Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu, czyli dostawcę gazu też możesz zmienić ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Dostarczanie ciepła do własnego domu jednorodzinnego często wiąże się ze sporymi wydatkami. Jak sprawić, by rachunek za ogrzewanie pomieszczeń nie mroził bardziej niż zimowe wieczory? Który ze sposobów utrzymania komfortowej temperatury jest nie tylko opłacalny, ale wygodny i łatwo dostępny dla konsumentów? Oto plusy i minusy popularnych rozwiązań.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu, czyli dostawcę gazu też możesz zmienić

Gdy palimy węglem

Jedną z bardziej rozpowszechnionych w Polsce metod ogrzewania domu są kotły węglowe. Paliwo do nich, zwykle węgiel kamienny lub tak zwany ekogroszek o drobniejszych ziarnach, jest tanie i może być stosowane w urządzeniach z wygodnym, automatycznym podajnikiem. Niestety, spalanie popularnej kopaliny wytwarza znaczną ilość zanieczyszczeń (dwutlenku węgla). Dlatego polecane jest głównie w miejscach, gdzie brak sieci gazowej, a miejscowe przepisy wciąż pozwalają na palenie węglem.

Co daje drewno opałowe?

Węgiel kamienny można zastąpić drewnem opałowym. Taki materiał ma o wiele mniejszą wartość energetyczną, a przed użyciem musi być odpowiednio wysuszony (należy magazynować go w pomieszczeniu chroniącym od wilgoci), ale jego spalanie powoduje niewielką ilość zanieczyszczeń. Wygodnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie jako paliwa brykietów drzewnych, czyli sprasowanych ścinków drzewa, trocin, słomy czy wiórów, albo pellet - granulowanych drzewnych odpadków. Wada: drewno opałowe lub brykiety spalają się szybko i muszą być często uzupełniane. Ich zapas zajmie nam w domu niestety dużo miejsca.

A może energia słoneczna?

Ciekawym sposobem na dostarczenie ciepła do domu jednorodzinnego są kotłownie solarne. Dzięki nowoczesnej technologii ich system pobiera ciepło ze słońca i wiatru, a następnie podgrzewa wodę użytkową i tę, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Niewielkie rozmiary kotłowni solarnej pozwalają na uruchomienie jej nawet w niewielkich pomieszczeniach, a funkcjonowanie nie potrzebuje praktycznie żadnej obsługi. Są jednak i minusy. Klimat w naszej części Europy nie gwarantuje stałej porcji nasłonecznienia i mieszkańcy większych domów jednorodzinnych powinni uzupełnić solarny system grzewczy o dodatkowe źródło ciepła.

Siła ciepłego nadmuchu

Dlaczego nie ogrzać domu przy pomocy energii elektrycznej? Dla wielu osób tanie taryfy nocne dostawców prądu mogą okazać się najlepszym wyborem. Elektryczne piece nadmuchowe zapewniają dużą wydajność i minimalne straty ciepła, w dodatku dzięki nim można zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu. W tym rozwiązaniu ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do wszystkich pomieszczeń, a przewody wentylacyjne wbudowane są w ściany. Prąd to opcja prosta i ekologiczna (nowoczesne elektrownie redukują emisję zanieczyszczeń do atmosfery), gwarantująca nieprzerwane dostawy.

Olej opałowy - inwestycja warta swojej ceny?

Kolejne rozwiązanie - olej opałowy - wymaga inwestycji w kosztowny i duży zbiornik (odporny między innymi na działanie substancji powstałych przy spalaniu siarki), a funkcjonowanie instalacji musi być regularnie nadzorowane przez specjalistów, na przykład przy każdej dostawie paliwa. Wykorzystywanie oleju opałowego powoduje też emisję spalin. W zamian paliwo oferuje wysoką wydajność, którą jeszcze można podwyższyć poprzez zastosowanie kotłów kondensacyjnych. Utrzymanie komfortu cieplnego w domu przy pomocy oleju opałowego to rozwiązanie polecane wszędzie tam, gdzie nie ma sieci przesyłowej gazu, a konstrukcja budynku wyklucza budowę wentylacji dla elektrycznego pieca nadmuchowego.

Gaz ziemny prosto z sieci

Zalety oleju opałowego, a więc dużą wydajność i wygodny sposób korzystania, a przy tym mniejsze wydatki przy instalacji zbiornika (i mniejsze rozmiary jego samego), zapewnia ogrzewanie domu za pomocą gazu płynnego. Jeśli postawimy na gaz ziemny, zamiast mało estetycznego zbiornika możemy wybrać stałe podłączenie do dostawcy i rozliczać się w systemie rachunków miesięcznych. Ogrzewanie gazem jest bardzo popularne w Polsce, bo uznane za bezpieczne, mało awaryjne i praktycznie bezobsługowe. Nie powoduje też zanieczyszczeń. Dodatkowo, przy zmianie dostawcy, możemy otrzymać niższą cenę i specjalne bonusy, w rodzaju czujnika gazu w symbolicznej opłacie. Taką ofertę proponuje na przykład Energa. Podpisanie umowy na dłuższy okres gwarantuje stałość taryfy.

Czy wiesz że możesz zmienić dostawcę gazu? Sprawdź oferty dostępne na rynku i przekonaj się, jak wiele uda ci się zaoszczędzić. Pytaj o dodatkowe bonusy przy zmianie umowy.

Wybór sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego zwykle kształtują dwa czynniki: ekonomia i wygoda. Jeśli dopiero planujemy inwestycję budowlaną, albo właśnie modernizujemy nasz budynek, uwzględnijmy w obliczeniach ceny energii i koszty konserwacji systemu grzewczego. Dla wielu osób ważna okaże się pewność dostaw paliwa, a nawet estetyka instalacji (stałe podłączenie czy osobny zbiornik na paliwo). Zadbajmy o właściwe ocieplenie ścian i zamontujmy nowoczesne, odpowiednio izolowane okna. Sprawdźmy czy rury przesyłowe nie wytracają zbyt wiele ciepła. Możemy także obniżyć temperaturę pomieszczeń w nocy i podczas nieobecności domowników albo korzystać z tańszej, nocnej taryfy ogrzewania elektrycznego. Dzięki tym kilku prostym krokom szybko zauważymy oszczędności w domowym budżecie.

aktualizacja: 2016-11-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home od De Dietrich
Gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home od De Dietrich Dwufunkcyjny naścienny gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home charakteryzuje się bardzo zwartą konstrukcją i niewielkimi wymiarami: 395 x ...
Laur Klienta - Grand Prix 2017 dla Immergas Polska!
Laur Klienta - Grand Prix 2017 dla Immergas Polska! Już po raz kolejny firma Immergas Polska została wyróżniona w niezależnym plebiscycie "Laur Klienta" w kategorii "Polska jakość branży ...
Nowe kotły elektryczne 3 generacji z serii EKD.M3 firmy Kospel
Nowe kotły elektryczne 3 generacji z serii EKD.M3 firmy Kospel Firma Kospel rozpoczyna produkcję kotłów elektrycznych 3 generacji z serii EKD.M3. Nowy model integruje elementy niemalże całej kotłowni ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze