Budujemy Dom

Kocioł na pellety - kłopoty z regulatorem temperatury

Artykuł na: 4-5 minut
Kocioł na pellety - kłopoty z regulatorem temperatury

Od początku użytkowania kotła, miałam sporo kłopotów z regulatorem temperatury na kotle. Trzeba było kilkakrotnie go wymieniać, najpierw w ramach gwarancji, a później na mój koszt. Blokował pracę kotła, co przy mroźnej zimie nie było komfortowe - mówi Krystyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która kocioł użytkuje 7 lat.

Palnik retortowy. Przez miesiąc w popielniku gromadzi się jedynie wiadro popiołu
Palnik retortowy. Przez miesiąc w popielniku gromadzi się jedynie wiadro popiołu

Dom: parterowy z poddaszem; ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego z wełną mineralną o gr. 25 cm; powierzchnia ogrzewana 154 m2. Kotłownia ze składzikiem na opał 14 m2, w piwnicy pod tarasem. Komin systemowy, ceramiczny.

 

Instalacja grzewcza wodna, z grzejnikami na ścianach.

 

Wentylacja grawitacyjna.

 

Kocioł: stalowy z zasobnikiem paliwa, podajnikiem ślimakowym i palnikiem retortowym; moc 15 kW; sprawność nominalna powyżej 91%; gwarancja 3 lata.

 

Paliwo zalecane: groszek węglowy, pellety.

 

Paliwo zastępcze: zrębki, wióry, drewno.

 

Przygotowanie c.w.u.: kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5°C, wodę w zasobniku o poj. 300 l ogrzewa pompa ciepła typu powietrze-woda. Kosztuje to ok. 50 zł miesięcznie. Poniżej 5°C – pracuje kocioł na pellety.

 

Sterowanie: elektroniczny regulator na kotle współpracuje z regulatorem pokojowym. Inaczej ustawiałam regulator na kotle, kiedy paliliśmy groszkiem węglowym, a inaczej dla pelletów. Po przejściu na pellety, do ustawienia regulatora wzywałam fachowca, ale obecnie nauczyłam się to już robić samodzielnie. Wodę użytkową ogrzewam do temperatury 43°C, wodę w instalacji c.o. do min. 60°C. Na sterowniku pokojowym, zadaję temperaturę powietrza 22°C w dzień i 20°C w nocy.

 

Decyzja: mieszkam w letniskowej części wsi, gdzie nie ma sieci gazowej. Kiedy postanowiliśmy z mężem rozbudować daczę i przenieść się pod miasto, paliwa stałe miały niskie ceny. Na przykład groszek węglowy i pellety kosztowały 400–600 zł za tonę, a dzisiaj cena pelletów sięga 960 zł. Zgodnie z ówczesnym rachunkiem ekonomicznym, zdecydowaliśmy się ogrzewać dom kotłem na te dwa rodzaje paliwa.

 

Wybraliśmy kocioł z automatycznym regulatorem i zasobnikiem opału, żeby ułatwić sobie obsługę. Dopóki żył mąż, palił w kotle groszkiem, bo jest wydajniejszy niż pellety. Obecnie, mimo podwojenia się ceny pelletów, tylko nimi ogrzewam dom. Pellety sprzedaje się w workach o wadze 15 kg, więc są dla mnie bardziej poręczne. W porównaniu z groszkiem są również czystsze, co dla mnie, astmatyczki, ma ogromne znaczenie. Podczas załadunku zasobnika w kotłowni jest mniej pyłu.

 

Żałuję, że nie wybraliśmy przed siedmioma laty gazu płynnego, propanu, bo obecnie cena ogrzewania domu pelletami jest podobna. Uniknęłabym natomiast perturbacji z kupnem i wnoszeniem worków z pelletami do piwnicy pod tarasem oraz obsługą kotła.

Podczas wyłączeń prądu, pracę kotła podtrzymuje awaryjny zasilacz i akumulator (100 Ah) Pellety muszą mieć granulację 6–14 mm
Podczas wyłączeń prądu, pracę kotła podtrzymuje awaryjny zasilacz i akumulator (100 Ah) Pellety muszą mieć granulację 6–14 mm

Kocioł na pellety - rady i przestrogi:

 • Groszku spalaliśmy ok. 3 t rocznie. Obecnie w ciągu miesiąca zużywam średnio ok. 900 kg pelletów, a rocznie ok. 6,3 t. Kiedy na zewnątrz nie ma silnych mrozów, zasobnik zasypuję co 3 dni, ale kiedy następują najzimniejsze dni w roku, muszę to robić co 2 dni. Jednorazowo zużywam do tego 4 worki pelletów. Wtedy czyszczę popielnik. Popiołu jest mało, a wyrzucam go do kompostownika.

   

  W kotłowni mieszczą się 3 tony pelletów, więc w środku zimy muszę dokupić kolejne 3 t. Zniesienie jednej takiej partii opału do kotłowni kosztuje dodatkowe 100 zł. Kocioł zamontowano podczas rozbudowy domu, ale obecnie trudno byłoby go wnieść przez drzwi do piwnicy.

   

 • Od początku użytkowania kotła, miałam sporo kłopotów z regulatorem temperatury na kotle. Trzeba było kilkakrotnie go wymieniać, najpierw w ramach gwarancji, a później na mój koszt. Blokował pracę kotła, co przy mroźnej zimie nie było komfortowe. Na przyjazd serwisantów zawsze czekałam kilka dni, bo producent zbierał zlecenia przez tydzień, a w poniedziałek rozdysponowywał je pracownikom, a ci dopiero wtedy ruszali w teren.

   

  Regularnie, po przerwie w zasilaniu elektrycznym, które w okolicy bywają częste, miałam trudności z ponownym uruchomieniem kotła. Owszem, działał jeszcze na własnych bateriach do półtorej godziny, później "padał". Inny fachowiec, mieszkający w pobliżu, zaproponował mi po kilku wezwaniach kupno awaryjnego zasilacza UPS i mocnego akumulatora, wytrzymującego 6 godzin. Kosztowały 1300 zł, ale nareszcie kocioł nie staje.

   

  Ten sam monter czyści również, 2 razy w roku, całe urządzenie z sadzy. Parę razy płomień z kotła cofnął się do zasobnika z paliwem. Problemy ustały, od kiedy z tyłu zasobnika zamontował pojemnik z wodą, która w takim przypadku zalewa tlące się paliwo.

Kocioł na pellety - koszty:

 • Kocioł 7700 zł. 
 • Montaż 1000 zł. 
 • Zużycie pellet 6048 zł (960 zł/t). 
 • Czyszczenie dwóch kominów 90 zł, kotła 150–200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-01-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet EcoCondens Integra II Plus z wbudowanym zasobnikiem jest nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, który stanowi w pełni zoptymalizowaną jednostkę ...
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu 1 października 2018 r. wystartował portal edukacyjno-informacyjny ogrzewamdom.pl. Powstał z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają budowę ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".