Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji

Artykuł na: 4-5 minut

Mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu). Układ grzewczy jest dość skomplikowany... - mówi Włodek, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 350 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaków Thermopor, ocieplone styropianem o grubości 16 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Źródła energii: gaz płynny (propan), brykiet drzewny i drewno, energia słoneczna.

 

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: gazowy kondensacyjny kocioł, jednofunkcyjny, moc 50 kW, producent Wolf. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, 27 kW, producent CTM. Bufor z trzema przegrodami o pojemności 800 l, Wolf. Kolektory słoneczne CFK 1, płaskie. Pompa ciepła powietrze-woda na potrzeby ogrzania wody w basenie. Wodna instalacja podłogowa 300 m2 i 3 grzejniki drabinkowe w łazienkach i pralni.

 

Decyzja: mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Zależało mi również na dywersyfikacji źródeł energii. W trakcie budowy z 12 sąsiadami zawiązaliśmy komitet społeczny i staraliśmy się o rozbudowanie sieci gazu ziemnego na odległość 800 m. Gazownia uznała inwestycję za nieopłacalną. Nie wybrałem pompy ciepła, bo kosztowałaby 150 000 zł. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu).

Układ grzewczy jest dość skomplikowany. Większość urządzeń jest od tego samego producenta, by łatwiej można było je połączyć w układzie i „spiąć” automatyką. Układ sterowania nie jest dla mnie „czarną magią”. Przestawiam go stosownie do okoliczności. Testując układ grzewczy, szukam większych oszczędności.

Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na obu kondygnacjach Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - rady i przestrogi:

 • Zbiornik na gaz płynny ma pojemność 2700 l. Tak jak mi doradzili specjaliści, zamawiam gaz propan. Choć droższy od propan-butanu, jest najczystszy i nie niszczy urządzeń i instalacji. Zaoszczędzam tym samym na serwisowaniu systemu grzewczego – serwisant stwierdził, że nie ma potrzeby wzywania go co roku, tylko co 3–4 lata.

   

  Na dostawę gazu podpisałem umowę z Gaspolem. Rachunki płacę raz w miesiącu, po odczytaniu zużycia gazu przez elektroniczny czytnik, zamontowany przy zbiorniku. Czytnik wysyła informację do firmy, a rachunek otrzymuję przez Internet. Firma informuje o konieczności napełnienia zbiornika. Warto było dołożyć 3500 zł za elektronikę, wygodną obsługę, rozłożenie kosztów.

   

 • Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa cały budynek o powierzchni 350 m2
  Kominek z płaszczem wodnym zapewnia ciepło w całym budynku. Palę w nim głównie drewnem, ponieważ brykiety pakowane są w paczki po 10 kg. To poręczne w obsłudze i składowaniu (u nas w garażu). Drewno kupuję w balach 120 cm i potem je tnę.

   

  Od listopada do marca proporcja używania kominka i gazu wynosi 60:40. Wiosną i jesienią w kominku palę tylko wieczorami, a w dzień do obiegu grzewczego włączają się solary. Super sprawdza się podłogówka. Bez grzejników łatwiej było również meblować wnętrza.

   

 • Od marca do listopada wodę użytkową w buforze i w basenie 4 x 12 m ogrzewają kolektory słoneczne. Na potrzeby basenu zamontowałem też pompę ciepła powietrze-woda. W tym okresie redukcja kosztów eksploatacji domu jest zauważalna.

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - koszty:

 • Instalacja c.o. łącznie 200 000 zł. 
 • Eksploatacja – miesięcznie gaz propan 800 zł i 40 zł za dzierżawę zbiornika. Brykiet dębowo-bukowy paleta 1 t 500–700 zł, drewno 3–4 m.p. miesięcznie.
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny daje ekonomiczne zużycie propanu Pompa ciepła powietrze-woda pomaga ogrzać wodę w krytym basenie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Sorki, pomyłka w rachunkach.Powinno być.- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł = 7 200 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł x 12 = 8 400 złRazem - 25 680 zł rocznie.PC = ?Co nie zmienia komentarza, a może go tylko "trochę osłabia".

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:16

Podajesz zużycie średnio miesięczne w skali roku?Jeśli tak to:- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł x 12 = 86 400 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł = 8 400 złRazem = 105 600 zł rocznie.Do tego dochodzi koszt energii elektr. do PC na ogrzanie wody w basenie np. 12 x 4 x ...

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
De Dietrich Polska na Targach Instalacje 2018 - podsumowanie
De Dietrich Polska na Targach Instalacje 2018 - podsumowanie W dniach od 23 do 26 kwietnia br. w halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja Targów Instalacje. ...
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron Przepływowe ogrzewacze Stiebel Eltron nie tylko zadbają o temperaturę wody, ale także zadbają o niższe rachunki.
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...

Chcę zrezygnować z okna w kotłowni. Czy są jakieś przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem?

Odpowiedź eksperta: Z otworu okiennego można zrezygnować nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie. 

topowe produkty

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze