Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Topowe produkty

Nowe rozwiązania w sterowaniu kotłami SAS ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS to czołowy producent kotłów grzewczych, któremu zaufali użytkownicy zarówno na rynku polskim, jak i za granicą - m.in. we Włoszech, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Słowacji Mołdawii i Rumunii. Bazując na 35-letnim doświadczeniu w konstruowaniu i produkcji kotłów, jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagającego użytkownika.

Nowe rozwiązania w sterowaniu kotłami SAS

Twój kocioł zawsze w zasięgu ręki

Innowacyjne narzędzie do zdalnego zarządzania sterowaniem kotła SAS z dowolnego miejsca. Rozwiązanie dotyczy kotłów podajnikowych ze sterowaniem MultiFun zakupionych w 2015 roku, które są standardowo wyposażone w złącze ETHERNET*

Co zapewnia platforma internetowa e-multifun

Wersja Podstawowa

 • Zdalny podgląd i kontrola pracy kotła w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń mobilnych bez konieczności zakupu dodatkowych modułów.
 • Bezpłatne konto chronione osobistym hasłem, pełne bezpieczeństwo dla użytkownika – szyfrowane połączenie z serwerem MultiFun.
 • Zdalna zmiana parametrów kotła i instalacji - zmiana temperatur c.o., c.w.u., aktywacja funkcji szybkiego podgrzania: prysznic, party, komfort. wietrzenie, antyzamarzanie – optymalne dopasowanie do potrzeb grzewczych bez strat ciepła.
 • Powiadomienia SMS i E-MAIL o stanach alarmowych.

Wersja Premium - zdalna diagnoza kotła - ABSOLUTNA NOWOŚĆ

 • Pełny zdalny dostęp do większości ustawień sterownika.
 • Podgląd historii pracy kotła dla szybkiej diagnozy problemu online.
 • Szybka pomoc użytkownikowi w sytuacjach awaryjnych - tylko przez zarejestrowanego w systemie, uprawnionego instalatora: - zdalna opieka instalatora dodanego przez użytkownika - możliwość zmiany parametrów serwisowych przez instalatora.
 • Powiadomienia SMS i E-MAIL o awariach u użytkowników.
 • Wsparcie producenta sterownika i producenta kotła.
 • Możliwość dokonania zgłoszenia serwisowego poprzez konto.
 • Możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi użytkownikami platformy.

Jak rozpocząć korzystanie?

Wystarczy dostęp do internetu i założenie indywidualnego konta na www.e-multifun.pl by z pomocą dowolnej przeglądarki obserwować pracę kotła i systemu ogrzewania.

Bardzo proste LOGOWANIE>>

Na 30 dni otrzymujemy bezpłatnie czas na przetestowanie możliwości platformy w wersji Premium z funkcją diagnozy. Po okresie testowym, jeśli się zdecydujemy, koszt miesięczny korzystania z tej funkcji to jedynie 10 zł.

W przygotowaniu platforma internetowa do zarządzania ogrzewaniem także w kotłach zasypowych - ze sterownikiem OptimaEco3.50

* dla posiadaczy kotłów SAS zakupionych przed 2015 służymy pomocą jak uzyskać dostęp do ETHERNET

Dla zainteresowanych skorzystaniem z funkcji platformy e-multifun przygotowano promocyjną ofertę wymiany panelu regulatora w kwocie 150 zł.

Rozwiązanie dostępne m.in. w naszych najnowszych kotłach:

Kotły podajnikowe o mocy 10 kW - trafione w dziesiątkę

Kocioł SAS SMARTKocioł SAS SMART

Kocioł SAS SMART o mocy 10 kW z automatycznym podawaniem paliwa i paleniskiem awaryjnym został skonstruowany z myślą o niewielkich kotłowniach w budynkach o pow. 90-130 m2. Przeznaczony jest do montażu w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania systemu otwartego i zamkniętego.

Wymiennik ciepła powstał przy użyciu stali kotłowej P265GH o gr. 6 mm co ma bezpośredni wpływ na masę kotła (~320 kg) i gwarantuje długoletnią wytrzymałość raz bezawaryjną pracę. SAS SMART posiada w standardzie czopuch wychodzący bezpośrednio z dekla izolacji do góry oraz przepustnicę spalin gratis.

Docelowym paliwem, które należy stosować w kotle SAS SMART jest węgiel kamienny sortymentu eko-groszek. Proces spalania jest możliwy dzięki wykorzystaniu wymuszonego dopływu powietrza tłoczonego przez wentylator do paleniska (retorty) oraz elektronicznej regulacji temperatury przy pomocy sterownika.

Paliwo transportowane jest do bezrusztowego i samooczyszczającego się paleniska retortowego w sposób automatyczny dzięki podajnikowi ślimakowemu napędzanemu motoreduktorem.

Ceramiczny deflektor spalin nad paleniskiem automatycznym zapewnia dopalanie gazów palnych oraz równomierne rozprowadzanie ciepła po powierzchni wymiennika. Zadaniem turbulatorów spalin umieszczonych w ciągach spalinowych jest ograniczenie emisji pyłów i zwiększenie sprawności cieplnej kotła.

Kocioł w standardzie wyposażony został w palenisko awaryjne ze stalowym rusztem montowanym nad retortą, które służy do spalania drewna sezonowanego. Spalanie na ruszcie zastępczym w trybie awaryjnym odbywa się przez wykorzystanie naturalnego ciągu spalin kontrolowanego przy użyciu śruby regulacyjnej lub miarkownika ciągu powietrza. Odczyt temperatury wody w kotle jest możliwy dzięki termometrowi analogowemu. Cały proces przebiega bez udziału energii elektrycznej.

Jako główne zalety kotła można wymienić ograniczony do minimum czas poświęcony na załadunek zasobnika oraz łatwe czyszczenie i obsługa wymiennika z poziomym układem kaset.

Kocioł SAS BIO SMART

Kocioł SAS BIO SMARTKocioł SAS BIO SMART o mocy 10 kW idealny dla ogrzewania budynków o pow. 85-130 m2 i stanowi alternatywę dla użytkowników zainteresowanych kotłem do spalania w sposób automatyczny granulatu drzewnego czyli peletów. Paliwem zastępczym jest biomasa w postaci suchych pestek (np. czereśni lub wiśni). Kocioł Powstał na bazie konstrukcji zastosowanej w SAS SMART.

Palenie automatyczne odbywa się przy użyciu palnika SAS oraz MULTI FLAME objętego prawem ochronnym Nr 67681 nadanym przez Urząd Patentowy RP, sterownika i wentylatora. Funkcję paleniska pełni palnik peletowy SAS MULTI FLAME. Paliwo w postaci peletów transportowane jest z zasobnika opału do przestrzeni paleniskowej za pomocą mechanizmu podawania zaopatrzonego w dwa ślimaki rozdzielone kanałem przesypowym.

Rozwiązanie to zapewnia bezpieczny transport biomasy, eliminując konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed niekontrolowanym cofaniem ognia do zasobnika opału. Dzięki czujnikowi kontroli położenia ruszt w sposób automatyczny następuje czyszczenie paleniska nadmuchowego. Zapalarka elektryczna samoczynnie doprowadza do rozpalenia paliwa.

Kocioł SAS BIO SMART jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort niemalże "bezobsługowej” kotłowni. Ograniczona do minimum kontrola pracy kotła sprowadza się do okresowego uzupełninia zasobnika paliwa i usunięciu popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania kotła. Kocioł polecany jest do ogrzewania pomieszczeń w domach jednorodzinnych, powierzchni handlowych, usługowych, gastronomicznych, warsztatów itp.

Kocioł SAS BIO SMART

Sterownik umieszczony w deklu górnym kotłów na podstawie odczytów z czujników temperatury steruje wszystkimi urządzeniami regulacyjnymi, zapewniając efektywne i ekonomiczne wykorzystanie dostępnej mocy w celu utrzymania zadanych warunków pracy instalacji.

Regulację pracy SAS SMART i SAS BIO SMART umożliwiają dwa modele sterowników:

TECH ST-450 z PID

Sterownik TECH ST-450zPID- standard: algorytm PID, obsługa pomp (c.o., c.w.u., cyrkulacyjna, podłogowa), obsługa zaworu mieszającego, czujnik pogodowy
- opcja: dodatkowy moduł ST-430RS lub ST-431 sterujący do zaworu mieszającego (do drugiego obiegu), moduł ETHERNET ST-505 moduł GSM ST-65, moduł sterujący zewnętrznym podajnikiem paliwa ST-67 (dot. kotła SAS BIO SMART), regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (kolorowy panel dotykowy)

RECALART MultiFun

Sterownik RECALART MultiFun- standard: algorytm PID, obsługa pomp (c.o.1, c.o.2 podłogowa, c.w.u., cyrkulacyjna, przewałowa), obsługa dwóch zaworów mieszających, czujnik pogodowy, czujnik pokojowy, NOWOŚĆ: Internetowa Platforma zarządzania sterownikeim eMultiFun
- opcja: regulacja pokojowa - moduł bezprzewodowy SHHS-B1 (czujniki oraz termostaty bezprzewodowe), moduł obsługi bufora ciepła -pompa bufora (dot. kotła SAS BIO SMART)

Kotły SAS - wybór na piątkę

SAS - Klasa 5

SAS SOLID - kocioł klasy 5 do spalania eko-groszku

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku wynikające z restrykcyjnych norm i wprowadzanych programów dofinansowania do wymiany kotłów starego typu na nowoczesne urządzenia ekologiczne, ZMK SAS opracował kocioł do automatycznego spalania eko-groszku.

Kocioł SAS SOLIDKocioł o nazwie handlowej SAS SOLID spełnia wymagania klasy 5 w zakresie sprawności cieplnej oraz w zakresie emisji zanieczyszczeń zgodnie ze znowelizowaną normą PN-EN 303-5:2012, co potwierdziły badania w akredytowanym laboratorium.

Konstrukcja wymiennika ciepła z elementami ceramicznymi a także wprowadzone zawirowywacze w ciągach spalinowych pozwoliły znacznie podnieść sprawność wymiennika i efektywność spalania przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji, zwłaszcza pyłów, bez stosowania dodatkowych urządzeń, jak np. elektrofiltry.

Automatyka kotła SAS SOLID:

 • sterowanie kilkoma obiegami grzewczymi
 • sterowanie zaworem mieszającym
 • współpraca z urządzeniami zewnętrznymi jak np. regulator pokojowy
 • czujnik żaru* (dobór optymalnych parametrów spalania w retorcie)
 • moduł Ethernet ** (kontrola pracy kotła na odległość)
 • czujnik temperatury podajnika
 • zabezpieczenie termiczne (STB)
 • czujnik otwarcia klapy zasobnika

* dot. kotła ze sterownikiem Multi Fun (RECALART)
** moduł ETHERNET stanowi wyposażenie podstawowe sterownika MultiFun (RECALART)

Dodatkowe zalety konstrukcyjne kotła to:

 • znaczne ograniczenie strat kominowych poprzez obniżenie temperatury spalin dzięki precyzyjnemu dawkowaniu powietrza dostarczanego do procesu spalania
 • ograniczenie strat ciepła w kotłowni poprzez skuteczne zaizolowanie otworów rewizyjnych i odpowiedniej konstrukcji drzwiczek.
Czujnik żaru w kotłach SAS SMART I SAS SOLID
Czujnik żaru w kotłach SAS SMART
I SAS SOLID

Automatykę kotła SAS BIO SOLID wzbogacono o elementy umożliwiające kontrolę procesu spalania peletów, w szczególności są to:

 • moduł sterujący pracą palnika SAS MULTI FLAME
 • rozpalanie paliwa za pomocą grzałki
 • sterowanie rusztami ruchomymi (czujnik kontroli położenia ruszt - hallotron)

Regulację pracy SAS SOLID I SAS BIO SOLID umożliwiają dwa modele sterowników:

RECALART MultiFun

Sterownik RECALART MultiFun- standard: algorytm PID, czujnik żaru (dot. kotła SAS SOLID), obsługa pomp ( c.o.1, c.o.2 /podłogowa/, c.w.u., cyrkulacyjna, przewałowa), obsługa dwóch zaworów mieszających, czujnik pogodowy, moduł ETHERNET - NOWOŚĆ: Internetowa Platforma zarządzania sterownikiem e-MultiFun, czujnik pokojowy
- opcja: regulacja pokojowa – moduł bezprzewodowy SHHS-B1 (czujnik oraz termostaty bezprzewodowe), moduł obsługi bufora ciepła – pompa ciepła (dot. kotła SAS BIO SOLID)

TECH ST-450zPID

Sterownik TECH ST-450zPID- standard: algorytm PID, obsługa pomp (c.o., c.w.u., cyrkulacyjna, podłogowa), obsługa zaworu mieszającego, czujnik pogodowy
- opcja: dodatkowy moduł ST-430RS lub ST-431 sterujący do zaworu mieszającego (do drugiego obiegu), moduł ETHERNET ST-500, moduł GSM ST-65, regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (kolorowy panel dotykowy), moduł sterujący zewnętrznym podajnikiem paliwa ST-67 (dot. kotła SAS BIO SOLID)

 

Adres:
Przemysłowa 3
28-100 Busko-Zdrój , Owczary
Telefon: 41 378 46 19
biuro@sas.busko.pl
www.sas.busko.pl
aktualizacja: 2017-11-02
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze