Budujemy Dom

Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego

Artykuł na: 4-5 minut
Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się, w ramach modernizacji, na pompę ciepła. Zachętą są niskie koszty eksploatacyjne i bezobsługowość – użytkownik wybiera jedynie pożądaną temperaturę, tak jak w kotłach gazowych.

W miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego, trudno o porównywalne rozwiązanie. Największym powodzeniem cieszą się przy wymianie kotła urządzenia typu powietrze/woda. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wówczas nie naruszamy terenu działki. Nie niszczymy więc od dawna zagospodarowanego ogrodu, nie musimy się też martwić warunkami gruntowo-wodnymi. Po prostu, dla takiego urządzenia nie ma zbyt małej czy w inny sposób nieodpowiedniej

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

Atrakcyjne może być także założenie systemu z sondami pionowymi, umieszczonymi w głębokich odwiertach. Nie potrzeba dla nich dużej powierzchni, a zyskujemy dolne źródło ciepła o dużej wydajności i, co najważniejsze, stabilnych parametrach. Wykonanie odwiertów jest, niestety, stosunkowo drogie.

Wykonanie gruntowego źródła dolnego
Wykonanie gruntowego źródła dolnego jest na zagospodarowanej posesji kłopotliwe, ale da się to zrobić. fot. Danfoss

W przypadku przejścia na pompę ciepła, pewnych problemów może przysparzać fakt, że stare instalacje są najczęściej zbudowane w oparciu o grzejniki i przystosowane do wysokiej temperatury wody grzewczej. Dla opłacalności pracy pompy dobrze zaś, żeby była ona jak najniższa. Dodatkowo, nawet dla tzw. pomp wysokotemperaturowych, granicą możliwości jest zwykle około 65°C. Nie znaczy to jednak, że w starszych budynkach pompy ciepła nie mogą dobrze wywiązać się ze swej roli. I chociaż moc grzejników szybko spada wraz z obniżeniem temperatury wody, dom z pompą ciepła wcale nie musi być niedogrzany. Dzieje się tak z kilku względów.

Pompa ciepła - kolektory pionowe
Kolektory pionowe są źródłem dolnym o stosunkowo wysokiej temperaturze. Podnosi to sprawność pompy ciepła. (fot. Sofath)

Stare grzejniki często są za duże w stosunku do potrzeb. Albo je od razu przewymiarowano, albo zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło spadło po wymianie starych okien, dociepleniu ścian itd.

 

Instalacja grzewcza jest projektowana dla bardzo niskiej temperatury zewnętrznej. Dla większości kraju to -20°C, a tak duże mrozy (o ile w ogóle występują) trwają krótko – kilkanaście do kilkudziesięciu godzin w skali całego sezonu grzewczego. Dzięki temu, jeśli dom ma dobrą zdolność do akumulacji ciepła (np. masywne ściany i stropy), to takiego krótkotrwałego spadku temperatury nie odczujemy.

 

W instalacji grzewczej poza pompą ciepła może pracować także kocioł, grzałki elektryczne lub inne źródło ciepła. Włącza się ono tylko wówczas, gdy ze względu na bardzo niską temperaturę zewnętrzną pompa ciepła jest niewystarczająco wydolna lub jej praca staje się nieekonomiczna. To typowe rozwiązanie w instalacjach z pompami powietrznymi, w których tradycyjne źródło ciepła uruchamia się zwykle przy temperaturze zewnętrznej -7°C (to tzw. punkt biwalencji).

 

Jeśli pompa, np. gruntowa, może w sposób ekonomiczny pracować, także gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, ale jej moc jest niewystarczająca, to warto pomyśleć o pracującym równolegle drugim źródle ciepła w pomieszczeniach. Mogą to być niewielkie grzejniki elektryczne lub nawiew gorącego powietrza z kominka (DGP). Wówczas moce grzewcze instalacji się sumują. Niejako odwróceniem tego układu jest wykorzystanie pompy ciepła typu powietrze/powietrze, która daje nadmuch ciepłego powietrza, a grzejniki są zasilane z kotła.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Przy remoncie największą zaletą pompy ciepła powietrze/woda jest fakt, że nie wymaga interwencji w działkę. (fot. Daikin)

aktualizacja: 2016-10-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze