Budujemy Dom

Kocioł na groszek węglowy a rosnące ceny paliwa

Artykuł na: 4-5 minut

Wadą palenia groszkiem węglowym jest brud, konieczność dźwigania ciężkich worków, kłopot z kupnem paliwa dobrej jakości, no i ciągle wzrastająca cena groszku. Na początku za tonę groszku płaciłem 600 zł, a obecnie już 1000 zł i więcej... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kocioł użytkuje 2 lata.

Dom: parterowy z garażem; ściany szkielet drewniany, ocieplenie z wełny mineralnej o gr. 15 cm i styropianu o gr. 10 cm; powierzchnia ogrzewana 110 m2. Kotłownia 10 m2, z dostępem z zewnątrz. Komin systemowy, ceramiczny. Składzik na opał w garażu.

 

Instalacja grzewcza wodna, z grzejnikami na ścianach.

 

Wentylacja grawitacyjna.

 

Kocioł: stalowy, dwupaleniskowy; moc 15 kW; sprawność nominalna do 90,7%; gwarancja 5 lat na szczelność wymiennika ciepła. Wyposażony w zasobnik paliwa, podajnik ślimakowy, palnik rynnowy w dolnej komorze spalania, czujnik otwarcia klapy, podwójne zabezpieczenie przed zapłonem paliwa w koszu zasypowym.

 

Paliwo zalecane: groszek węglowy o granulacji 5–25 mm, miał węglowy kwalifikowany, ziarna zbóż, pellety.

 

Paliwo zastępcze: węgiel, drewno.

 

Przygotowanie c.w.u.: do ogrzania wody w zasobniku o poj. 300 l przez cały rok wykorzystuję kocioł grzewczy z tym jednak, że latem przełączam go na tryb letni, a jeden wsad groszku wystarcza wtedy na ponad miesiąc. Zasobnik c.w.u. jest tak duży, bo zamierzam w przyszłości zamontować kolektory słoneczne.

 

Sterowanie: ciekłokrystaliczny regulator dotykowy na kotle współpracuje z dodanym do układu sterownikiem zaworu mieszającego, regulatorem pogodowym i pokojowym. Na kotle ustawiam temperaturę 60°C dla c.o. i 40°C dla c.w.u. Dla dnia i nocy ustawienia są jednakowe. Na sterowniku pokojowym wprowadziłem stałą temperaturę 22°C.

Nowoczesny kocioł z zasobnikiem paliwa i palnikiem rynnowym przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zasobniku o poj. 300 l Dotykowy regulator kotła
Nowoczesny kocioł z zasobnikiem paliwa i palnikiem rynnowym przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zasobniku o poj. 300 l Dotykowy regulator kotła

Decyzja: kiedy rozpoczynałem budować dom pod miastem, popytałem przyszłych sąsiadów, czym ogrzewają własne domy. Użytkownicy gazu płynnego odradzali mi to paliwo z powodu wysokich kosztów. Dlatego kupiłem, od uznanego producenta, nowoczesny i "modny" model kotła na groszek i pellety, z długą stałopalnością, palnikiem rynnowym i podobno mniej usterkowym podajnikiem ślimakowym. Wyszukałem sprzedawcę z Mińska Mazowieckiego, który dawał największe rabaty na kocioł i przedłużał gwarancję o 2 lata.

 

Dodałem do instalacji grzewczej zawór mieszający czterodrogowy, który zapewnia oszczędniejsze dysponowanie ciepłem, wyprodukowanym przez kocioł. Fabryczne sterowanie kotła rozbudowałem o regulator pogodowy i pokojowy, i dopiero podczas rozgryzania instrukcji dowiedziałem się, że kocioł ma własną "pogodówkę". Z kotła jestem bardzo zadowolony. Natomiast metoda grzewcza, oparta na paliwach stałych, jest niestety uciążliwa nawet dla młodych i silnych mężczyzn, takich jak ja obecnie, i coraz mniej opłacalna.

Pracę zaworu mieszającego czterodrogowego reguluje sterownik, współpracujący z regulatorem na kotle Regulator pokojowy ma na stałe ustawioną temperaturę 22°C
Pracę zaworu mieszającego czterodrogowego reguluje sterownik, współpracujący z regulatorem na kotle Regulator pokojowy ma na stałe ustawioną temperaturę 22°C

Kocioł na groszek węglowy - rady i przestrogi:

 • Wadą palenia groszkiem węglowym jest brud, konieczność dźwigania ciężkich worków, kłopot z kupnem paliwa dobrej jakości, no i ciągle wzrastająca cena groszku. Na początku za tonę groszku płaciłem 600 zł, a obecnie już 1000 zł i więcej.

   

  Przy tego rodzaju kotle, w zasadzie nie można wyjechać na dłużej, bo nawet przy dużym zasobniku paliwa, kocioł trzeba regularnie ładować i kontrolować. No, chyba że zrobi to za nas dobry sąsiad, ale jest to niepotrzebne uzależnienie się i robienie komuś kłopotu.

   

  Dla mnie obsługa kotła, choć jest nowocześnie wyposażony, staje się coraz większą udręką. Muszę pamiętać o wielu szczegółach, m.in. czyszczeniu popielnika co 4–5 dni oraz komina 3 razy w roku, bo wymaga tego umowa ubezpieczyciela domu.

   

 • Do zasobnika na paliwo wchodzi 6 worków po 30 kg groszku. Taki wsad wystarcza na 3 tygodnie, gdy nie ma mrozu, i na ok. 2 tygodnie, jeśli jest mróz. W listopadzie 2014 r. przy stale dodatniej temperaturze spaliłem przez miesiąc 240 kg groszku. Wynikało to nie tylko z łagodnej aury, ale również z doskonałej termoizolacji domu, na którą stawiałem nacisk podczas budowy.

   

  Mam sprawdzonego dostawcę groszku węglowego, który z hałdy pakuje paliwo do worków. Jego groszek ma wysoką jakość – nie jest mokry, ani zanieczyszczony. Doświadczyłem, że groszek od różnych dostawców, wymaga różnych ustawień: dmuchawy, podajnika itd. A to każdorazowo jest żmudna i długa zabawa. Dlatego warto znaleźć solidnego dostawcę, oferującego dobrej jakości groszek i raz ustawić regulator kotła.

Kocioł na groszek węglowy - koszt:

 • kocioł 9800 zł (po rabacie 2500 zł), zawór czterodrożny i regulator pogodowy i pokojowy 900 zł. Montaż 500 zł. 
 • użytkowanie 2,5–3 t groszku węglowego 2500–3000 zł. 
 • czyszczenie komina 3 razy w roku 3×100 zł. 
 • serwisowanie kotła 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-01-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

  Emitują emitują - mniej ale emitują. Może warto wiedzieć że: http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania 

bajbaga

05 Gru 2017, 18:34

do tego pellety nie zanieczyszczają środowiska naturalnego nie emitują C02 do atmosfery do tego są ogólnodostępne można je kupić również przez internet.

Gość mati

05 Gru 2017, 18:04

My właśnie zmieniliśmy kocioł z węglowego na taki do spalania pelletu. Uważam że drewniany pellet ale taki z czystych odpadów drewnianych ,jest lepszy, od spalania groszku.

Gość Greś

12 Paź 2017, 08:05

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus Logamax plus GB122K marki Buderus to kocioł kondensacyjny dla osób oczekujących komfortu, ekonomicznej i ekologicznej pracy urządzenia grzewczego ...
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty!
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty! Przez kilka ostatnich miesięcy trwał jubileuszowy konkurs "De Dietrich - Źródło domowego ciepła", zainicjowany na 20-lecie firmy De Dietrich ...
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Co roku zabija 7 mln ludzi! Bierzesz w tym udział?

Z powodu smogu w samej Europie umiera rocznie ok. 440 tysięcy osób. 10% z tej zatrważającej liczby to obywatele Polski. Tak wysoki odsetek śmiertelności sprawia, że naukowcy na całym świecie biją na alarm i zgodnie powtarzają - wiele chorób, z którymi dziś się zmagamy to efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".