Budujemy Dom

Co musisz wiedzieć o systemie grzewczym, zanim zaczniesz budowę domu?

Artykuł na: 6-9 minut
Co musisz wiedzieć o systemie grzewczym, zanim zaczniesz budowę domu?

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Co musimy wiedzieć o systemie grzewczym, zanim zaczniemy budowę domu?

Punktem wyjścia do projektowania i budowy systemu grzewczego jest decyzja o sposobie ogrzewania budynku, a więc wskazanie źródła (lub źródeł) ciepła, z jakich zamierza się korzystać. Decyzję tę trzeba podjąć przed rozpoczęciem prac budowlanych, bowiem przesądza ona o zagadnieniach kluczowych dla prowadzenia budowy.

 

Należą do nich przede wszystkim:

  1. konieczność (lub nie) wydzielenia kotłowni oraz wymagania co do jej wielkości i umiejscowienia, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.;
  2. wymagania wobec instalacji po stronie odbiorczej (instalacja grzejników i/lub systemu ogrzewania płaszczyznowego);
  3. planowany sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

1) Konieczność (lub nie) wydzielenia kotłowni

Jest zrozumiałe, że na przykład kocioł na paliwo stałe potrzebuje nie tylko sporej ilości miejsca, odpowiedniego przewodu dymowego, lecz także znacznej przestrzeni magazynowej na opał, którego transport do kotłowni nie może być utrudniony (trzeba umiejscowić ją tak, by przeniesienie worków z opałem z podjazdu, gdzie zostaną zdjęte z samochodu, nie wymagało kilkudziesięciu kursów z taczką dookoła domu).

 

Wydzielona kotłownia nie jest natomiast niezbędna np. w przypadku zdecydowania się na pompę ciepła.

2) Wymagania wobec instalacji po stronie odbiorczej

Dla większości inwestorów wybór między grzejnikami a ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli najczęściej podłogówką, to przede wszystkim kwestia komfortu, choć niektórzy zdają sobie też sprawę z konsekwencji ekonomicznych.

 

Przypomnijmy, że ogrzewanie podłogowe oferuje wyższy komfort ze względu na korzystniejszy rozkład temperatury w pionie (ciepło w nogi, chłodniej przy głowie). Pozytywnie wpływa przy tym na koszty ogrzania domu, bo temperatura odczuwana jako komfortowa jest w rzeczywistości o 1–2 stopnie niższa niż w sytuacji, gdy pomieszczenie ogrzewają grzejniki, co o 5–10% zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło.

 

Podłogówka ma jednak ograniczenia, do których należy przede wszystkim tzw. bariera wydajności cieplnej. Pomieszczenia o dużych stratach ciepła (pow. 80 W/m2) oraz te, w których powierzchnia grzewcza podłogi jest ograniczona ze względu na przesłonięcie jej sprzętami (np. łazienki), trzeba zwykle dogrzewać grzejnikami. Są też one niezastąpione tam, gdzie komfortową temperaturę trzeba utrzymywać tylko przez część doby (podłogówka nie bardzo się do tego nadaje ze względu na dużą bezwładność).

 

Ponadto choć płytki ceramiczne nie są jedynym wyborem, jeśli chodzi o wykończenie ogrzewanej podłogi, to klasyczny parkiet nie wchodzi w rachubę, podobnie jak przykrycie jej dywanem.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny oraz sprzyja oszczędzaniu energii. Jest bardzo wskazane w przypadku korzystania z kotła kondensacyjnego, a niezastąpione z pompą ciepła Grzejniki dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła oraz tam, gdzie zależy nam na wykończeniu podłogi naturalnym drewnem
Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny oraz sprzyja oszczędzaniu energii. Jest bardzo wskazane w przypadku korzystania z kotła kondensacyjnego, a niezastąpione z pompą ciepła (fot. Kisan) Grzejniki dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła oraz tam, gdzie zależy nam na wykończeniu podłogi naturalnym drewnem (fot. Regulus-system)

W praktyce ogrzewanie podłogowe instaluje się zwykle w kuchniach, łazienkach, toaletach, wiatrołapie i salonie, a w sypialniach (szczególnie urządzanych na górnej kondygnacji) pozostaje przy tradycyjnych grzejnikach.

 

Podkreślenia wymaga to, że wybór między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym nie zawsze jest jedynie kwestią upodobań. Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego podłączonego wyłącznie do grzejników będzie o kilka procent niższa od teoretycznie możliwej, z czym można się pogodzić.

 

Natomiast w przypadku pompy ciepła nie mamy właściwie wyboru: jej sprawność jest tym większa, im niższa jest temperatura wytwarzanej przez nią wody grzewczej, zatem zdecydowanie się na pompę ciepła oznacza w praktyce montaż podłogówki w całym domu. Inne rozwiązania stosuje się tylko z konieczności, najczęściej w wypadku remontów.

3) Przygotowanie c.w.u.

Problem jest rozwiązany na starcie, jeśli dom ogrzewać ma np. kocioł na gaz ziemny, bo on świetnie nadaje się również do podgrzewania c.w.u. Jednak jeśli głównym źródłem ciepła w domu będzie kocioł na paliwo stałe, to stajemy przed pytaniem: jak będziemy ogrzewać wodę latem?

 

Rozpalanie kotła to rozwiązanie skrajnie niewygodne, z kolei ogrzewanie wody grzałkami elektrycznymi – bardzo drogie. W tej sytuacji warto przewidzieć możliwość rozbudowy instalacji grzewczej o kolektory słoneczne albo pompę ciepła do c.w.u., a to wymaga zarezerwowania odpowiedniego miejsca w kotłowni albo pomieszczeniach gospodarczych.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Viessmann

aktualizacja: 2018-03-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A z ekonomicznego punktu widzenia się nie opłaca? Jako paliwo stałe nie opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia ani pellet ani ekogroszek do nowobudowanego domu oczywiście

Gość arturo72

07 Lis 2015, 15:20

Cytat Uważam, że jeśli zależy ci na czystości i ekologicznym paleniu to warto.To chyba jedyna przewaga pelletu nad węglem i dlatego warto to przemyśleć (czy to się opłaca - w tym sensie *)Na pewno warto, jeśli kocioł stawiasz w domu ...

sonik90

07 Lis 2015, 14:00

Cytat właśnie, a co z pelletem? Ponoć opłaca się na niego przerzucić, bo kosztuje mniej, nie zanieczyszcza środ. i zapewnia stałą kaloryczność. co uważacie? Uważam, że jeśli zależy ci na czystości i ekologicznym paleniu ...

MrTomo

10 Paź 2015, 12:00

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus Logamax plus GB122K marki Buderus to kocioł kondensacyjny dla osób oczekujących komfortu, ekonomicznej i ekologicznej pracy urządzenia grzewczego ...
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty!
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty! Przez kilka ostatnich miesięcy trwał jubileuszowy konkurs "De Dietrich - Źródło domowego ciepła", zainicjowany na 20-lecie firmy De Dietrich ...
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Kocioł żeliwny 5. klasy Klimosz COMBI S - długowieczny i najlepszy w ochronie środowiska

Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze mamy na myśli cechy i właściwości źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z klientami słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".