Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Pompa ciepła wspomagana przez kocioł na olej

Pompa ciepła wspomagana przez kocioł na olej

Czara goryczy przelała się po długiej i mroźnej zimie 2010 r., kiedy "spaliliśmy" olej za 15 000 zł. Ponieważ nadal w okolicy nie było szans na gaz z sieci, w sierpniu 2011 r. zainwestowaliśmy w pompę ciepła. - mówi Basia, członkini Klubu Budujących Dom, która system grzewczy użytkuje od 2000 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny, murowany, powierzchnia 220 m2; trójwarstwowe ściany; wentylacja grawitacyjna.

Parametry instalacji i urządzeń grzewczych: pompa ciepła – kompaktowa, typu solanka/woda, moc od 5,9 do 10 kW ze stojącym zasobnikiem c.w.u. o poj. 300 l; kocioł olejowy – moc 34,7 kW; żeliwny wkład kominkowy – moc 9 kW; grzejniki – płytowe i drabinkowe na ścianach; instalacja – wodna, pompowa z ogrzewaniem podłogowym (20% powierzchni budynku).

Sterowanie: automatyka pogodowa tak reguluje układ grzewczy, że w momencie nastania silniejszych mrozów, czyli w sytuacji, kiedy pompa ciepła nie jest już zdolna sama ogrzać domu do zadanej temperatury, automatycznie włącza kocioł na olej opałowy. Rachunki za prąd rozliczamy w drugiej taryfie, więc regulator zdalnie włącza urządzenia grzewcze w najkorzystniejszych godzinach.

Dla wnętrz ustaliliśmy temperaturę 22°C (w dzień) i 20°C (w nocy). Wodę użytkową podgrzewamy do 42°C. Dopiero po roku prób i różnych ustawień, wspólnie z serwisantami udało się nam optymalnie określić wskazania na regulatorze.

Decyzja: w okolicy nie było gazu z sieci, a my stawialiśmy dom w okresie, kiedy cena oleju opałowego była bardzo niska. W kotłowni umieściliśmy więc 2 zbiorniki na olej oraz odpowiedni kocioł. Przez kilka pierwszych lat było to opłacalne paliwo, jednak później wydatki na ogrzewanie zaczęły nas poważnie niepokoić, bo sięgały rocznie 10–12 tysięcy zł. Wkład kominkowy w salonie nie ma DGP, a ponadto mogliśmy w nim palić tylko wieczorem i w weekendy, więc nie przydawał się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Czara goryczy przelała się po długiej i mroźnej zimie 2010 r., kiedy "spaliliśmy" olej za 15 000 zł. Ponieważ nadal w okolicy nie było szans na gaz z sieci, w sierpniu 2011 r. zainwestowaliśmy w pompę ciepła. Wybraliśmy droższe markowe urządzenia i osprzęt, by długo służyły i miały dobry, łatwo dostępny serwis. Bezusterkowo działają. Mąż w konsultacji z fachowcami zlecił wykonanie przy domu 4 pionowych odwiertów o głębokości 50 m. Obliczył, że inwestycja zwróci się do 10 lat. Trzy ostatnie zimy potwierdziły zasadność zamontowania pompy ciepła – rachunki za ogrzewanie spadły o połowę.

Czas pokazał, że był to słuszny krok również z innego powodu – mamy teraz większą szansę na sprzedaż domu, chociaż system grzewczy zmodernizowaliśmy z myślą o sobie, nie wiedząc jeszcze, że postanowimy opuścić podmiejską siedzibę.

Pompa ciepła została założona po 10 latach, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku Zbiornik na olej opałowy o poj. 1000 l

System centralnego ogrzewania - rady i przestrogi:

 • Planując system ogrzewania, wybraliśmy najlepszą opcję dla danego okresu. Kilkanaście lat temu olej był najtańszym i niemal bezobsługowym paliwem. Obecnie specjaliści rekomendują systemy z pompą ciepła, więc znowu dostosowaliśmy do aktualnie najkorzystniejszego wariantu. Choć zaraz po przeprowadzce, wiodło nam się dobrze i pokornie znosiliśmy rosnące ceny oleju, w końcu i my nie wytrzymaliśmy wysokich opłat. Zbuntowaliśmy się, kiedy przez grudzień i styczeń spaliliśmy olej za 4000 zł, a zima ciągle się rozkręcała. Obecnie olej potrzebny jest sporadycznie. Od napełnienia 1000-litrowego zbiornika w 2012 r., minęły już dwie zimy, a pozostało w nim jeszcze 300 l oleju.

 • Pamiętam, jaką miałam satysfakcję podczas pierwszej zimy po założeniu pompy ciepła. Z komina nie unosił się dym i uświadomiłam sobie wtedy proekologiczne zalety tego urządzenia. Cieszyło mnie, że dom nie miał już staroświeckiego systemu c.o., tylko najbardziej nowoczesny i ekonomiczny. Zaczął nadążać za światowymi trendami.

 • Prace związane z odwiertami i montażem pompy w istniejącym budynku nie były uciążliwe. Toczyły się głównie w ogrodzie i trwały miesiąc, bo ciężki sprzęt krążył między kilkoma realizacjami. W kotłowni, na miejscu jednego ze zbiorników na olej, ustawiono pompę ciepła. Wykonawcy skuli zaledwie 4 płytki, ponieważ instalacja między pompą a pionowymi źródłami dolnymi musiała biec pod fundamentami budynku i pod posadzką w kotłowni.
Panel sterowania z wyświetlaczem, na pompie ciepła Żeliwny wkład kominkowy bez DGP, o mocy 9 kW, umieszczono w centrum budynku

System centralnego ogrzewania - koszty instalacji:

 • na olej opałowy z kotłem, z 2 zbiornikami na olej, podłogówką i grzejnikami 38 057 zł; 
 • dołączenie instalacji z pompą ciepła, buforem c.w.u. 48 000 zł. 

System centralnego ogrzewania - koszty eksploatacji:

 • elektryczność 6500 zł (w zimie 800 zł/m-c, w lecie 290 zł/m-c), 
 • olej opałowy 1100–1500 zł (300–400 l/rok), 
 • drewno (pocięte) 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-05-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018 Największe spotkanie branży instalacyjnej w Polsce i Europie Środkowej odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. Podczas ...
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi Zestawy CONNECT to kompaktowe i kompletne urządzenia, które podłączone do kotła, umożliwiają sterowanie dwoma lub trzema obiegami grzewczymi ...
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie ATMOS
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie ATMOS Wśród nowości w ofercie ATMOS są kotły na pelet drzewny D15PX i D20PX, które są dostarczane jako kompaktowe urządzenia z wbudowanym palnikiem, ...

Gaz płynny, drewno, energia słoneczna w jednej instalacji grzewczej

Zamówiłem szczegółowy projekt instalacji grzewczej, ponieważ zamierzałem ułożyć skomplikowane c.o. z kilkoma urządzeniami oraz połączyć ze sobą dwa układy – otwarty i zamknięty... - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje system grzewczy od 2011 r.

topowe produkty

Nowe ekologiczne kotły C.O 5 klasy SAS

ZMK SAS w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz ustawowe wymagania odnośnie kotłów na paliwa stałe wprowadził do oferty kolejne urządzenia spełniające wymogi 5. klasy według normy PN-EN 303-5:2012 oraz ekoprojektu. W asortymencie znajdują się zarówno kotły dla użytkowników domów jednorodzinnych, jak i znacznie większe jednostki o mocy do 300 kW skierowane do inwestorów budynków o dużej kubaturze.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze