Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Topowe produkty

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Artykuł na: 9-16 minut

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zima 2016/2017 była rekordowa pod względem zanieczyszczenia powietrza w polskich gminach i miastach. W położonym nieopodal Rybniku 9 stycznia 2017 r. stężenie pyłu zawieszonego PM 10 sięgnęło 1563 µg/m3, podczas gdy norma wynosi 50 µg/m3. Jakość powietrza była tak zła (smog), że z tego powodu zamknięto nawet szkoły. Takie zanieczyszczenie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia każdego z nas, a zwłaszcza osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży czy chorujących na choroby układu oddechowego i naczyniowo-sercowego.

Za tak krytyczny stan powietrza obarczamy odpowiedzialnością mieszkańców gospodarstw domowych, którzy to używając kotłów, nie mają wiedzy na temat ekologicznego palenia. Budynki ogrzewane są przez to paliwami niewiadomego pochodzenia lub paliwami niskiej jakości. Do pogarszania się jakości powietrza przyczyniają się również przestarzałe źródła ciepła oraz słabej jakości opał charakteryzujący się niską kalorycznością i niskim ciepłem spalania.

Warto dodać, że w procesie spalania słabych jakości paliw powstają zwiększone ilości popiołu i spieków. Zwykle całemu zjawisku towarzyszy nadmiernie wydobywający się z komina dym, co może świadczyć o procesie niezupełnego spalania - braku odpowiedniej ilości tlenu dostarczonego do paleniska.

Klimosz - kotły z Polski z dotacją

Jak palić ekologicznie?

Najefektywniejsze oraz ekonomiczne spalanie (z punktu wiedzenia użytkownika) uzyskujemy, trzymając się kilku kluczowych zasad. Jedną z najważniejszych jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury na kotle (zalecane 60-70 st.). Zbyt niska temperatura kotła powoduje wytwarzanie zwiększonej ilości sadzy, która osadza się w wymienniku, tworząc warstwę izolacyjną pomiędzy wymiennikiem a cieczą grzewczą. Wyższa temperatura kotła zapobiega korozji wymiennika, co gwarantuje dłuższą żywotność kotła.

Bardzo ważne jest także dostosowanie odpowiedniej dawki paliwa oraz powietrza niezbędnego do procesu spalania. W przypadku zbyt dużej ilości opału dostarczanego do paleniska i nieodpowiedniej dawki powietrza może dojść do zjawiska niezupełnego spalania. Po kilku cyklach podawania może ponadto dojść do sytuacji przesypywania się paliwa z paleniska do popielnika kotła. Natomiast jeśli ilość dostarczanego paliwa jest niewystarczająca, kocioł nie potrafi uzyskać zadanych temperatur. W skrajnych przypadkach może wygasnąć.

Początkowe ustawienie kotła wymaga od użytkownika zaangażowania i doglądania zachodzącego tam procesu spalania oraz ewentualnego wprowadzania drobnych korekt. Ustawienie parametrów kotła ułatwia dostarczona automatyka sterująca-regulator.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli regulatorów - od bardzo prostych oferujących kilka funkcji, po zaawansowane wyposażone w kilkanaście czujników, sterujące złożonymi instalacjami grzewczymi. Proste regulatory umożliwiają dobór takich parametrów pracy kotła, jak czas podawania paliwa, przerwa pomiędzy cyklami podawania, moc nadmuchu wentylatora oraz temperatura włączenia poszczególnych elementów w instalacji C.O np. pomp obiegowych.

Oczywiście opcji i funkcji samego regulatora może być więcej. Zaznaczyć należy jednak, że regulatory swoje działanie opierają na złożonych algorytmach matematycznych typu PID (ang. proportional-integral-derivative controller). Zastosowanie tych algorytmów umożliwia w pełni automatyczne sterowanie kotłem.

Kocioł KLIMOSZ LE
                                                         Kocioł Klimosz LE

Czym się kierować przy wyborze ekologicznego kotła?

W czasach, kiedy to dominującym problem jest nadmierne stężenie smogu w atmosferze, przy wyborze kotła powinniśmy PRZEDE WSZYSTKIM zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Oczywiście, że głównym kryterium są kwestie finansowe, ale to nie one powinny być najważniejsze.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli kotłów - od prostych konstrukcji po wielociągowe pionowo-poziome, a nawet kondensacyjne kotły automatyczne. A zatem jaki kocioł wybrać ? Bardzo ważnym kryterium jest wybór kotła ze względu na rodzaj przeznaczonego do niego paliwa.

Jeśli zamierzamy stosować paliwa biomasowe (np. pelety, zrębki) swoją uwagę powinniśmy skierować w stronę kotów wyposażonych w automatyczne palniki z zapalarką. Zastosowanie w palniku zapalarki w połączeniu z przeznaczonych dla nich sterownikiem powodują uruchomienie-pracę kotła tylko w razie zapotrzebowania na ciepło.

Ciekawą możliwością jest także automatyczne czyszczenie paleniska. Rozwiązanie to zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się resztek po procesie spalania. Ponadto automatyczna praca rusztu pozwala utrzymać drożność otworów powietrznych (cały czas jest dostarczana odpowiednia ilość powietrza do procesu spalania). Co prawda kotły te są z reguły droższe od swoich odpowiedników na paliwa stałe, jednak po kilku sezonach różnicę można dostrzec w postaci OSZCZĘDNOŚCI przekładających się bezpośrednio na mniejsze zużycie paliwa i ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Do paliw kopalnych, np. ekogroszku, przeznaczone są palniki retortowe lub rynnowe. W palnikach retortowych zachodzi zjawisko tzw. palenia od góry. W skrócie ujmując, proces spalania przebiega na górze palnika (retorty), a paliwo do palnika podawane jest od dołu przez układ podający. Kotły z palnikami retortowymi i rynnowymi również mogą być wyposażone w zapalarki. Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia ich stosowanie do węgli-ekogroszku nie ma uzasadnienia.

Węgiel potrzebuje znacznie wyższej temperatury do zapalenia się niż paliwa biomasowe. Z tego też powodu standardowe kotły retortowe wymagają rozpalenia paleniska przez użytkownika. W momencie osiągnięcia zadanej temperatury kocioł przechodzi w stan czuwania (ang. stand-by). Polega  to na tym, że zostaje zmniejszona częstotliwość podawania paliwa z kilku sekund do kilku-, kilkudziesięciu minut (gdyż nie ma tu opcji rozpalenia/wygaszenia palnika). W chwili zapotrzebowania na ciepło kocioł przechodzi do normalnej pracy.

KLIMOSZ DUOPELET
                                               Kocioł Klimosz DUOPELET

Przed zakupem kotła trzeba również zwrócić uwagę na konstrukcję wymiennika. Zastosowanie dużej ilości przegród w wymienniku czy też elementów ceramicznych znacznie zwiększa sprawność i poprawia emisyjność kotła.

Długa droga spalin powoduje osadzanie się stałych cząstek spalin wewnątrz wymiennika. Elementy ceramiczne absorbują ciepło z przepływających spalin, podwyższając temperaturę wewnątrz wymiennika, co z kolei umożliwia dopalenie się powstających tlenków. Taka konstrukcja ma też swoje wady - przede wszystkim wymaga częstszego czyszczenia wymiennika. W skrajnych sytuacjach zbyt długa droga spalin powoduje nadmierne ich ochłodzenie, co może doprowadzić do kondensacji spalin.

Wybierając kocioł trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na aspekt środowiskowy. O stopniu ekologiczności kotła świadczą uzyskane certyfikaty pochodzące z akredytowanych laboratoriów. Jednym z ważniejszych dokumentów jest świadectwo uzyskane na podstawie badań przeprowadzonych zgodnie z normą PN EN 303-5:2012. Norma zawiera informacje o klasie emisyjności kotła. Wyróżnia się klasę : trzecią (3), czwartą (4) oraz piątą (5). Im wyższa klasa emisyjności, tym kocioł jest bardziej przyjazny środowisku.

Źle dobrany kocioł - problemy

Wybór odpowiedniego kotła jest bardzo trudną decyzją. Nieprzemyślany zakup może spowodować wiele problemów.

Dobranie zbyt dużego kotła do powierzchni grzewczej nie pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjału. Kocioł pracuje wówczas na niskich parametrach, co prowadzi do spadku efektywności oraz sprawności kotła. Dodatkowo wymiennik szybciej się zanieczyszcza. Innym problem wynikającym z doboru przewymiarowanego kotła jest wytwarzanie nadmiernej ilości energii. Sytuacja ta generuje sztuczne podwyższanie temperatury powyżej zadanych wartości, ponieważ wyprodukowane nadwyżki ciepła, gdzieś muszą zostać skumulowane.

Z kolei dobór zbyt małego kotła w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło powoduje, że aby kocioł mógł osiągnąć wymaganą temperaturę, pracuje na skrajnie zawyżonych parametrach przekraczających dopuszczalne zalecenia producenta (mimo to często nie udaje się uzyskać zadanych temperatur), generując dodatkowe koszty w postaci zbyt dużego zużycia paliwa. Z kolei nadmierna eksploatacja kotła prowadzi do szybszego zużycia zastosowanych w nim materiałów, co w konsekwencji skraca żywotność samego kotła.

Zakup kotła powinien być wykonany "z głową". Samo nabycie kotła spełniającego najwyższe europejskie standardy emisji nie poprawia jakości powietrza. Nieodpowiednie użytkowanie oraz niedostosowanie się do wymagań i zaleceń producenta, skutkuje nadmierną eksploatacją kotła oraz pogorszeniem jakości wydobywających się spalin do środowiska naturalnego. Jeśli masz pytania lub szukasz odpowiedniego kotła dla SIEBIE, nasi specjaliści zawsze są do TWOJEJ dyspozycji. Skorzystaj z czatu dostępnego na www.klimosz.pl.

Sprawdź naszą ofertę KOTŁÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU, które osiągnęły 5 klasę emisyjną:

KLIMOSZ LE i KLIMOSZ EKO LE z palnikiem peletowym
KLIMOSZ LE i KLIMOSZ EKO LE z palnikiem retortowym
KLIMOSZ DUOPELET EKO i KLIMOSZ DUOPELET NG
DUO/MULTIDUO
DUO INDUSTRIAL
KLIMOSZ MAXI

Michał Wantuła
Inżynier działu technicznego Klimosz

Logo Klimosz KLIMOSZ Sp. z o.o.
ul. Zjednoczenia 6,
43-250 Pawłowice
Tel. 32 474 39 00
biuro@klimosz.pl
www.klimosz.pl
aktualizacja: 2017-12-14
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze