Modernizuję instalację centralnego ogrzewania. Jaki wybrać zbiornik magazynujący nagrzewaną wodę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Modernizuję instalację centralnego ogrzewania. Jaki wybrać zbiornik magazynujący nagrzewaną wodę?

Modernizuję instalację centralnego ogrzewania i do nowego kotła na węgiel chciałbym dołączyć zbiornik magazynujący nagrzaną wodę, wykorzystywaną do równomiernego zasilania instalacji grzewczej. Ponieważ kocioł pracować będzie w obiegu otwartym, to czy korzystniej będzie zainstalować jako zbiornik wymiennik zasobnikowy czy zwykły zbiornik, współpracujący z wymiennikiem płytowym, bo część instalacji będzie montowana jako ogrzewanie podłogowe?

Odpowiedź eksperta: Wymienniki zasobnikowe z wbudowaną wężownicą lub dwupłaszczowe wykorzystywane są głównie jako zbiorniki do magazynowania i podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.), a zasilanie odbywa się poprzez wężownicę bądź zewnętrzny płaszcz wodny, przekazujące ciepło z kotła lub innego źródła.

W przypadku współpracy zbiornika z kotłem węglowym, możliwe są dwa warianty:

  • całość jest układem otwartym, zabezpieczonym jednym przelewowym naczyniem wzbiorczym po stronie kotła;
  • instalacja zostaje rozdzielona na dwa obiegi, otwarty - od kotła do zasobnika, oraz zamknięty - od zasobnika do grzejników. Wówczas w zbiorniku umieszcza się wężownicę, pełniącą funkcję wymiennika ciepła, albo montuje się płytowy wymiennik ciepła, zasilany wodą z zasobnika. Każda z części instalacji - otwarta i zamknięta - musi mieć odrębne naczynia wzbiorcze.

Takie rozwiązania pozwalają na bezpieczniejszą pracę kotła (duża objętość wody w zasobniku, którą trudno nadmiernie rozgrzać) i wydajne przekazywanie ciepła. W wersji z wężownicą, powinna znaleźć się ona w górnej części zasobnika, bo wówczas wystarczy nagrzanie niewielkiej części wody, żeby grzejniki mogły już zacząć pracować. Instalacja w wersji ze zbiornikiem i wymiennikiem płytowym wymagać będzie zamontowania dodatkowej pompy cyrkulacyjnej w obiegu pierwotnym wymiennika (od strony zasobnika). Podgrzana w kotle woda kierowana jest do zbiornika buforowego, skąd trafia do wymiennika płytowego, w którym energia cieplna przechodzi do obiegu grzewczego, pracującego w układzie zamkniętym, jako oddzielna hydraulicznie część instalacji.

Najłatwiejsza w realizacji jest wersja bez wężownicy lub płytowego wymiennika ciepła. Z kolei wężownica musiałaby mieć dużą powierzchnię, co oznacza dość wysoką cenę, z tego względu popularniejsze są wymienniki płytowe - małe i tanie przy wysokiej mocy.

Jarosław Antkiewicz
Na schemacie otwierającym: Najprostszy wariant włączenia zbiornika akumulacyjnego w instalację z kotłem na paliwo stałe wymaga jedynie przyłączenia doń kotła i grzejników. Jednak często w części odbiorczej (z grzejnikami) montuje się również pompę i wymiennik ciepła.

Może cię zainteresować
Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jak działa sterowanie EOS 6? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustalić moc kotła grzewczego?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image