Budujemy Dom

Czy jest sens wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania?

Artykuł na: 2-3 minuty

Zastanawiam się nad sensem wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania. Rury będą prowadzone w kanałach w izolacji cieplnej podłogi i chyba nie ma potrzeby umieszczania na nich oddzielnych otulin termoizolacyjnych. Czy takie rozwiązanie będzie dobre?

Czy jest sens wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania?

Odpowiedź eksperta: Prowadzenie równoległe rur ciepłej wody i ogrzewania w jednej otulinie termoizolacyjnej umożliwia ograniczenie korzystania lub zrezygnowanie z obiegu cyrkulacyjnego c.w.u. w sezonie grzewczym. Wtedy rury c.o. są prawie zawsze ciepłe, co pozwala na utrzymywanie ciepłej wody także w sąsiadującej rurze c.w.u. Oczywiście, efekt dogrzewania odczuwalny będzie przy równoległym prowadzeniu rur na długim odcinku, co w praktyce odpowiada rozprowadzeniu instalacji w podłodze.

 

Trzeba się jednak liczyć i z tym, że poza sezonem grzewczym pewna ilość ciepła zostanie stracona na ogrzanie wody zalegającej w rurach centralnego ogrzewania. Nie jest to więc rozwiązanie do końca równoważne odrębnemu izolowaniu rur.

 

Najwygodniej poprowadzić rury w warstwie izolacji podłogowej, wykorzystując płyty styropianowe o różnej grubości, co ułatwi utworzenie kanału instalacyjnego. Przykładowo układając 15 cm izolacji podłogowej, robimy to z płyt odmiennej grubości (10 i 5 cm). Wolną przestrzeń uzupełniamy paskiem styropianu, np. grubości 3 cm. Instalację najczęściej montujemy z rur warstwowych PEX o średnicy 16 lub 20 mm, które można bez trudu równo ułożyć w kanale. Prowadzone w nim rury nie muszą być osłonięte tzw. peszlem, jedynie na końcach zakłada się kolorowe rurki ochronne, ułatwiające identyfikację ich przeznaczenia.

 

Temperatura wody w obiegach grzewczych nie przekracza obecnie 70°C, dopuszczalny jest więc bezpośredni kontakt styropianu z ciepłą rurą. Przy równoległym prowadzeniu także rury z zimną wodą, należy ją odizolować wkładką styropianową bądź otuliną, aby zimna woda się nie ocieplała, a przy tym nie schładzała kanału i pozostałych rur.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Do izolacji rur najczęściej wykorzystuje się specjalne, piankowe otuliny. Jeżeli jednak układamy je w podłodze, tę rolę może też pełnić styropian pod wylewką. (fot. Armacell)

aktualizacja: 2017-04-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet EcoCondens Integra II Plus z wbudowanym zasobnikiem jest nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, który stanowi w pełni zoptymalizowaną jednostkę ...
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu 1 października 2018 r. wystartował portal edukacyjno-informacyjny ogrzewamdom.pl. Powstał z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają budowę ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Kotły na węgiel i pellet z dopłatą z Programu Czyste Powietrze

Rządowy program Czyste Powietrze ma ułatwić Polakom termomodernizację domów, wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła i automatycznie ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Jego budżet to 103 mld zł - 63,3 mld zł zostaną wypłacone w formie dotacji, 39,7 mld zł przeznaczono na pożyczki na preferencyjnych zasadach. Wnioski o dofinansowanie można składać od 19 września 2018 r. do końca czerwca 2027 r. we właściwym terytorialnie Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".