Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kominek z płaszczem + kocioł gazowy = skomplikowany system grzewczy

Artykuł na: 6-9 minut

Najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować - mówi Konrad - Członek Klubu Budujących Dom, użytkujący system grzewczy od 4 lat.

Dom:

 • Dwukondygnacyjny, murowany.
 • Powierzchnia 390 m2.
 • trójwarstwowe ściany o gr. 50 cm.
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem obrotowym.
 • Kominy systemowe, z ceramiki.

Źródła ciepła: gaz z sieci, drewno.

Instalacja c.o.: wodna, pompowa. Instalacja z rur miedzianych – w kotłowni oraz między kominkiem a kotłownią. Z rur z PVC – reszta. Elementy – ogrzewanie podłogowe (obejmuje 60% pow. budynku), grzejniki kanałowe pod trzema dużymi przeszkleniami, 7 grzejników stalowych płytowych na ścianach, 2 drabinkowe ozdobne w łazienkach. W instalacji pracują m.in. pompy cyrkulacyjne i urządzenia mieszające, płytowy wymiennik ciepła.

Urządzenia grzewcze:

 1. Kondensacyjny, dwufunkcyjny kocioł gazowy o mocy do 24 kW.
 2. Żeliwny wkład z płaszczem wodnym o mocy 18 kW. Urządzenia współpracują z buforem c.w.u. z dwoma wężownicami, poj. 300 l.
Kominek z płaszczem wodnym o mocy 18 kW obudowano w dekoracyjny sposób. Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na 60% powierzchni budynku, również pod deskami z drewna merbau
Kominek z płaszczem wodnym o mocy 18 kW obudowano w dekoracyjny sposób. Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na 60% powierzchni budynku, również pod deskami z drewna merbau

Sterowanie: używamy fabrycznego regulatora na kotle, który monter połączył z regulatorem pogodowym i pokojowym.

Konrad: poprosiłem fachowca, żeby "pogodówka" sterowała jedynie ogrzewaniem podłogowym. Chciałem, żeby regulator pogodowy działał na podstawie oddawanego przez nie ciepła. Monter przyznał mi rację, choć początkowo oba regulatory miały sterować i podłogówką, i grzejnikami. Teraz robi to tylko regulator pokojowy.

Ustawiłem na nim na stałe 22°C, a dolną granicę na 19°C. Ponieważ producent desek (z drewna merbau) na podłogówkę wymagał, żeby temperatura zasilania nie przekraczała 29°C, odpowiednio ustawiłem zadania. Dla c.w.u. ustawiam na kotle 47°C. Grzejemy ją w określonych godzinach – rano między 6:00–8:00 i trochę dłużej wieczorem, między 16:00 a 22:00. Zegar włącza wtedy pompę cyrkulacyjną.

Skomplikowany układ grzewczy wymaga rozbudowanego rozdzielacza oraz dokładnego opisu obwodów grzewczych
Skomplikowany układ grzewczy wymaga rozbudowanego rozdzielacza oraz dokładnego opisu obwodów grzewczych

Decyzja: wybraliśmy gaz z sieci, ponieważ jest w miarę tani i bezobsługowy. Wykonawcy systemu grzewczego szukaliśmy tylko w okolicy. Spec od hydrauliki i grzania musi być blisko, w razie awarii i serwisowania!

Podczas projektowania instalacji grzewczej, poprosiliśmy wybranego fachowca, rekomendowanego przez dystrybutora markowych urządzeń grzewczych, żeby instalację z kotłem na gaz z sieci od razu przystosował do instalacji solarnej. Dlatego włączył do niej bufor c.w.u. o poj. 300 l. Namówił nas również na kominek z płaszczem wodnym. Chociaż z powodu długiego okresu amortyzacji kosztów na razie zrezygnowaliśmy z solarów, tak duży bufor potrzebny jest dla kominka.

W salonie, jadalni i gabinecie mamy wielkie przeszklenia do posadzki, więc przy podłogówce dodaliśmy jeszcze grzejniki kanałowe, w łazienkach – ozdobne drabinki, a w reszcie pomieszczeń – grzejniki płytowe. Żeby połączyć kominek, pracujący w układzie otwartym, z resztą systemu pracującego w układzie zamkniętym, w instalacji jest płytowy wymiennik ciepła. Krążenie ciepła od kotła gazowego do grzejników wymusza jedna pompa, od kominka – druga, w obiegu c.w.u. – trzecia.

Rady i przestrogi: Poza kilkoma drobnymi naprawami w okresie gwarancji, układ jest prawie bezobsługowy i zapewnia nam komfort cieplny. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie grzejników kanałowych przy podłogówce, przy największych przeszkleniach. Podczas długiego jej rozruchu – to one szybko ogrzewają przestrzeń. Pewnie przydadzą się również podczas potężnych mrozów, ale dotąd ogrzewanie podłogowe dawało radę.

Po sezonie grzania kotłem na gaz zamknęliśmy na rozdzielaczach kilka małych obwodów, np. dotyczących ogrzewania podłogowego w wiatrołapie. Nie jest tam potrzebne. Mając 2 urządzenia, które niezależnie od siebie mogą ogrzać cały rozległy dom, śpimy spokojnie. Przy trojgu małych dzieci jest to ważne zabezpieczenie.

Kominka nie używamy od maja do września, bo świetnie zaizolowany dom długo trzyma komfortową temperaturę we wnętrzach. Przez pozostałe miesiące zużywamy ok. 4 mp. drewna, paląc nim tylko w weekendy. Najbardziej jednak przydał się przed przeprowadzką, podczas prac wykończeniowych, kiedy suszyliśmy budynek, a jeszcze czekaliśmy na podłączenie domu do sieci z gazem. Wtedy spaliliśmy 12 mp. drewna.

Kotłownia z systemowym kominem z ceramiki mieści duży zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy
Kotłownia z systemowym kominem z ceramiki mieści duży zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy

Zasobnik c.w.u. o poj. 300 l jest trochę za duży dla pięcioosobowej rodziny, ale za to dobry dla kominka i nadal nie wykluczamy dołożenia do układu instalacji solarnej, tym bardziej, że już mamy część osprzętu. Brakuje tylko rur i kolektorów. Źle się stało, że nie ułożyliśmy rur między kotłownią a dachem podczas budowy.

Do każdego rozdzielacza monterzy doprowadzili przewody elektryczne, na wypadek gdybyśmy chcieli w przyszłości sterować układem grzewczym bardziej inteligentnie, czyli każdym elementem instalacji i pomieszczeniem oddzielnie. Teraz sterowanie jest skonfigurowane na cały dom, ale można sprawić że każdy pokój będzie ogrzewany oddzielnie, jeśli w przyszłości zamontujemy na każdym rozdzielaczu zawór elektryczny, a w każdym pomieszczeniu regulator temperatury. Ta opcja jest jednak droga, choć docelowo może przynosić spore oszczędności w kosztach ogrzewania.

Monter od razu nas namawiał, żebyśmy na wejściu sieci wodociągowej do budynku zamontowali zmiękczacz wody z kolumną za ponad 3000 zł. Żałujemy, że tego nie zrobiliśmy. Woda jest twarda i już widzimy jej niszczycielskie skutki na łazienkowych bateriach termostatycznych. Zmiękczacz dołożymy już za kilka dni, żeby chronić długą i skomplikowaną instalację i urządzenia grzewcze. Ich remont byłby kłopotliwy i drogi.

Nie wyobrażamy sobie, żeby fachowiec od ogrzewania był daleko. Kiedy mieliśmy w domu noworodka, akurat zepsuła się pompa cyrkulacyjna, odpowiadająca za krążenie c.w.u. Natychmiast przyjechał i ją wymienił. Kiedy, po przepięciu w instalacji elektrycznej, padła elektronika kondensacyjnego kotła, monter przez telefon poinstruował mnie, gdzie znajduje się rezerwowy bezpiecznik i jak go zamontować. Elektronika odpaliła.

Jest on fachowcem przeszkolonym przez producenta markowych urządzeń – dał nam najlepszą ofertę spośród kilku renomowanych firm i rzeczywiście zna się na rzeczy. Jest młody, więc początkowo sceptycznie odnosiliśmy się do dokonań, na które się powoływał podczas rozmowy. Przed zleceniem mu pracy, Konrad pojechał do autoryzowanego dystrybutora, na którego sprzęcie pracuje. Monter dostał wspaniałe rekomendacje, z zaznaczeniem że właśnie jemu oddaje się do realizacji najtrudniejsze układy grzewcze. Umiejętności potwierdził w trakcie przygotowywania i serwisowania naszej instalacji c.o.

Regulator sterujący pracą kominka z płaszczem wodnym Regulator pokojowy obsługuje ogrzewanie podłogowe i grzejniki
Regulator sterujący pracą kominka z płaszczem wodnym Regulator pokojowy obsługuje ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Na przykładzie jego firmy możemy stwierdzić, że najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować. Starzy fachowcy mają z automatyką kłopot! Dwóch od razu się przyznało, że nie dadzą rady naszej skomplikowanej instalacji grzewczej.

Nasz wykonawca udzielił na montaż 3 lata gwarancji, a po ukończeniu prac, przez półtorej godziny szkolił nas, jak obsługiwać układ i jak nim sterować. Cieszyliśmy się na to szkolenie! Każdy układ grzewczy jest inny i dlatego warto dokładnie wiedzieć, z czego się składa ten we własnym domu i jak należy go obsługiwać. To było dobre doświadczenie. Musieliśmy potem potwierdzić na piśmie, że je odbyliśmy.

Koszty systemu grzewczego: Instalacja c.o. – 90 000 zł, w tym kominek z montażem 10 800 zł. Eksploatacja – gaz z sieci 5500 zł, drewno własne, coroczny serwis kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pytanie mam proste do tego, kto napisał: "poprosiłem fachowca, żeby "pogodówka" sterowała jedynie ogrzewaniem podłogowym. Chciałem, żeby regulator pogodowy działał na podstawie oddawanego przez nie ciepła. Monter przyznał mi rację, choć początkowo oba regulatory miały sterować ...

Gość Klon

17 Mar 2016, 12:15

A możesz podać na maila namiary na Twojego fachowca? myhus@o2.pl

Gość Monikaja

09 Lut 2016, 10:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu Podczas tegorocznych targów INSTALACJE Immergas zaprezentuje swoją ofertę w dwóch miejscach: w pawilonie nr 5, stoisko nr 72, jak również ...
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch Junkers-Bosch otrzymał tytuł "Konsumencki Lider Jakości 2018" - wyróżnienie w kategorii "Urządzenia i Systemy Grzewcze" - przyznawany na ...

System grzewczy w zmodernizowanym domu letniskowym

Niepotrzebnie pospieszyliśmy się z kupnem urządzenia, bo kiedy poprosiliśmy fachowca z okolicy o jego zainstalowanie, okazało się, że współpracuje on z dystrybutorem urządzeń uznanego producenta. Musiał więc, do markowego układu, włączyć kocioł "z innej bajki" - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje system grzewczy od siedmiu lat.

topowe produkty

Nowe ekologiczne kotły C.O 5 klasy SAS

ZMK SAS w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz ustawowe wymagania odnośnie kotłów na paliwa stałe wprowadził do oferty kolejne urządzenia spełniające wymogi 5. klasy według normy PN-EN 303-5:2012 oraz ekoprojektu. W asortymencie znajdują się zarówno kotły dla użytkowników domów jednorodzinnych, jak i znacznie większe jednostki o mocy do 300 kW skierowane do inwestorów budynków o dużej kubaturze.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze