Czy właściwie użytkujesz kocioł na paliwo stałe? Sprawdź!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy właściwie użytkujesz kocioł na paliwo stałe? Sprawdź!

Odpowiednie spalanie paliw stałych w domowym kotle to nie tylko klucz do efektywnego ogrzewania, ale również ważny aspekt dbałości o bezpieczeństwo i środowisko. Czy wiesz, jak prawidłowo obsługiwać kocioł, aby zapewnić maksymalną wydajność, uniknąć ryzyka pożaru, wybuchu czy zanieczyszczenia powietrza?

aktualizacja: 2023-11-23 12:29:39

Zasady dobrego spalania paliw stałych

  1. Naucz obsługi kotła wszystkich dorosłych domowników - unikniesz niebezpieczeństwa groźnego wybuchu w kotłowni.

  2. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego - unikniesz pożaru sadz

  3. Zadbaj o odpowiednią wentylację kotłowni: nawiewną i wywiewną - paliwo będzie się lepiej spalać.

  4. Zamontuj w kotłowni czujnik czadu - to koszt około 100 zł, a może uratować Ci życie.

  5. Stosuj paliwo odpowiednie do rodzaju kotła - zapobiegniesz jego awariom i uzyskasz wysoką sprawność spalania.

  6. Stosuj paliwo wysokiej jakości, dbaj, aby drewno miało odpowiednią wilgotność - suche drewno daje znacznie więcej ciepła, niż wilgotne.

  7. Regularnie czyść kocioł, sprawdzaj uszczelnienie drzwiczek i innych otworów - unikniesz przenikania spalin do pomieszczenia.

  8. Dobieraj moc kotła odpowiednio do zapotrzebowania budynku na ciepło - kocioł, który nie działa w optymalnych warunkach, zużywa więcej paliwa.

  9. Wymień stary kocioł na nowoczesny - oszczędzisz 30% paliwa i zapewnisz sobie wyższy komfort obsługi.

  10. Nie spalaj śmieci! - spalanie plastików, opon, starych butów i ubrań powoduje emisję toksycznych związków szkodliwych dla zdrowia.

  11. Nie toleruj spalania śmieci w sąsiedztwie - to nie donosicielstwo, ale dbałość o zdrowie twoje i twoich dzieci.

  12. Wykonaj termomodernizację budynku - co pozwoli zmniejszyć moc kotła i ograniczyć koszty ogrzewania.

Trzeba też wiedzieć, że bardzo duże znaczenie dla czystości spalania i sprawności kotła na paliwo stałe ma jego rodzaj. Najpopularniejsze są w naszym kraju kotły górnego spalania. To stara konstrukcja - niezawodna, tania, pozwalająca na spalanie (niestety) niemal wszystkiego. Palenie w takim kotle wygląda następująco: najpierw na ruszcie rozpala się podpałkę (drewniane szczapy), potem na żar wsypuje się paliwo, np. węgiel. W krótkim czasie ogień obejmuje całe paliwo.

Jedyna regulacja procesu spalania sprowadza się do ograniczania lub zwiększania dopływu powietrza. W tym wariancie paliwo wsypywane jest ręcznie od góry, zaś powietrze do spalania doprowadza się od dołu. Z odprowadzanymi do góry spalinami ucieka wiele substancji palnych, stąd niska sprawność kotła (nawet poniżej 50%). Wrzucanie zimnego węgla na gorący żar powoduje straty ciepła i intensywne dymienie, a ulatujące z dymem niespalone składniki węgla stanowią nawet 30% jego wagi! Smoła i sadza osadzają się w kotle i kominie oraz zanieczyszczają powietrze w okolicy domu.

Kotły dolnego spalania są nowocześniejsze, bardziej skomplikowane konstrukcyjnie i, co za tym idzie, wyraźnie droższe. Spalanie przebiega tu w wydzielonej, dodatkowej komorze albo w dolnej/tylnej części komory zasypowej. Spaliny - co ważne - są dopalane i dzięki temu czystsze. Te kotły mają wyższą sprawność (nawet do 80%) i łatwiej sterować ich pracą, bo ogień utrzymywany jest wyłącznie w warstwie żaru, nie w całej objętości paliwa. Z tym że można w nich palić tylko paliwem dobrej jakości.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są kotły z podajnikiem paliwa, w których węgiel czy pellety podawane są automatycznie i w małych ilościach. Gazy z węgla dopalają się w warstwie żaru. Moc kotła można regulować, a sprawność dochodzi do 90%. Obsługa polega na uzupełnianiu paliwa w zasobniku i usuwaniu popiołu (raz na 2-5 dni).

Janusz Werner
FOT. © MARKO82BG / FOTOLIA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły