Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego

Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się, w ramach modernizacji, na pompę ciepła. Zachętą są niskie koszty eksploatacyjne i bezobsługowość – użytkownik wybiera jedynie pożądaną temperaturę, tak jak w kotłach gazowych.

W miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego, trudno o porównywalne rozwiązanie. Największym powodzeniem cieszą się przy wymianie kotła urządzenia typu powietrze/woda. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wówczas nie naruszamy terenu działki. Nie niszczymy więc od dawna zagospodarowanego ogrodu, nie musimy się też martwić warunkami gruntowo-wodnymi. Po prostu, dla takiego urządzenia nie ma zbyt małej czy w inny sposób nieodpowiedniej

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

Atrakcyjne może być także założenie systemu z sondami pionowymi, umieszczonymi w głębokich odwiertach. Nie potrzeba dla nich dużej powierzchni, a zyskujemy dolne źródło ciepła o dużej wydajności i, co najważniejsze, stabilnych parametrach. Wykonanie odwiertów jest, niestety, stosunkowo drogie.

Wykonanie gruntowego źródła dolnego
Wykonanie gruntowego źródła dolnego jest na zagospodarowanej posesji kłopotliwe, ale da się to zrobić. fot. Danfoss

W przypadku przejścia na pompę ciepła, pewnych problemów może przysparzać fakt, że stare instalacje są najczęściej zbudowane w oparciu o grzejniki i przystosowane do wysokiej temperatury wody grzewczej. Dla opłacalności pracy pompy dobrze zaś, żeby była ona jak najniższa. Dodatkowo, nawet dla tzw. pomp wysokotemperaturowych, granicą możliwości jest zwykle około 65°C. Nie znaczy to jednak, że w starszych budynkach pompy ciepła nie mogą dobrze wywiązać się ze swej roli. I chociaż moc grzejników szybko spada wraz z obniżeniem temperatury wody, dom z pompą ciepła wcale nie musi być niedogrzany. Dzieje się tak z kilku względów.

Pompa ciepła - kolektory pionowe
Kolektory pionowe są źródłem dolnym o stosunkowo wysokiej temperaturze. Podnosi to sprawność pompy ciepła. (fot. Sofath)

Stare grzejniki często są za duże w stosunku do potrzeb. Albo je od razu przewymiarowano, albo zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło spadło po wymianie starych okien, dociepleniu ścian itd.

 

Instalacja grzewcza jest projektowana dla bardzo niskiej temperatury zewnętrznej. Dla większości kraju to -20°C, a tak duże mrozy (o ile w ogóle występują) trwają krótko – kilkanaście do kilkudziesięciu godzin w skali całego sezonu grzewczego. Dzięki temu, jeśli dom ma dobrą zdolność do akumulacji ciepła (np. masywne ściany i stropy), to takiego krótkotrwałego spadku temperatury nie odczujemy.

 

W instalacji grzewczej poza pompą ciepła może pracować także kocioł, grzałki elektryczne lub inne źródło ciepła. Włącza się ono tylko wówczas, gdy ze względu na bardzo niską temperaturę zewnętrzną pompa ciepła jest niewystarczająco wydolna lub jej praca staje się nieekonomiczna. To typowe rozwiązanie w instalacjach z pompami powietrznymi, w których tradycyjne źródło ciepła uruchamia się zwykle przy temperaturze zewnętrznej -7°C (to tzw. punkt biwalencji).

 

Jeśli pompa, np. gruntowa, może w sposób ekonomiczny pracować, także gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, ale jej moc jest niewystarczająca, to warto pomyśleć o pracującym równolegle drugim źródle ciepła w pomieszczeniach. Mogą to być niewielkie grzejniki elektryczne lub nawiew gorącego powietrza z kominka (DGP). Wówczas moce grzewcze instalacji się sumują. Niejako odwróceniem tego układu jest wykorzystanie pompy ciepła typu powietrze/powietrze, która daje nadmuch ciepłego powietrza, a grzejniki są zasilane z kotła.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Przy remoncie największą zaletą pompy ciepła powietrze/woda jest fakt, że nie wymaga interwencji w działkę. (fot. Daikin)

aktualizacja: 2016-10-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018 4 kwietnia 2018 r., podczas poznańskich targów Instalacje 2018, odbędzie się Konferencja PORT PC o tematyce "Standardy jutra w technice grzewczej". ...
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018 Największe spotkanie branży instalacyjnej w Polsce i Europie Środkowej odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. Podczas ...
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi Zestawy CONNECT to kompaktowe i kompletne urządzenia, które podłączone do kotła, umożliwiają sterowanie dwoma lub trzema obiegami grzewczymi ...

Zasobnik c.w.u. w kotłach dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych

Kotły węglowe zawsze są jednofunkcyjne – ogrzewają budynek, zaś ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przygotowują w zasobniku. Jednofunkcyjne są również pompy ciepła, kotły olejowe i elektryczne. Z kolei kotły gazowe występują zarówno w wersji jednofunkcyjnej, jak i dwufunkcyjnej, czyli podgrzewającej wodę przepływowo. Ewentualne przejście z systemu zasobnikowego (kocioł jednofunkcyjny) na przepływowy (kocioł dwufunkcyjny) lepiej dobrze przemyśleć.

topowe produkty

Najlepsze sposoby ogrzewania domu

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze