Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kocioł na groszek węglowy a rosnące ceny paliwa

Wadą palenia groszkiem węglowym jest brud, konieczność dźwigania ciężkich worków, kłopot z kupnem paliwa dobrej jakości, no i ciągle wzrastająca cena groszku. Na początku za tonę groszku płaciłem 600 zł, a obecnie już 1000 zł i więcej... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kocioł użytkuje 2 lata.

Dom: parterowy z garażem; ściany szkielet drewniany, ocieplenie z wełny mineralnej o gr. 15 cm i styropianu o gr. 10 cm; powierzchnia ogrzewana 110 m2. Kotłownia 10 m2, z dostępem z zewnątrz. Komin systemowy, ceramiczny. Składzik na opał w garażu.

Instalacja grzewcza wodna, z grzejnikami na ścianach.

Wentylacja grawitacyjna.

Kocioł: stalowy, dwupaleniskowy; moc 15 kW; sprawność nominalna do 90,7%; gwarancja 5 lat na szczelność wymiennika ciepła. Wyposażony w zasobnik paliwa, podajnik ślimakowy, palnik rynnowy w dolnej komorze spalania, czujnik otwarcia klapy, podwójne zabezpieczenie przed zapłonem paliwa w koszu zasypowym.

Paliwo zalecane: groszek węglowy o granulacji 5–25 mm, miał węglowy kwalifikowany, ziarna zbóż, pellety.

Paliwo zastępcze: węgiel, drewno.

Przygotowanie c.w.u.: do ogrzania wody w zasobniku o poj. 300 l przez cały rok wykorzystuję kocioł grzewczy z tym jednak, że latem przełączam go na tryb letni, a jeden wsad groszku wystarcza wtedy na ponad miesiąc. Zasobnik c.w.u. jest tak duży, bo zamierzam w przyszłości zamontować kolektory słoneczne.

Sterowanie: ciekłokrystaliczny regulator dotykowy na kotle współpracuje z dodanym do układu sterownikiem zaworu mieszającego, regulatorem pogodowym i pokojowym. Na kotle ustawiam temperaturę 60°C dla c.o. i 40°C dla c.w.u. Dla dnia i nocy ustawienia są jednakowe. Na sterowniku pokojowym wprowadziłem stałą temperaturę 22°C.

Nowoczesny kocioł z zasobnikiem paliwa i palnikiem rynnowym przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zasobniku o poj. 300 l Dotykowy regulator kotła
Nowoczesny kocioł z zasobnikiem paliwa i palnikiem rynnowym przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zasobniku o poj. 300 l Dotykowy regulator kotła

Decyzja: kiedy rozpoczynałem budować dom pod miastem, popytałem przyszłych sąsiadów, czym ogrzewają własne domy. Użytkownicy gazu płynnego odradzali mi to paliwo z powodu wysokich kosztów. Dlatego kupiłem, od uznanego producenta, nowoczesny i "modny" model kotła na groszek i pellety, z długą stałopalnością, palnikiem rynnowym i podobno mniej usterkowym podajnikiem ślimakowym. Wyszukałem sprzedawcę z Mińska Mazowieckiego, który dawał największe rabaty na kocioł i przedłużał gwarancję o 2 lata.

Dodałem do instalacji grzewczej zawór mieszający czterodrogowy, który zapewnia oszczędniejsze dysponowanie ciepłem, wyprodukowanym przez kocioł. Fabryczne sterowanie kotła rozbudowałem o regulator pogodowy i pokojowy, i dopiero podczas rozgryzania instrukcji dowiedziałem się, że kocioł ma własną "pogodówkę". Z kotła jestem bardzo zadowolony. Natomiast metoda grzewcza, oparta na paliwach stałych, jest niestety uciążliwa nawet dla młodych i silnych mężczyzn, takich jak ja obecnie, i coraz mniej opłacalna.

Pracę zaworu mieszającego czterodrogowego reguluje sterownik, współpracujący z regulatorem na kotle Regulator pokojowy ma na stałe ustawioną temperaturę 22°C
Pracę zaworu mieszającego czterodrogowego reguluje sterownik, współpracujący z regulatorem na kotle Regulator pokojowy ma na stałe ustawioną temperaturę 22°C

Kocioł na groszek węglowy - rady i przestrogi:

 • Wadą palenia groszkiem węglowym jest brud, konieczność dźwigania ciężkich worków, kłopot z kupnem paliwa dobrej jakości, no i ciągle wzrastająca cena groszku. Na początku za tonę groszku płaciłem 600 zł, a obecnie już 1000 zł i więcej.

  Przy tego rodzaju kotle, w zasadzie nie można wyjechać na dłużej, bo nawet przy dużym zasobniku paliwa, kocioł trzeba regularnie ładować i kontrolować. No, chyba że zrobi to za nas dobry sąsiad, ale jest to niepotrzebne uzależnienie się i robienie komuś kłopotu.

  Dla mnie obsługa kotła, choć jest nowocześnie wyposażony, staje się coraz większą udręką. Muszę pamiętać o wielu szczegółach, m.in. czyszczeniu popielnika co 4–5 dni oraz komina 3 razy w roku, bo wymaga tego umowa ubezpieczyciela domu.

 • Do zasobnika na paliwo wchodzi 6 worków po 30 kg groszku. Taki wsad wystarcza na 3 tygodnie, gdy nie ma mrozu, i na ok. 2 tygodnie, jeśli jest mróz. W listopadzie 2014 r. przy stale dodatniej temperaturze spaliłem przez miesiąc 240 kg groszku. Wynikało to nie tylko z łagodnej aury, ale również z doskonałej termoizolacji domu, na którą stawiałem nacisk podczas budowy.

  Mam sprawdzonego dostawcę groszku węglowego, który z hałdy pakuje paliwo do worków. Jego groszek ma wysoką jakość – nie jest mokry, ani zanieczyszczony. Doświadczyłem, że groszek od różnych dostawców, wymaga różnych ustawień: dmuchawy, podajnika itd. A to każdorazowo jest żmudna i długa zabawa. Dlatego warto znaleźć solidnego dostawcę, oferującego dobrej jakości groszek i raz ustawić regulator kotła.

Kocioł na groszek węglowy - koszt:

 • kocioł 9800 zł (po rabacie 2500 zł), zawór czterodrożny i regulator pogodowy i pokojowy 900 zł. Montaż 500 zł. 
 • użytkowanie 2,5–3 t groszku węglowego 2500–3000 zł. 
 • czyszczenie komina 3 razy w roku 3×100 zł. 
 • serwisowanie kotła 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-01-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

My właśnie zmieniliśmy kocioł z węglowego na taki do spalania pelletu. Uważam że drewniany pellet ale taki z czystych odpadów drewnianych ,jest lepszy, od spalania groszku.

Gość Greś

12 Paź 2017, 08:05

Pellet nie jest ekologicznym, tylko odnawialnym paliwem - daje tak samo "czadu" jak kocioł węglowy. Przypominam, że za kilka lat, taka jak Twoja "konstrukcja", będzie podlegała wymianie na kocioł o klasie  piątej. 

bajbaga

18 Wrz 2017, 12:09

Moim paliwem jest ekologiczny pellet. Co do pieca mam stary przerobiony na specjalny palnik, który obsługuje tego typu paliwo.

Gość Rafał

18 Wrz 2017, 10:22

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home od De Dietrich
Gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home od De Dietrich Dwufunkcyjny naścienny gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home charakteryzuje się bardzo zwartą konstrukcją i niewielkimi wymiarami: 395 x ...
Laur Klienta - Grand Prix 2017 dla Immergas Polska!
Laur Klienta - Grand Prix 2017 dla Immergas Polska! Już po raz kolejny firma Immergas Polska została wyróżniona w niezależnym plebiscycie "Laur Klienta" w kategorii "Polska jakość branży ...
Nowe kotły elektryczne 3 generacji z serii EKD.M3 firmy Kospel
Nowe kotły elektryczne 3 generacji z serii EKD.M3 firmy Kospel Firma Kospel rozpoczyna produkcję kotłów elektrycznych 3 generacji z serii EKD.M3. Nowy model integruje elementy niemalże całej kotłowni ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze