Budujemy Dom

Najlepsze sposoby ogrzewania domu ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.

Najlepsze sposoby ogrzewania domu

Wśród najpopularniejszych typów systemów grzewczych znajdziemy tradycyjne kotły na paliwa stałe czy też bardziej nowoczesne źródła energii odnawialnej.

RiCo - kocioł do opalania węglem
 RiCo - kocioł do opalania węglem

Ogrzewanie węglem

Ogrzewanie węglem jest stosunkowo tanim systemem grzewczym. Nowoczesne kotły do opalania węglem / drewnem są wygodniejsze w obsłudze i dużo wydajniejsze niż kiedyś. Seryjnie wyposażone w miarkownik ciągu automatycznie regulują dopływ powietrza do paleniska.

Niewątpliwymi plusami ogrzewania węglem lub drewnem jest łatwy dostęp do tego opału. System ten wymaga tylko odpowiedniego składowania materiału opałowego i oczywiście systematycznego "dorzucania do pieca". Drewno to również ekologiczne źródło ciepła.

Zasypowe kotły na ekogroszek

Bardziej wygodnym wariantem ogrzewania są zasypowe kotły na ekogroszek. Ekogroszek jest czystszy, a jego składowanie oraz załadunek są prostsze niż w przypadku miału czy węgla, które pylą.

Vulcanus - kocioł na ekogroszek
Vulcanus - kocioł na ekogroszek

Dzięki zastosowaniu w kotłach tych ślimakowego podajnika paliwa, wentylatora nawiewowego i palnika retortowego spalającego węgiel o odpowiedniej granulacji praca całego urządzenia jest całkowicie bezpieczna i nie wymaga częstego rozpalania.

Zasobnik paliwa wystarcza na ciągłą pracę urządzenia w okresie 3 - 5 dni. Mikroprocesorowy regulator ecomax 800 R2 steruje działaniem kotła firmy LUMO Technika Grzewcza, dozując paliwo i powietrze, utrzymuje temperaturę kotła i reguluję pracę całego system co.

Cechą charakterystyczną kotła Vulcanus jest niska emisja pyłów i szkodliwych składników spalin, która jest znacznie mniejsza od wartości dopuszczalnych dla grupy kotłów na paliwa stałe.

To wszystko sprawia, że kocioł na ekogroszek Vulcanus jest urządzeniem ekologicznym, spełniając przy tym wymagania użytkowników oczekujących od nowoczesnego kotła minimalnych czynności obsługowych, wysokiego komfortu pracy oraz niskich kosztów eksploatacji.

Pelety drzewne

Alternatywą do węgla czy drewna mogę być niezwykle wydajne i ekologiczne pelety drzewne. Dodatkowym plusem jest mała ilość popiołu otrzymywana z peletów oraz możliwość wykorzystania go jako nawóz. Możliwość automatycznego dozowania paliwa i monitorująca pracę kotła i palnika automatyka pozwalają beztrosko cieszyć się ciepłem w domu.

Odnawialne źródła energii

Pompa ciepła Lumo 1209
Pompa ciepła Lumo 1209

Z roku na rok coraz popularniejszym źródłem pozyskiwania ciepła są odnawialne źródła energii. Prym wiodą kolektory słoneczne i pompy ciepła.

  • Kolektory słoneczne nie stanowią pełnego systemu grzewczego, lecz są wykorzystywane do wspierania podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe. Wydajność tego systemu zależy od ilości słonecznych dni w roku i ekspozycji paneli na promienie słoneczne.
  • Nowoczesne pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w ziemi. Do najpopularniejszych urządzeń należą pompy typu solanka/woda.

Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i porównywalna do działania lodówki. Pompa ciepła działa w sposób odwrotny, pozyskuje naturalne ciepło z gruntu i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.

Konstrukcja pompy ciepła firmy LUMO Technika Grzewcza opiera się na budowie modułowej, która umożliwia w dowolny sposób jej konfigurację zgodnie z życzeniem i potrzebami klienta.

Eurolumo Kompakt - kocioł olejowo-gazowy
Eurolumo Kompakt
- kocioł olejowo-gazowy

Kotły olejowe

Kiedyś bardzo popularne, dziś ze względów finansowych coraz rzadziej wykorzystywane, kotły olejowe to bardzo wygodny i czysty sposób ogrzewania powierzchni.

Pojemniki na olej opałowy, który tankujemy raz w roku, umieszcza się w osobnym pomieszczeniu, np. w kotłowni. Po wyregulowaniu palnika kocioł jest gotowy do pracy i w zasadzie bezobsługowy.

Kotły gazowe

Podobna sytuacja odnosi się do kotłów gazowych, tu jednak należy zwrócić uwagę na możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Niestety zmienny rynek paliwowy i gazowy kształtuje coraz wyższe ceny tych paliw, które są zależne od sytuacji na świecie.

Ekologicznie i taniej

Opłaty za ogrzewanie często stanowią nawet połowę wydatków na utrzymanie domu, dlatego należy szczególnie dokładnie rozważyć tą kwestię.

Przy wyborze rodzaju energii zwróćmy uwagę nie tylko na stosunkowo niskie koszty, pomyślmy także o naszym środowisku i wybierzmy takie rozwiązania, które zapewnią niższe emisje substancji toksycznych.

Pamiętajmy, że decydując się na dany rodzaj ogrzewania domu, musimy upewnić się, czy mamy odpowiednie warunki do zamontowania wybranego typu systemu grzewczego (np. dość miejsca do zamontowania zbiornika czy kotła do magazynowania paliwa stałego).

Logo Lumo Technika Grzewcza  LUMO Technika Grzewcza Sp. z o.o.
Główna 51b, Krosno
62-050 Mosina
Tel.: 618 136 525, 618 132 891
e-mail:lumo@lumo.com.pl
www.lumo.com.pl
aktualizacja: 2018-02-27
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".