Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Topowe produkty

Kocioł elektryczny tańszy niż pompa ciepła ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Energia elektryczna jest postrzegana jako drogie źródło ciepła, jednak dzięki zmianom, jakie zaszły w ostatnim czasie w technologii budowy domów, okazuje się, że ogrzewanie elektryczne w wielu przypadkach stało się rozwiązaniem konkurencyjnym.

Kocioł elektryczny tańszy niż pompa ciepła

Ogrzewanie domu energooszczędnego pompą ciepła a kotłem elektrycznym - koszty

Dzisiejsze budynki są dużo lepiej ocieplone i nie potrzebują już tyle energii do ogrzewania co domy wybudowane jeszcze kilka lat temu. Dostępne są coraz lepsze materiały budowlane, stosuje się również grubsze warstwy izolacji.

Domy energooszczędne charakteryzują się odpowiednią bryłą i przeszkleniami, dzięki którym wnętrze jest dogrzewane przez słońce. W nowoczesnych domach zapotrzebowanie na energię jest na tyle niskie, że warto wziąć pod rozwagę możliwość zastosowania kotła elektrycznego.

Ostatnio do domów energooszczędnych poleca się montaż pomp ciepła, dzięki czemu można korzystać z taniej energii. Jeżeli jednak porównanie kosztów eksploatacji uzupełnimy o koszty zakupu pompy ciepła lub kotła elektrycznego współpracującego z buforem, to okaże się, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po bardzo długim czasie - przy gruntowej pompie o średniorocznym COP na poziomie 4,0, kupionej i zainstalowanej za ok. 40 000 zł, okres zwrotu inwestycji wyniesie ok. 25 lat! Można przypuszczać, że przez tak długi czas pojawią się koszty obsługi serwisowej, które najprawdopodobniej będą zdecydowanie wyższe w przypadku pompy ciepła.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym - kocioł czy pompa ciepła?
Ogrzewanie w domu energooszczędnym - kocioł czy pompa ciepła?

Czym grzać, gdy nie ma gazu?

Kotły elektryczne sprawdzą się dobrze w budynkach bez dostępu do sieci gazowej. W domach, do których doprowadzenie przyłącza gazowego jest nieopłacalne, z reguły rozważa się montaż kotła na paliwo stałe. Zastosowanie paliwa stałego jest obecnie najtańsze w eksploatacji, jednak mało komfortowe.

W przypadku kominka lub kotła stałopalnego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa oraz czyszczeniu urządzeń. Kolejną niedogodnością jest brak możliwości pozostawienia kotłowni bez nadzoru, a dłuższy wyjazd np. na ferie wiąże się z ryzykiem zamarznięcia instalacji.

Te problemy eliminuje kocioł elektryczny, który będzie wspomagał ogrzewanie w chwilach, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości uzupełnienia opału. W pełni automatycznie załączy grzanie w godzinach porannych, gdy wygaśnie ogień w kominku, lub kiedy wszyscy domownicy wyjadą na ferie utrzyma temperaturę przeciwzamrożeniową.

Przeczytaj nasze porady dotyczące zastosowania kotłów elektrycznych >>

Czym grzać, gdy nie ma gazu?

Sposób na ogrzewanie domów sezonowych

Kotły elektryczne są dobrym i tanim sposobem na ogrzewanie domów, w których rzadko przebywamy. Dzięki pełnej automatyzacji kocioł będzie utrzymywał temperaturę przeciwzamrożeniową, używając do tego niewielkiej ilości energii.

Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania urządzenia sterowanego przez internet. Umożliwia to sterowanie kotłem z dowolnego miejsca na świecie. Można zatem przed przyjazdem zmienić ustawienia i włączyć grzanie pomieszczeń do komfortowych temperatur. Po naszym przyjeździe, w domu będzie ciepło i przytulnie.

Nowoczesne kotły firmy Kospel

Firma Kospel produkuje wiele urządzeń elektrycznych do ogrzewania. Dostępne są kotły EKCO.MN2.WiFi ze sterownikiem pogodowym, które można podłączyć do internetu i zdalnie zarządzać ich pracą, jak i kotły w wersji podstawowej EKCO.LN2, które należy doposażyć w regulator pokojowy. W ostatnim czasie oferta została poszerzona o kotły dwufunkcyjne EKD, które poza ogrzewaniem przygotowują również wodę użytkową. Urządzenie posiada wbudowany zasobnik o pojemności 130 litrów.

Kocioł w wersji podstawowej EKCO.LN2
Kocioł w wersji podstawowej EKCO.LN2

Firma Kospel ma w ofercie dużą liczbę kotłów, które można dopasować do potrzeb budynku i wymagań użytkownika.

Logo Kospel

 

ul. Olchowa 1
75-136 Koszalin
Tel.: 94 346 38 08, 94 346 04 32
Infolinia: 801 011 225
Faks: 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl
www.kospel.pl

aktualizacja: 2017-06-22
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze