Budujemy Dom

Kominek z płaszczem + kocioł gazowy = skomplikowany system grzewczy

Artykuł na: 6-9 minut

Najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować - mówi Konrad - Członek Klubu Budujących Dom, użytkujący system grzewczy od 4 lat.

Dom:

  • Dwukondygnacyjny, murowany.
  • Powierzchnia 390 m2.
  • trójwarstwowe ściany o gr. 50 cm.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem obrotowym.
  • Kominy systemowe, z ceramiki.

Źródła ciepła: gaz z sieci, drewno.

Instalacja c.o.: wodna, pompowa. Instalacja z rur miedzianych – w kotłowni oraz między kominkiem a kotłownią. Z rur z PVC – reszta. Elementy – ogrzewanie podłogowe (obejmuje 60% pow. budynku), grzejniki kanałowe pod trzema dużymi przeszkleniami, 7 grzejników stalowych płytowych na ścianach, 2 drabinkowe ozdobne w łazienkach. W instalacji pracują m.in. pompy cyrkulacyjne i urządzenia mieszające, płytowy wymiennik ciepła.

Urządzenia grzewcze:

  1. Kondensacyjny, dwufunkcyjny kocioł gazowy o mocy do 24 kW.
  2. Żeliwny wkład z płaszczem wodnym o mocy 18 kW. Urządzenia współpracują z buforem c.w.u. z dwoma wężownicami, poj. 300 l.
Kominek z płaszczem wodnym o mocy 18 kW obudowano w dekoracyjny sposób. Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na 60% powierzchni budynku, również pod deskami z drewna merbau
Kominek z płaszczem wodnym o mocy 18 kW obudowano w dekoracyjny sposób. Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na 60% powierzchni budynku, również pod deskami z drewna merbau

Sterowanie: używamy fabrycznego regulatora na kotle, który monter połączył z regulatorem pogodowym i pokojowym.

Konrad: poprosiłem fachowca, żeby "pogodówka" sterowała jedynie ogrzewaniem podłogowym. Chciałem, żeby regulator pogodowy działał na podstawie oddawanego przez nie ciepła. Monter przyznał mi rację, choć początkowo oba regulatory miały sterować i podłogówką, i grzejnikami. Teraz robi to tylko regulator pokojowy.

Ustawiłem na nim na stałe 22°C, a dolną granicę na 19°C. Ponieważ producent desek (z drewna merbau) na podłogówkę wymagał, żeby temperatura zasilania nie przekraczała 29°C, odpowiednio ustawiłem zadania. Dla c.w.u. ustawiam na kotle 47°C. Grzejemy ją w określonych godzinach – rano między 6:00–8:00 i trochę dłużej wieczorem, między 16:00 a 22:00. Zegar włącza wtedy pompę cyrkulacyjną.

Skomplikowany układ grzewczy wymaga rozbudowanego rozdzielacza oraz dokładnego opisu obwodów grzewczych
Skomplikowany układ grzewczy wymaga rozbudowanego rozdzielacza oraz dokładnego opisu obwodów grzewczych

Decyzja: wybraliśmy gaz z sieci, ponieważ jest w miarę tani i bezobsługowy. Wykonawcy systemu grzewczego szukaliśmy tylko w okolicy. Spec od hydrauliki i grzania musi być blisko, w razie awarii i serwisowania!

Podczas projektowania instalacji grzewczej, poprosiliśmy wybranego fachowca, rekomendowanego przez dystrybutora markowych urządzeń grzewczych, żeby instalację z kotłem na gaz z sieci od razu przystosował do instalacji solarnej. Dlatego włączył do niej bufor c.w.u. o poj. 300 l. Namówił nas również na kominek z płaszczem wodnym. Chociaż z powodu długiego okresu amortyzacji kosztów na razie zrezygnowaliśmy z solarów, tak duży bufor potrzebny jest dla kominka.

W salonie, jadalni i gabinecie mamy wielkie przeszklenia do posadzki, więc przy podłogówce dodaliśmy jeszcze grzejniki kanałowe, w łazienkach – ozdobne drabinki, a w reszcie pomieszczeń – grzejniki płytowe. Żeby połączyć kominek, pracujący w układzie otwartym, z resztą systemu pracującego w układzie zamkniętym, w instalacji jest płytowy wymiennik ciepła. Krążenie ciepła od kotła gazowego do grzejników wymusza jedna pompa, od kominka – druga, w obiegu c.w.u. – trzecia.

Rady i przestrogi: Poza kilkoma drobnymi naprawami w okresie gwarancji, układ jest prawie bezobsługowy i zapewnia nam komfort cieplny. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie grzejników kanałowych przy podłogówce, przy największych przeszkleniach. Podczas długiego jej rozruchu – to one szybko ogrzewają przestrzeń. Pewnie przydadzą się również podczas potężnych mrozów, ale dotąd ogrzewanie podłogowe dawało radę.

Po sezonie grzania kotłem na gaz zamknęliśmy na rozdzielaczach kilka małych obwodów, np. dotyczących ogrzewania podłogowego w wiatrołapie. Nie jest tam potrzebne. Mając 2 urządzenia, które niezależnie od siebie mogą ogrzać cały rozległy dom, śpimy spokojnie. Przy trojgu małych dzieci jest to ważne zabezpieczenie.

Kominka nie używamy od maja do września, bo świetnie zaizolowany dom długo trzyma komfortową temperaturę we wnętrzach. Przez pozostałe miesiące zużywamy ok. 4 mp. drewna, paląc nim tylko w weekendy. Najbardziej jednak przydał się przed przeprowadzką, podczas prac wykończeniowych, kiedy suszyliśmy budynek, a jeszcze czekaliśmy na podłączenie domu do sieci z gazem. Wtedy spaliliśmy 12 mp. drewna.

Kotłownia z systemowym kominem z ceramiki mieści duży zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy
Kotłownia z systemowym kominem z ceramiki mieści duży zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy

Zasobnik c.w.u. o poj. 300 l jest trochę za duży dla pięcioosobowej rodziny, ale za to dobry dla kominka i nadal nie wykluczamy dołożenia do układu instalacji solarnej, tym bardziej, że już mamy część osprzętu. Brakuje tylko rur i kolektorów. Źle się stało, że nie ułożyliśmy rur między kotłownią a dachem podczas budowy.

Do każdego rozdzielacza monterzy doprowadzili przewody elektryczne, na wypadek gdybyśmy chcieli w przyszłości sterować układem grzewczym bardziej inteligentnie, czyli każdym elementem instalacji i pomieszczeniem oddzielnie. Teraz sterowanie jest skonfigurowane na cały dom, ale można sprawić że każdy pokój będzie ogrzewany oddzielnie, jeśli w przyszłości zamontujemy na każdym rozdzielaczu zawór elektryczny, a w każdym pomieszczeniu regulator temperatury. Ta opcja jest jednak droga, choć docelowo może przynosić spore oszczędności w kosztach ogrzewania.

Monter od razu nas namawiał, żebyśmy na wejściu sieci wodociągowej do budynku zamontowali zmiękczacz wody z kolumną za ponad 3000 zł. Żałujemy, że tego nie zrobiliśmy. Woda jest twarda i już widzimy jej niszczycielskie skutki na łazienkowych bateriach termostatycznych. Zmiękczacz dołożymy już za kilka dni, żeby chronić długą i skomplikowaną instalację i urządzenia grzewcze. Ich remont byłby kłopotliwy i drogi.

Nie wyobrażamy sobie, żeby fachowiec od ogrzewania był daleko. Kiedy mieliśmy w domu noworodka, akurat zepsuła się pompa cyrkulacyjna, odpowiadająca za krążenie c.w.u. Natychmiast przyjechał i ją wymienił. Kiedy, po przepięciu w instalacji elektrycznej, padła elektronika kondensacyjnego kotła, monter przez telefon poinstruował mnie, gdzie znajduje się rezerwowy bezpiecznik i jak go zamontować. Elektronika odpaliła.

Jest on fachowcem przeszkolonym przez producenta markowych urządzeń – dał nam najlepszą ofertę spośród kilku renomowanych firm i rzeczywiście zna się na rzeczy. Jest młody, więc początkowo sceptycznie odnosiliśmy się do dokonań, na które się powoływał podczas rozmowy. Przed zleceniem mu pracy, Konrad pojechał do autoryzowanego dystrybutora, na którego sprzęcie pracuje. Monter dostał wspaniałe rekomendacje, z zaznaczeniem że właśnie jemu oddaje się do realizacji najtrudniejsze układy grzewcze. Umiejętności potwierdził w trakcie przygotowywania i serwisowania naszej instalacji c.o.

Regulator sterujący pracą kominka z płaszczem wodnym Regulator pokojowy obsługuje ogrzewanie podłogowe i grzejniki
Regulator sterujący pracą kominka z płaszczem wodnym Regulator pokojowy obsługuje ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Na przykładzie jego firmy możemy stwierdzić, że najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować. Starzy fachowcy mają z automatyką kłopot! Dwóch od razu się przyznało, że nie dadzą rady naszej skomplikowanej instalacji grzewczej.

Nasz wykonawca udzielił na montaż 3 lata gwarancji, a po ukończeniu prac, przez półtorej godziny szkolił nas, jak obsługiwać układ i jak nim sterować. Cieszyliśmy się na to szkolenie! Każdy układ grzewczy jest inny i dlatego warto dokładnie wiedzieć, z czego się składa ten we własnym domu i jak należy go obsługiwać. To było dobre doświadczenie. Musieliśmy potem potwierdzić na piśmie, że je odbyliśmy.

Koszty systemu grzewczego: Instalacja c.o. – 90 000 zł, w tym kominek z montażem 10 800 zł. Eksploatacja – gaz z sieci 5500 zł, drewno własne, coroczny serwis kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pytanie mam proste do tego, kto napisał: "poprosiłem fachowca, żeby "pogodówka" sterowała jedynie ogrzewaniem podłogowym. Chciałem, żeby regulator pogodowy działał na podstawie oddawanego przez nie ciepła. Monter przyznał mi rację, choć początkowo oba regulatory miały sterować ...

Gość Klon

17 Mar 2016, 12:15

A możesz podać na maila namiary na Twojego fachowca? myhus@o2.pl

Gość Monikaja

09 Lut 2016, 10:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus Logamax plus GB122K marki Buderus to kocioł kondensacyjny dla osób oczekujących komfortu, ekonomicznej i ekologicznej pracy urządzenia grzewczego ...
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty!
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty! Przez kilka ostatnich miesięcy trwał jubileuszowy konkurs "De Dietrich - Źródło domowego ciepła", zainicjowany na 20-lecie firmy De Dietrich ...
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Najlepsze sposoby ogrzewania domu

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".