Budujemy Dom

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji

Artykuł na: 4-5 minut

Mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu). Układ grzewczy jest dość skomplikowany... - mówi Włodek, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 350 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaków Thermopor, ocieplone styropianem o grubości 16 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Źródła energii: gaz płynny (propan), brykiet drzewny i drewno, energia słoneczna.

 

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: gazowy kondensacyjny kocioł, jednofunkcyjny, moc 50 kW, producent Wolf. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, 27 kW, producent CTM. Bufor z trzema przegrodami o pojemności 800 l, Wolf. Kolektory słoneczne CFK 1, płaskie. Pompa ciepła powietrze-woda na potrzeby ogrzania wody w basenie. Wodna instalacja podłogowa 300 m2 i 3 grzejniki drabinkowe w łazienkach i pralni.

 

Decyzja: mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Zależało mi również na dywersyfikacji źródeł energii. W trakcie budowy z 12 sąsiadami zawiązaliśmy komitet społeczny i staraliśmy się o rozbudowanie sieci gazu ziemnego na odległość 800 m. Gazownia uznała inwestycję za nieopłacalną. Nie wybrałem pompy ciepła, bo kosztowałaby 150 000 zł. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu).

Układ grzewczy jest dość skomplikowany. Większość urządzeń jest od tego samego producenta, by łatwiej można było je połączyć w układzie i „spiąć” automatyką. Układ sterowania nie jest dla mnie „czarną magią”. Przestawiam go stosownie do okoliczności. Testując układ grzewczy, szukam większych oszczędności.

Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na obu kondygnacjach Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - rady i przestrogi:

 • Zbiornik na gaz płynny ma pojemność 2700 l. Tak jak mi doradzili specjaliści, zamawiam gaz propan. Choć droższy od propan-butanu, jest najczystszy i nie niszczy urządzeń i instalacji. Zaoszczędzam tym samym na serwisowaniu systemu grzewczego – serwisant stwierdził, że nie ma potrzeby wzywania go co roku, tylko co 3–4 lata.

   

  Na dostawę gazu podpisałem umowę z Gaspolem. Rachunki płacę raz w miesiącu, po odczytaniu zużycia gazu przez elektroniczny czytnik, zamontowany przy zbiorniku. Czytnik wysyła informację do firmy, a rachunek otrzymuję przez Internet. Firma informuje o konieczności napełnienia zbiornika. Warto było dołożyć 3500 zł za elektronikę, wygodną obsługę, rozłożenie kosztów.

   

 • Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa cały budynek o powierzchni 350 m2
  Kominek z płaszczem wodnym zapewnia ciepło w całym budynku. Palę w nim głównie drewnem, ponieważ brykiety pakowane są w paczki po 10 kg. To poręczne w obsłudze i składowaniu (u nas w garażu). Drewno kupuję w balach 120 cm i potem je tnę.

   

  Od listopada do marca proporcja używania kominka i gazu wynosi 60:40. Wiosną i jesienią w kominku palę tylko wieczorami, a w dzień do obiegu grzewczego włączają się solary. Super sprawdza się podłogówka. Bez grzejników łatwiej było również meblować wnętrza.

   

 • Od marca do listopada wodę użytkową w buforze i w basenie 4 x 12 m ogrzewają kolektory słoneczne. Na potrzeby basenu zamontowałem też pompę ciepła powietrze-woda. W tym okresie redukcja kosztów eksploatacji domu jest zauważalna.

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - koszty:

 • Instalacja c.o. łącznie 200 000 zł. 
 • Eksploatacja – miesięcznie gaz propan 800 zł i 40 zł za dzierżawę zbiornika. Brykiet dębowo-bukowy paleta 1 t 500–700 zł, drewno 3–4 m.p. miesięcznie.
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny daje ekonomiczne zużycie propanu Pompa ciepła powietrze-woda pomaga ogrzać wodę w krytym basenie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Sorki, pomyłka w rachunkach.Powinno być.- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł = 7 200 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł x 12 = 8 400 złRazem - 25 680 zł rocznie.PC = ?Co nie zmienia komentarza, a może go tylko "trochę osłabia".

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:16

Podajesz zużycie średnio miesięczne w skali roku?Jeśli tak to:- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł x 12 = 86 400 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł = 8 400 złRazem = 105 600 zł rocznie.Do tego dochodzi koszt energii elektr. do PC na ogrzanie wody w basenie np. 12 x 4 x ...

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus Logamax plus GB122K marki Buderus to kocioł kondensacyjny dla osób oczekujących komfortu, ekonomicznej i ekologicznej pracy urządzenia grzewczego ...
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty!
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty! Przez kilka ostatnich miesięcy trwał jubileuszowy konkurs "De Dietrich - Źródło domowego ciepła", zainicjowany na 20-lecie firmy De Dietrich ...
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...

Chcę zrezygnować z okna w kotłowni. Czy są jakieś przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem?

Odpowiedź eksperta: Z otworu okiennego można zrezygnować nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie. 

polecane produkty i technologie

Kocioł żeliwny 5. klasy Klimosz COMBI S - długowieczny i najlepszy w ochronie środowiska

Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze mamy na myśli cechy i właściwości źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z klientami słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".