Instalacja grzewcza - dwie awarie kotła gazowego
Pierwsza awaria kotła nastąpiła z powodu zanieczyszczonego gazu i trzeba było wymienić aparat gazowy, a drugą spowodowała elektrownia. Naprawiając awarię sieci, włączała i wyłączała prąd, co uszkodziło panel elektroniki kotła... - mówi Piotr, Członek Klubu Budujących Dom, który system ogrzewania użytkuje od 2007 roku.
Przeczytaj także:
Parametry domu: piętrowy, murowany, powierzchnia 116 m2 (garaż 24 m2); dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i styropianu o gr. 12 cm; wentylacja grawitacyjna. Źródła ciepła: gaz z sieci, drewno, brykiety drzewne. Parametry instalacji i urządzeń grzewczych:
Sterowanie: automatyka pogodowa. Ze względu na ogrzewanie podłogowe, które cechuje duża bezwładność cieplna, nie wybrałem w regulatorze dużej liczby ustawień czasowych i temperaturowych. Poprzestałem na optymalnej temperaturze. Może kocioł zużywa nieco więcej gazu, ale wziąłem pod uwagę, że częste uruchamianie kotła wcale mu dobrze nie służy. Dla wnętrz w dzień zadaję regulatorowi temperaturę 22°C. W nocy między godziną 24.00-3.00 - kocioł się wyłącza, a temperatura spada do 19-20°C. Dla wody użytkowej tylko w godzinach 6.00-9.00 oraz 18.00-22.00 ustawiam 50°C, ale pompa obiegowa pracuje jeszcze godzinę dłużej, więc ciepła woda nadal krąży w układzie. W pozostałych godzinach kocioł nie ogrzewa wody użytkowej. Raz w tygodniu podgrzewam ją aż do 70°C, żeby zlikwidować bakterie Legionella.
Decyzja: wybór gazu z sieci, jako głównego paliwa, odbył się w sposób naturalny. Sieć gazowa biegła już po działce, tyle że do małego domu poprzedników, który spożytkowałem jako domek gościnny i gospodarczy, a bliżej drogi zbudowałem dla rodziny nowy i większy. Działka jest wąska, więc istniejącą sieć gazową musiałem przełożyć, bo nie mogła przechodzić pod garażem nowego domu. Za 9600 zł ułożyłem ją od nowa, kierując do nowego budynku i do istniejącego. Wybrałem kocioł kondensacyjny, bo jest sprawny i oszczędny oraz "skrojony" na potrzeby ogrzewania podłogowego, które koniecznie chciałem mieć. W salonie postawiłem też piec kominkowy, by zróżnicować możliwości ogrzewania domu. Identyczny piec ogrzewał punkt sprzedaży i bardzo się spodobał mnie i żonie.
Instalacja grzewcza - rady i przestrogi:
Instalacja grzewcza - koszty instalacji:
Instalacja grzewcza - koszty eksploatacji:
Lilianna Jampolska |
Dodaj komentarz