Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Porady ekspertów

Czy jest sens wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania?

Artykuł na: 2-3 minuty

Zastanawiam się nad sensem wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania. Rury będą prowadzone w kanałach w izolacji cieplnej podłogi i chyba nie ma potrzeby umieszczania na nich oddzielnych otulin termoizolacyjnych. Czy takie rozwiązanie będzie dobre?

Czy jest sens wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania?

Odpowiedź eksperta: Prowadzenie równoległe rur ciepłej wody i ogrzewania w jednej otulinie termoizolacyjnej umożliwia ograniczenie korzystania lub zrezygnowanie z obiegu cyrkulacyjnego c.w.u. w sezonie grzewczym. Wtedy rury c.o. są prawie zawsze ciepłe, co pozwala na utrzymywanie ciepłej wody także w sąsiadującej rurze c.w.u. Oczywiście, efekt dogrzewania odczuwalny będzie przy równoległym prowadzeniu rur na długim odcinku, co w praktyce odpowiada rozprowadzeniu instalacji w podłodze.

 

Trzeba się jednak liczyć i z tym, że poza sezonem grzewczym pewna ilość ciepła zostanie stracona na ogrzanie wody zalegającej w rurach centralnego ogrzewania. Nie jest to więc rozwiązanie do końca równoważne odrębnemu izolowaniu rur.

 

Najwygodniej poprowadzić rury w warstwie izolacji podłogowej, wykorzystując płyty styropianowe o różnej grubości, co ułatwi utworzenie kanału instalacyjnego. Przykładowo układając 15 cm izolacji podłogowej, robimy to z płyt odmiennej grubości (10 i 5 cm). Wolną przestrzeń uzupełniamy paskiem styropianu, np. grubości 3 cm. Instalację najczęściej montujemy z rur warstwowych PEX o średnicy 16 lub 20 mm, które można bez trudu równo ułożyć w kanale. Prowadzone w nim rury nie muszą być osłonięte tzw. peszlem, jedynie na końcach zakłada się kolorowe rurki ochronne, ułatwiające identyfikację ich przeznaczenia.

 

Temperatura wody w obiegach grzewczych nie przekracza obecnie 70°C, dopuszczalny jest więc bezpośredni kontakt styropianu z ciepłą rurą. Przy równoległym prowadzeniu także rury z zimną wodą, należy ją odizolować wkładką styropianową bądź otuliną, aby zimna woda się nie ocieplała, a przy tym nie schładzała kanału i pozostałych rur.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Do izolacji rur najczęściej wykorzystuje się specjalne, piankowe otuliny. Jeżeli jednak układamy je w podłodze, tę rolę może też pełnić styropian pod wylewką. (fot. Armacell)

aktualizacja: 2017-04-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...
De Dietrich Polska na Targach Instalacje 2018 - podsumowanie
De Dietrich Polska na Targach Instalacje 2018 - podsumowanie W dniach od 23 do 26 kwietnia br. w halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja Targów Instalacje. ...
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron Przepływowe ogrzewacze Stiebel Eltron nie tylko zadbają o temperaturę wody, ale także zadbają o niższe rachunki.

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

topowe produkty

Najlepsze sposoby ogrzewania domu

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze