Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Porady ekspertów

Czy jest sens wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania?

Zastanawiam się nad sensem wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania. Rury będą prowadzone w kanałach w izolacji cieplnej podłogi i chyba nie ma potrzeby umieszczania na nich oddzielnych otulin termoizolacyjnych. Czy takie rozwiązanie będzie dobre?

Czy jest sens wspólnej izolacji rur c.w.u. i centralnego ogrzewania?

Odpowiedź eksperta: Prowadzenie równoległe rur ciepłej wody i ogrzewania w jednej otulinie termoizolacyjnej umożliwia ograniczenie korzystania lub zrezygnowanie z obiegu cyrkulacyjnego c.w.u. w sezonie grzewczym. Wtedy rury c.o. są prawie zawsze ciepłe, co pozwala na utrzymywanie ciepłej wody także w sąsiadującej rurze c.w.u. Oczywiście, efekt dogrzewania odczuwalny będzie przy równoległym prowadzeniu rur na długim odcinku, co w praktyce odpowiada rozprowadzeniu instalacji w podłodze.

Trzeba się jednak liczyć i z tym, że poza sezonem grzewczym pewna ilość ciepła zostanie stracona na ogrzanie wody zalegającej w rurach centralnego ogrzewania. Nie jest to więc rozwiązanie do końca równoważne odrębnemu izolowaniu rur.

Najwygodniej poprowadzić rury w warstwie izolacji podłogowej, wykorzystując płyty styropianowe o różnej grubości, co ułatwi utworzenie kanału instalacyjnego. Przykładowo układając 15 cm izolacji podłogowej, robimy to z płyt odmiennej grubości (10 i 5 cm). Wolną przestrzeń uzupełniamy paskiem styropianu, np. grubości 3 cm. Instalację najczęściej montujemy z rur warstwowych PEX o średnicy 16 lub 20 mm, które można bez trudu równo ułożyć w kanale. Prowadzone w nim rury nie muszą być osłonięte tzw. peszlem, jedynie na końcach zakłada się kolorowe rurki ochronne, ułatwiające identyfikację ich przeznaczenia.

Temperatura wody w obiegach grzewczych nie przekracza obecnie 70°C, dopuszczalny jest więc bezpośredni kontakt styropianu z ciepłą rurą. Przy równoległym prowadzeniu także rury z zimną wodą, należy ją odizolować wkładką styropianową bądź otuliną, aby zimna woda się nie ocieplała, a przy tym nie schładzała kanału i pozostałych rur.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Do izolacji rur najczęściej wykorzystuje się specjalne, piankowe otuliny. Jeżeli jednak układamy je w podłodze, tę rolę może też pełnić styropian pod wylewką. (fot. Armacell)

aktualizacja: 2017-04-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie ATMOS
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie ATMOS Wśród nowości w ofercie ATMOS są kotły na pelet drzewny D15PX i D20PX, które są dostarczane jako kompaktowe urządzenia z wbudowanym palnikiem, ...
Immergas Polska w gronie najszybciej rozwijających się firm w Polsce wg Forbesa
Immergas Polska w gronie najszybciej rozwijających się firm w Polsce wg Forbesa Firma Immergas Polska znalazła się wśród prestiżowego grona laureatów "Diamentów Forbesa 2018" - dorocznego rankingu przedsiębiorstw, ...
Nowość! SAS ECO-PELL - dwupaliwowy kocioł 5 klasy z podajnikiem tłokowym
Nowość! SAS ECO-PELL - dwupaliwowy kocioł 5 klasy z podajnikiem tłokowym Nowość SAS ECO-PELL to automatyczny dwupaliwowy kocioł do ogrzewania dużych obiektów, gdzie paliwem jest biomasa w postaci sprasowanego ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze