w nowo budowanych domach. Sieć gazu ziemnego mieliśmy 12 m od domu, więc wybór padł na to paliwo. Mimo bliskości, koszt przyłącza gazowego do budynku wyniósł 11 000 zł razem z prowizją instalatora, który załatwiał formalności.

Za jego poradą kupiliśmy kocioł kondensacyjny, bo zapewniał, że warto zapłacić więcej za kocioł, który da wydajniejsze spalanie gazu. Kupiliśmy markowy kocioł, bo to najważniejsze urządzenie w domu! Powinno mieć wysoką jakość i trwałość, gdyż ogrzewanie generuje największe koszty. Sprawniejszy kocioł pozwala na oszczędności. O wyborze marki zdecydowała także okresowa promocja tego modelu kotła.

Wiszący kocioł kondensacyjny zajmuje mało miejsca Regulator pokojowy nie powinien znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym
Wiszący kocioł kondensacyjny zajmuje mało miejsca Regulator pokojowy nie powinien znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym

Rady i przestrogi:

 • W kotłowni o powierzchni 7,3 m2 umieszczono kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o pojemności 120 l
  W kotłowni o powierzchni 7,3 m2 umieszczono kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o pojemności 120 l
  Decyzję o wykorzystaniu kotła kondensacyjnego powinno się podjąć na etapie projektowania lub przed rozpoczęciem budowy domu. Skropliny odprowadza się do kanalizacji, więc podłączenie najlepiej przygotować, tak jak my, we wstępnej fazie budowy.

  Zakup kotła kondensacyjnego opłacił się. Zaoszczędzamy w ten sposób około 300 zł rocznie, w odniesieniu do tradycyjnego kotła gazowego. Tak wskazują porównania kosztów ze znajomymi.
   
 • W projekcie proponowano jedynie elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Wiedząc, że chcemy mieć kocioł kondensacyjny, hydraulik namówił nas na wodne ogrzewanie podłogowe na większą skalę – w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, holu i korytarzu. Super się sprawdza z takim kotłem.

 • Instalator radził, żebyśmy zamontowali regulator pokojowy w najchłodniejszej, północnej sypialni. My jednak chcieliśmy go mieć pod ręką i umieściliśmy go w holu, w dodatku nad ogrzewaniem podłogowym.

  Lokalizacja okazała się fatalna, bo łapał ciepło od podłogówki. Znajduje się również niedaleko kominka, więc odłącza kocioł, kiedy w nim palimy, a w sypialniach jest wtedy za zimno.

  Musiałem rozdzielaczem unieruchomić ogrzewanie podłogowe na odcinku pod regulatorem. Pomogło, ale radzimy rozważniej instalować regulator pokojowy albo kupić regulator radiowy, który można przenosić.

 • Zamiast komina Schiedel o przekroju 130 x 130 mm (w projekcie), zastosowałem przekrój 200 x 200 mm. Chciałem mieć komin, do którego bez przeróbek można podłączyć kotły na różne paliwa. Tak na wszelki wypadek. Zasobnik 120 l wystarcza dla czteroosobowej rodziny, bo kocioł ma tzw. priorytet ciepłej wody. Z każdego kranu od razu płynie ciepła woda, bo zamontowaliśmy pompę obiegową.

Koszty: kocioł z zasobnikiem 6500 zł po rabacie;

Koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u. rocznie: 4500 zł; przegląd kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a jakby wyłączyć wpływ pomieszczenia, dobrać odpowiednią krzywą grzewczą, a na kaloryferach założyć termostaty.

Gość góral

10 Sty 2014, 22:48

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Chcę zrezygnować z okna w kotłowni. Czy są jakieś przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem?

Odpowiedź eksperta: Z otworu okiennego można zrezygnować nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie. 

polecane produkty i technologie

Najlepsze sposoby ogrzewania domu

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze