Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Artykuł na: 6-9 minut

Niemal w każdym domu z kominkiem jest też kocioł. Nic więc dziwnego w tym, że myślimy, jak zapewnić ich zgodną współpracę. Na szczęście – da się to zrobić, o ile tylko uwzględnimy odmienne wymagania tych urządzeń.

Kocioł i kominek w jednej instalacji

KOCIOŁ I KOMINEK W JEDNEJ INSTALACJI - BEZPIECZNE POŁĄCZENIE

Najłatwiej połączyć w jednej instalacji kocioł na paliwo stałe, pracujący w układzie otwartym, z kominkiem również zabezpieczonym otwartym naczyniem wzbiorczym. Problemem może być znalezienie miejsca na oba naczynia, tym bardziej, że muszą być wyżej niż grzejniki i oba na tym samym poziomie. Inaczej przekonamy się, dlaczego nazywa się je także przelewowymi...

 

Z kolei kotły gazowe i olejowe mogą pracować tylko w zamkniętych instalacjach grzewczych, z zamkniętym (przeponowym) naczyniem wzbiorczym. Jeżeli mamy taki kocioł, to najłatwiej przyłączyć do instalacji również kominek przystosowany do pracy w układzie zamkniętym. Musi on mieć nie tylko własne naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa, ale również być wyposażony w urządzenie do odbioru nadmiaru ciepła (bo paleniska nie można przecież szybko wygasić). Najczęściej jest nim wężownica schładzająca, umieszczona w przestrzeni wodnej kotła. Wężownica musi być przyłączona do sieci wodociągowej za pośrednictwem zaworu termostatycznego (nie wymagającego zasilania). Jeśli temperatura wody nadmiernie wzrośnie, zawór otwiera się, woda wodociągowa przepływając przez wężownicę, odbiera ciepło od kominka i trafia do kanalizacji.

 

Wężownica schładzająca w praktyce nadaje się jednak tylko do zastosowania w domach zasilanych z sieci wodociągowej, a nie czerpiących wodę z własnej studni. Wynika to z faktu, że w razie braku prądu – nie działa pompa zestawu hydroforowego i dom jest pozbawiony wody. A do wzrostu temperatury w płaszczu kominka najłatwiej właśnie w czasie przerw w zasilaniu, bo nie działają wówczas pompy, wymuszające obieg wody w instalacji c.o., a więc i przepływ ciepła do grzejników.

 

Możliwa jest też trzecia wersja – jedno urządzenie zabezpiecza naczynie otwarte, drugie zamknięte. Wówczas trzeba zamontować wymiennik ciepła i podzielić instalację grzewczą na dwa obiegi – otwarty pomiędzy kominkiem i wymiennikiem oraz zamknięty – za wymiennikiem, obejmujący kocioł i grzejniki. Od dawna taki układ stosuje się w instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Najczęściej używane są wymienniki płytowe, bo są niewielkie i dość tanie. Jednak rolę wymiennika ciepła może też pełnić zbiornik wody grzewczej, z umieszczoną w środku wężownicą, ewentualnie wężownicami, jeżeli mamy więcej źródeł ciepła.

Najłatwiejsze pod względem technicznym jest połączenie kominka z kotłem na paliwo stałe, bo oba urządzenia działają w podobny sposób i mogą pracować w układzie otwartym.
Najłatwiejsze pod względem technicznym jest połączenie kominka z kotłem na paliwo stałe, bo oba urządzenia działają w podobny sposób i mogą pracować w układzie otwartym.

KOCIOŁ I KOMINEK W JEDNEJ INSTALACJI - BUFOR I AKUMULATOR

Kominek z płaszczem wodnym ma dość ograniczone możliwości regulacji mocy cieplnej. Co więcej, tylko pracując z mocą zbliżoną do nominalnej, osiąga wysoką sprawność, a spalanie jest czyste. Kłopot w tym, że przez większość sezonu do ogrzania domu wystarczy moc o wiele niższa.

 

Ten problem można rozwiązać, decydując się na duży zbiornik wody grzewczej, nazywany akumulacyjnym. Wówczas chwilowe zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach przestaje mieć znaczenie. Kominek nagrzewa wodę w zbiorniku, działając zawsze ze swoją mocą nominalną. Zaś do grzejników trafia mniejsza lub większa ilość wody – zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Jego nadmiar gromadzimy w zbiorniku na później. Duży, około 1000 l zbiornik ponadto zwiększa bezpieczeństwo instalacji – taką objętość wody trudniej nadmiernie nagrzać.

Na duży zasobnik wody grzewczej często brakuje miejsca. Przy pojemności 1000 l musi on mieć 80 cm średnicy i 2 m wysokości.
Na duży zasobnik wody grzewczej często brakuje miejsca. Przy pojemności 1000 l musi on mieć 80 cm średnicy i 2 m wysokości. fot. Elektromet

Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej jeśli ruch wody pomiędzy zbiornikiem akumulacyjnym a kominkiem odbywa się grawitacyjnie (bez pompy), wymaga to jednak ustawienia zbiornika nieco wyżej niż kominek i połączenia ich krótkimi rurami o dużej średnicy (zwykle 2 cale). Niestety, na tak duży zbiornik często brakuje miejsca. Wówczas warto zastosować mniejszy, ok. 200 l. Taki zbiornik nazywamy buforowym. Zapobiega on krótkotrwałym wahaniom temperatury wody i może pełnić jeszcze dodatkowe funkcje w instalacji:

 • wymiennika ciepła;
 • sprzęgła hydraulicznego;
 • odpowietrznika;
 • odmulacza.

Żeby stał się wymiennikiem ciepła wystarczy umieścić w nim rurową wężownicę zasilaną przez kocioł, kominek, kolektory słoneczne lub dowolne inne źródło ciepła. Wężownica może oczywiście znaleźć się także po stronie grzejników i odbierać ciepło od wody w buforze. Takich wężownic w jednym zbiorniku może być kilka, co przydaje się, jeśli w domu jest wiele źródeł ciepła.

 

Działanie w roli sprzęgła hydraulicznego polega zaś na tym, że zbiornik uniezależnia wielkość przepływu wody po stronie źródła ciepła (kominek, kocioł) od jej przepływu po stronie odbiorników (grzejników). Każde źródło ciepła – i każda pompa obiegowa – wymaga bowiem pewnego minimalnego przepływu wody. Czasem trudno go zapewnić przy bezpośrednim połączeniu z grzejnikami, bo przepływ przez nie praktycznie ustaje jeśli głowice termostatyczne zamykają zawory grzejnikowe. Sprzęgło niweluje takie wahania przepływu.

 

Działanie w roli odpowietrznika polega na tym, że ruch wody w buforze jest bardzo powolny, co umożliwia wytrącenie się z niej powietrza. Z kolei wszelkie zanieczyszczenia stałe opadają na dno zbiornika – to odmulanie.

Jeżeli kominek działa w układzie otwartym, a kocioł wymaga systemu zamkniętego, instalację c.o. trzeba podzielić za pomocą wymiennika ciepła. Najlepiej dodając jeszcze zbiornik buforowy wody grzewczej.
Jeżeli kominek działa w układzie otwartym, a kocioł wymaga systemu zamkniętego, instalację c.o. trzeba podzielić za pomocą wymiennika ciepła. Najlepiej dodając jeszcze zbiornik buforowy wody grzewczej.

KOCIOŁ I KOMINEK W JEDNEJ INSTALACJI - KOSZTY

Niebagatelnym czynnikiem decydującym o tym jaki wariant kominka i jego współpracy z kotłem wybierzemy jest cena. W instalacji bez rozprowadzenia ciepła albo z DGP wystarczy typowy wkład kominkowy. A taki dobrej jakości kupimy już za 2000 zł, choć rozpiętość cen jest ogromna. Oczywiście niezbędna jest też obudowa (od 1500 zł). Ponadto poniesiemy jeszcze koszty:

 • rur do wykonania kanałów rozprowadzających powietrze – 30 zł/m;
 • kształtek, anemostatów itp. – 20 zł/sztuka;
 • wentylatora nawiewnego – od 500 zł;
 • robocizny (montaż kominka i instalacji) – 2500–3500 zł zależnie od stopnia komplikacji.

Kominek z płaszczem wodnym to większa inwestycja, za wkład zapłacimy co najmniej 2000–3000 zł, koszt obudowy jest niezależny od rodzaju wkładu (od 1500 zł). Jeśli zdecydujemy się na kominek z wężownicą schładzającą, to o ile nie będzie ona od razu częścią zestawu, będziemy musieli wydać ok. 300 zł.

 

Jeśli zaś zechcemy zabezpieczyć kominek naczyniem otwartym i połączyć z resztą instalacji przez wymiennik, to potrzebne będą:

 • otwarte naczynie wzbiorcze – od 100 zł;
 • wymiennik ciepła – od 500 zł;
 • dwie pompy obiegowe – od 250 zł/sztuka;
 • sterownik – 300–500 zł;

Poza tym zapłacimy minimum 500 zł za izolowany zbiornik buforowy, oraz 2500 do 5000 zł za robociznę.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Galeria Kominków

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
De Dietrich Polska na Targach Instalacje 2018 - podsumowanie
De Dietrich Polska na Targach Instalacje 2018 - podsumowanie W dniach od 23 do 26 kwietnia br. w halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja Targów Instalacje. ...
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron Przepływowe ogrzewacze Stiebel Eltron nie tylko zadbają o temperaturę wody, ale także zadbają o niższe rachunki.
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

topowe produkty

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze