Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kiedy warto słuchać rad instalatora?

Instalator radził, żebyśmy zamontowali regulator pokojowy w najchłodniejszej, północnej sypialni. My jednak umieściliśmy go w holu. Lokalizacja okazała się fatalna, bo... - mówią Marta i Michał, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Rozdzielacze w instalacji c.o.
Rozdzielacze w instalacji c.o.

Parametry domu:

 • murowany, parterowy; 
 • powierzchnia użytkowa 142 m2; 
 • ściany z gazobetonu 24 cm i styropianu 15 cm; 
 • instalacja c.o. z aluminiowymi grzejnikami naściennymi i ogrzewaniem podłogowym (na 30% powierzchni); 
 • komin z kształtek Schiedel o przekroju 200 x 200 mm.

Charakterystyka kotła: dwufunkcyjny, kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania, model Vitodens 100 W, producent Viessmann; modulowany palnik cylindryczny oraz wymiennik ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej; moc 10–24 kW; sprawność do 108%; współpracuje z oddzielnym zasobnikiem c.w.u. 120 l Vitocel 100 Viessmann.

 

Paliwo: gaz ziemny.

 

Gwarancja: 1 rok.

 

Automatyka, sterowanie: elektroniczny termostat na kotle, współpracujący z regulatorem pokojowym i automatyką pogodową. Na początku mieliśmy kłopoty z regulacją temperatury w pomieszczeniach, np. o 5 rano robiło się nagle gorąco. Dlatego ostatecznie ustawiliśmy regulator pokojowy na dwa cykle. Dzienny z temperaturą 21°C i nocny z 18°C. W zasobniku utrzymujemy temperaturę wody taką, która jest bezpieczna dla dzieci.

Termostat na kotle współdziała z regulatorem pokojowym i „pogodówką” Termostat na kotle współdziała z regulatorem pokojowym i „pogodówką”

Okres użytkowania kotła: 3 lata.

 

Decyzja: budując dom, planowaliśmy ogrzewanie kotłem na groszek węglowy. Okazało się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zabroniono używania kotłów na paliwa stałe w nowo budowanych domach. Sieć gazu ziemnego mieliśmy 12 m od domu, więc wybór padł na to paliwo. Mimo bliskości, koszt przyłącza gazowego do budynku wyniósł 11 000 zł razem z prowizją instalatora, który załatwiał formalności.

 

Za jego poradą kupiliśmy kocioł kondensacyjny, bo zapewniał, że warto zapłacić więcej za kocioł, który da wydajniejsze spalanie gazu. Kupiliśmy markowy kocioł, bo to najważniejsze urządzenie w domu! Powinno mieć wysoką jakość i trwałość, gdyż ogrzewanie generuje największe koszty. Sprawniejszy kocioł pozwala na oszczędności. O wyborze marki zdecydowała także okresowa promocja tego modelu kotła.

Wiszący kocioł kondensacyjny zajmuje mało miejsca Regulator pokojowy nie powinien znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym
Wiszący kocioł kondensacyjny zajmuje mało miejsca Regulator pokojowy nie powinien znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym

Rady i przestrogi:

 • W kotłowni o powierzchni 7,3 m2 umieszczono kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o pojemności 120 l
  W kotłowni o powierzchni 7,3 m2 umieszczono kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o pojemności 120 l
  Decyzję o wykorzystaniu kotła kondensacyjnego powinno się podjąć na etapie projektowania lub przed rozpoczęciem budowy domu. Skropliny odprowadza się do kanalizacji, więc podłączenie najlepiej przygotować, tak jak my, we wstępnej fazie budowy.

   

  Zakup kotła kondensacyjnego opłacił się. Zaoszczędzamy w ten sposób około 300 zł rocznie, w odniesieniu do tradycyjnego kotła gazowego. Tak wskazują porównania kosztów ze znajomymi.

   

 • W projekcie proponowano jedynie elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Wiedząc, że chcemy mieć kocioł kondensacyjny, hydraulik namówił nas na wodne ogrzewanie podłogowe na większą skalę – w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, holu i korytarzu. Super się sprawdza z takim kotłem.

   

 • Instalator radził, żebyśmy zamontowali regulator pokojowy w najchłodniejszej, północnej sypialni. My jednak chcieliśmy go mieć pod ręką i umieściliśmy go w holu, w dodatku nad ogrzewaniem podłogowym.

   

  Lokalizacja okazała się fatalna, bo łapał ciepło od podłogówki. Znajduje się również niedaleko kominka, więc odłącza kocioł, kiedy w nim palimy, a w sypialniach jest wtedy za zimno.

   

  Musiałem rozdzielaczem unieruchomić ogrzewanie podłogowe na odcinku pod regulatorem. Pomogło, ale radzimy rozważniej instalować regulator pokojowy albo kupić regulator radiowy, który można przenosić.

   

 • Zamiast komina Schiedel o przekroju 130 x 130 mm (w projekcie), zastosowałem przekrój 200 x 200 mm. Chciałem mieć komin, do którego bez przeróbek można podłączyć kotły na różne paliwa. Tak na wszelki wypadek. Zasobnik 120 l wystarcza dla czteroosobowej rodziny, bo kocioł ma tzw. priorytet ciepłej wody. Z każdego kranu od razu płynie ciepła woda, bo zamontowaliśmy pompę obiegową.

Koszty: kocioł z zasobnikiem 6500 zł po rabacie;

 

Koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u. Rocznie: 4500 zł; przegląd kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a jakby wyłączyć wpływ pomieszczenia, dobrać odpowiednią krzywą grzewczą, a na kaloryferach założyć termostaty.

Gość góral

10 Sty 2014, 22:48

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018 4 kwietnia 2018 r., podczas poznańskich targów Instalacje 2018, odbędzie się Konferencja PORT PC o tematyce "Standardy jutra w technice grzewczej". ...
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018 Największe spotkanie branży instalacyjnej w Polsce i Europie Środkowej odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. Podczas ...
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi Zestawy CONNECT to kompaktowe i kompletne urządzenia, które podłączone do kotła, umożliwiają sterowanie dwoma lub trzema obiegami grzewczymi ...

Patenty na ekonomiczne spalanie węgla

Instalator zastosował kocioł o zbyt dużej mocy dla naszego budynku. Przez pierwszy rok miałem kłopoty z wyregulowaniem kotła i dozowaniem paliwa. Widziałem, że spalanie jest nieekonomiczne i naraża nas na wyższe koszty. Dlatego zacząłem szukać pomocy na forum internetowym... - mówi Maciek, który wraz z Anią, jest Członkiem Klubu Budujących Dom.

topowe produkty

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze