Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny

Artykuł na: 6-9 minut
Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny

Monterzy ulokowali regulator pokojowy w salonie na ścianie, na którą nigdy nie pada słońce, ale znajdującej się nieopodal kominka. Radzimy nie stosować regulatorów bezprzewodowych, które często przekłamują parametry temperaturowe. - mówią Agnieszka i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kocioł od 3 lat.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2. Ściany z pustaków ceramicznych 24 cm i styropianu 15 cm; dach ocieplony wełną mineralną o gr. 25 cm. Komin wymurowany z cegły ceramicznej, z wkładem ze stali nierdzewnej. Kotłownia 6 m2.

 

Charakterystyka kotła: wiszący, kondensacyjny, jednofunkcyjny, moc 6,5–28 kW, sprawność do 110,3%. Kocioł współpracuje z płaskimi kolektorami słonecznymi, buforem c.w.u. o poj. 300 l, instalacją c.o., wodnym ogrzewaniem podłogowym (70% powierzchni domu) i aluminiowymi grzejnikami naściennymi.

 

Automatyka i sterowanie: posługujemy się tylko elektronicznym termostatem na kotle gazowym oraz regulatorem pokojowym. Najczęściej wykorzystujemy najniższe fabryczne ustawienia na kotle. Monterzy instalacji grzewczej i solarnej uznali, że regulator pogodowy nie jest potrzebny. My nie jesteśmy tego do końca pewni, bo mamy kocioł kondensacyjny i podłogówkę.

 

Paliwo: gaz płynny.

 

Gwarancja: 3 lata, z możliwością przedłużenia do 5 lat (pod warunkiem serwisowania w firmie, która montowała kocioł).

Zgrabny wiszący kocioł gazowy nie zajął dużo miejsca w małej kotłowni (6 m2) Dostęp do wnętrza kotła jest łatwy

Decyzja: na naszym terenie nie ma gazu z sieci, dlatego dom ogrzewamy kominkiem (bez DGP) oraz gazem płynnym. Zadając sobie sprawę z przyszłych wysokich kosztów korzystania z gazu płynnego, od razu staraliśmy się je zminimalizować. W prawie całym domu ułożyliśmy ogrzewanie podłogowe i zastosowaliśmy, sprawniejszy od zwykłego, kocioł kondensacyjny.

 

Żeby nie ogrzewać gazem przez cały rok wody użytkowej, na dachu od strony południa zamontowaliśmy płaskie kolektory słoneczne. Dzięki nim przez 7–8 miesięcy prawie zupełnie nie używamy drogiego gazu. Dobierając urządzenia sami, od razu chcieliśmy mieć kocioł kondensacyjny i kolektory słoneczne, jednak ich modele i oprzyrządowanie wskazali instalatorzy z firmy dostarczającej nam gaz płynny.

 

Zaproponowali nam cały komplet urządzeń i usługę monterską w promocyjnej cenie. Była zachęcająca, bo obniżała rzeczywiste koszty aż o 3500 zł, ale od razu sprawdziliśmy jakość proponowanych urządzeń włoskiego producenta. Okazało się, że nie należą do wyrobów z najwyższej półki, ale mają dobre parametry i są zrobione z dobrej jakości materiałów. Dopiero wtedy zdecydowaliśmy się na zakup. W przyszłości, po zbudowaniu sieci gazu ziemnego, zamierzamy przejść na tańsze paliwo. W kotle gazowym zmienimy wtedy dysze, ale to nie jest droga i trudna operacja.

Rozbudowany panel sterujący na kotle kondensacyjnym Regulator pokojowy zapewnia wielofunkcyjne sterowanie temperaturą w domu

Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny - porady i przestrogi:

 • System grzewczy działa bezobsługowo i bezawaryjnie. Jedynie na początku z winy montera, który nieprawidłowo osadził jakiś filtr, pojawiły się problemy, które zniknęły po usunięciu usterki. Stosunek jakości kotła do jego ceny oceniamy jako bardzo dobry. Monterzy od razu zapewniali, że jeżeli nie zależy nam na pokazywaniu znajomym, że stać nas na drogie systemy od markowych producentów, spokojnie wystarczy nam zaproponowany zestaw. Serwis też jest łatwo dostępny i niedrogi.

   

 • Monterzy ulokowali regulator pokojowy w salonie na ścianie, na którą nigdy nie pada słońce, ale znajdującej się nieopodal kominka. Przestrzeń jest otwarta i duża, więc nie musimy przesuwać regulatora. Poddasze się nie wychładza po wyłączeniu kotła, ponieważ ciepło grawitacyjnie płynie na górę przez centralnie położoną klatkę schodową. Radzimy jednak nie stosować regulatorów bezprzewodowych, które często przekłamują parametry temperaturowe. Regulator przewodowy warto założyć przed otynkowaniem ścian!

   

 • Agnieszka: "mąż nie miał czasu na szczegółowe rozgryzienie instrukcji sterowania ogrzewaniem. Pierwsze ustawienia na kotle i regulatorze naniósł monter, a dopracowałam je potem sama. Do sterowania temperatury wody użytkowej służy regulator na kotle gazowym oraz sterownik na instalacji solarnej. Temperaturę na kotle ustaliłam na 40°C. Temperaturą we wnętrzach, po ustawieniu na kotle gazowym 60°C, steruję w zasadzie tylko regulatorem pokojowym. Rozdzieliłam wartości temperatury na dzień i noc. Od 7:00 do 23:00 utrzymuję 21°C, w nocy 19°C. Mamy małe dzieci, więc w domu musi być komfortowe ciepło, ale bez przegrzewania. Tylko doraźnie zmieniam te ustawienia".

Jednofunkcyjny kocioł na gaz płynny - koszty:

Koszty zakupu i montażu: cały system grzewczy i solarny 20 100 zł (bez rabatu wyniósłby 23 600 zł).

 

Koszty roczne ogrzewania i przygotowania c.w.u.: gaz płynny 8000 zł, drewno 1500 zł. Coroczny przegląd kotła to wydatek 100 zł.

Regulator przy buforze c.w.u. Bufor c.w.u. o poj. 300 l połączony jest z instalacją solarną

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-12-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu Podczas tegorocznych targów INSTALACJE Immergas zaprezentuje swoją ofertę w dwóch miejscach: w pawilonie nr 5, stoisko nr 72, jak również ...
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch Junkers-Bosch otrzymał tytuł "Konsumencki Lider Jakości 2018" - wyróżnienie w kategorii "Urządzenia i Systemy Grzewcze" - przyznawany na ...

Dwufunkcyjny kocioł gazowy - brak regulatora pokojowego

Nowego kotła nie połączyłem z wcześniej używanym regulatorem pokojowym. O wiele lepsze efekty dawało sterowanie termostatami na wszystkich grzejnikach. - mówi Kacper, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje nowy kocioł od roku, poprzedni od 2000 do 2012 r.

topowe produkty

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze