Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Porównanie 42 modeli kotłów na paliwo stałe

Artykuł na: 6-9 minut

Kocioł to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Obecnie w naszym kraju najczęściej stosowane są modele na paliwo stałe. Kotły te - choć dość kłopotliwe w obsłudze - dominują ze względu na niskie koszty eksploatacyjne.

Porównanie 42 modeli kotłów na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe nie mają ostatnio dobrej prasy. Dużo się o nich mówi w kontekście smogu. Rzeczywiście, wiele urządzeń stosowanych w polskich domach jest przestarzałych, problemem jest też wrzucanie do pieca byle czego. Efektem są duszące kłęby dymu, widoczne i odczuwalne w wielu miejscach w sezonie grzewczym.

Na szczęście, wiele oferowanych obecnie jednostek jest bardzo nowoczesnych, coraz mniej kłopotliwych w użytkowaniu i bardziej przyjaznych środowisku. Rośnie też świadomość inwestorów co do konieczności stosowania paliw jak najmniej uciążliwych dla otoczenia.

Oferta rynkowa w tym segmencie jest jest niezwykle zróżnicowana. Przy wyborze kotła najważniejsze kryteria to sposób załadunku paliwa i jego rodzaj, moc i sprawność urządzenia, a także rozmiary. Nie bez znaczenia jest też kwestia ceny. W sprzedaży dostępne są modele zarówno za kilka, jak i za ponad 20 tys. zł.

PORÓWNANIE 42 MODELI KOTŁÓW NA PALIWO STAŁE

Porównanie 42 modeli kotłów na paliwo stałe

SPOSÓB ZAŁADUNKU PALIWA KOTŁA NA PALIWO STAŁE

Parametr ten ma ogromne znaczenie z punktu widzenia komfortu użytkowania kotła. Ze względu na sposób załadunku paliwa wyróżniamy kotły zasypowe oraz z zasobnikiem i automatycznym podajnikiem.

Te pierwsze, stosowane od dekad, wymagają ręcznego załadunku paliwa. Najprostsze konstrukcje nie są wyposażone w żadne elementy elektroniczne - sterownik czy dmuchawę. W przypadku instalacji c.o. pozbawionej pompy wymuszającej ruch wody pomiędzy kotłem i grzejnikami, nie są więc uzależnione od zasilania energią elektryczną, co istotne tam, gdzie często zdarzają się awarie prądu. Niestety, choć najtańsze z urządzeń dostępnych na rynku, mają niską sprawność i są kłopotliwe w obsłudze - paliwo trzeba w nich uzupełniać 1 lub 2 razy na dobę.

Nowocześniejsze modele mają wentylator nadmuchowy oraz mikroprocesorowy sterownik nadzorujący proces spalania. W tego typu kotłach można dość precyzyjnie sterować temperaturą wody grzewczej. Z reguły wyższa jest też ich sprawność, a paliwo należy uzupełniać co najmniej raz na dobę.

Mikroprocesorowy sterownik nadzorujący proces spalania
Komfort obsługi kotłów na paliwo stałe w dużej mierze zależy od zastosowanej automatyki. (fot. NIBE-BIAWAR)

Kotły wyposażone w zasobnik i podajnik paliwa zapewniają znacznie wyższy komfort eksploatacji. Zazwyczaj wyposażone są w sterownik zawiadujący ich pracą. Uzupełnia się je raz na kilka dni - dzięki automatyce dozowana jest taka ilość paliwa, jaka jest potrzebna w danym momencie. Takie urządzenia mają zwykle nieco wyższą sprawność od kotłów zasypowych, ale muszą być podłączone do prądu.

Niektóre kotły wyposażone są w regulator pogodowy, który dobiera parametry wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. Wybranymi modelami można sterować nawet za pomocą smartfona lub przez Internet.

Należy jeszcze wspomnieć o podziale kotłów zasypowych na urządzenia ze spalaniem górnym i dolnym. W naszym kraju bardziej rozpowszechnione są te pierwsze. To konstrukcje tańsze i prostsze. Całe paliwo dostarczone do komory załadunkowej (która jest jednocześnie komorą spalania) zaczyna się szybko żarzyć, a kocioł w krótkim czasie uzyskuje maksymalną moc.

W nowocześniejszych kotłach dolnego spalania proces ten przebiega albo w wydzielonej komorze spalania, albo w tylnej części komory zasypowej, a powstałe spaliny są następnie dopalane. Z tego powodu urządzenia te uznawane są za mniej toksyczne. Charakteryzują się też wyższą sprawnością, ale muszą być zasilane paliwem granulowanym dobrej jakości, np. węglem kamiennym typu orzech lub groszek.

Pellety Sprawdź, na jakie cechy musimy zwracać uwagę wybierając paliwo do kotła

RODZAJ PALIWA KOTŁA NA PALIWO STAŁE

Kotły mogą być zasilane różnymi paliwami. Najpopularniejsze to węgiel kamienny, pelety - czyli sprasowane odpady drzewne - i drewno w postaci szczap. Do wyboru są też brykiety z węgla brunatnego, trociny, słoma czy brykiety drzewne. W specyfikacji każdego kotła znajduje się informacja na temat paliwa, jakim może być zasilany kocioł. Niektóre są wielopaliwowe, w innych można stosować wyłącznie jeden rodzaj opału.

Dobór kotła pod względem możliwych do załadunku paliw jest kwestią indywidualną. Pod uwagę należy brać nie tylko jego cenę i wartość opałową (patrz tabela), ale także lokalną dostępność. Dla mieszkańca Ślaska, mającego dostęp do taniego węgla, czy inwestora dysponującego własnym lasem, wybór jest oczywisty. Analogicznie - nie ma sensu zakup kotła np. na biomasę, jeżeli paliwo będziemy będziemy musieli transportować na większą odległość - może to być nieopłacalne ze względu na dużą objętość opału.

Orientacyjna wartość opałowa* popularnych paliw stałych
Rodzaj paliwa Średnia wartość opałowa (MJ/kg)
Węgiel kamienny typu orzech 24–28
Węgiel kamienny typu ekogroszek 24–28
Węgiel kamienny – miał 19–26
Węgiel brunatny 7,5–21
Koks 27
Drewno opałowe suche 16–19
Brykiety 17–21
Pelety 17–22
Słoma zbożowa sucha 14–16
* Wartość opałowa to ilość energii uzyskiwana z kilograma paliwa. Im ta wartość jest większa, tym spalając tę samą ilość paliwa uzyskujemy więcej ciepła

Kolejną kwestią jest ilość miejsca na składowanie opału, jaką dysponujemy. Najmniej trzeba go wygospodarować na węgiel. Znacznie więcej przestrzeni zajmuje drewno, nie mówiąc już o słomie.

Uwaga! Prawidłowa praca kotła i jego wydajność w dużej mierze zależą od rodzaju i jakości dostarczanego paliwa. Nie należy więc stosować opału nieprzewidzianego przez producenta urządzenia.

Kotły zgazowujące drewno

Producenci oferują specjalne kotły dedykowane tylko drewnu. Urządzenia te (zwane kotłami na holzgas) wyposażone są w komorę wstępną, gdzie drewno jest suszone, a następnie poddawane wstępnemu procesowi spalania, w wyniku którego wydziela się gaz drzewny. Po zmieszaniu z powietrzem kierowany jest on do palnika.

Tego typu urządzenia mają wysoką sprawność, a paliwo uzupełnia się zazwyczaj tylko raz na dobę. Kotły zgazowujące są droższe od tradycyjnych, a najbardziej efektywnie pracują w parze z dużym zasobnikiem wody grzewczej. (fot. BUDERUS (BOSCH))

Kocioł zgazowujący drewno

MOC I SPRAWNOŚĆ KOTŁA NA PALIWO STAŁE

Dobranie mocy kotła do zapotrzebowania cieplnego budynku ma duży wpływ na komfort cieplny i ekonomiczną eksploatację urządzenia. Nie należy ulegać pokusie i wybierać modelu o mocy wyższej niż jest to konieczne. Kocioł na paliwo stałe funkcjonuje bowiem najsprawniej wtedy, gdy dostarcza ciepło na poziomie bliskim mocy nominalnej. Przewymiarowanie doprowadzi do zmniejszenia jego sprawności, negatywnie odbije się na trwałości urządzenia, może też prowadzić do jego przegrzewania, skutkującego awaryjnym wyłączaniem.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że deklarowana przez producentów sprawność odnosi się do zasilania paliwem najwyższej jakości.

MIEJSCE NA KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE

Ze względu na otwartą komorę spalania (powietrze niezbędne do pracy pobierane jest z pomieszczenia), kotły na paliwo stałe należy umieszczać w wydzielonej kotłowni. Pomieszczenie to powinno mieć sprawną wentylację grawitacyjną (kanał wentylacyjny wyprowadzony ponad dach i kratka nawiewna) oraz wpust kanalizacyjny w podłodze. Kotłownia nie może być zbyt mała - przód kotła powinien się znaleźć co najmniej 1 m od przeciwległej ściany, a dostęp do wyczystek urządzenia i komina musi być swobodny. Kotły na paliwa stałe są urządzeniami jednofunkcyjnymi, trzeba zatem wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Aby uniknąć brudzenia pomieszczeń mieszkalnych podczas transportu opału, warto zaplanować wejście do kotłowni bezpośrednio z zewnątrz lub z garażu.

Uwaga! Wybierając kocioł koniecznie należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Te z podajnikiem zajmują znacznie więcej miejsca niż urządzenia zasypowe.

Kocioł na paliwo stałe w kotłowni
Kocioł na paliwo stałe należy umieścić w kotłowni wyposażonej w sprawną wentylację grawitacyjną. (fot. SAS)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: GALMET

aktualizacja: 2017-06-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

@orinoco "porównanie" jest synonimem "zestawienie" :)

Gość Max

16 Kwi 2018, 06:50

nie jestem przekonany czy można to nazwać porównaniem, to raczej proste zestawienie. I nie wiem dlaczego ląduje to prawie na pierwszym miejscu w Google dla hasła "ranking", którym nie jest z pewnością. Może być przydatne, ale to tak naprawdę powielenie informacji dostępnych w necie, ...

Gość orinoco

14 Kwi 2018, 07:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu Podczas tegorocznych targów INSTALACJE Immergas zaprezentuje swoją ofertę w dwóch miejscach: w pawilonie nr 5, stoisko nr 72, jak również ...
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch Junkers-Bosch otrzymał tytuł "Konsumencki Lider Jakości 2018" - wyróżnienie w kategorii "Urządzenia i Systemy Grzewcze" - przyznawany na ...

PORÓWNANIE 35 modeli kotłów gazowych

Gaz jest stosunkowo tani, a zasilane nim kotły, w przeciwieństwie do modeli na paliwo stałe, są praktycznie bezobsługowe. Nic więc dziwnego, że większość inwestorów, która ma możliwość korzystania z tego paliwa z sieci, wybiera właśnie tego typu urządzenia.

topowe produkty

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze