Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

SERWIS KOTŁÓW GAZOWYCH - bezpieczeństwo i spokój na lata ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Wybór kotła to inwestycja na długie lata. Decydując się na konkretne rozwiązanie grzewcze w swoim domu, starannie dobieramy parametry i elementy systemu, analizujemy koszty i wydatki. Jednak, aby system grzewczy posłużył nam jak najdłużej, równie istotne są regularne przeglądy urządzenia.

SERWIS KOTŁÓW GAZOWYCH - bezpieczeństwo i spokój na lata

Pracujące niemal bez przerwy urządzenia grzewcze, podobnie jak samochody, wymagają regularnych przeglądów.
Jednak duża część użytkowników nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z zaniedbania, nieregularnej lub niewłaściwej ich konserwacji. A tylko poprzez systematyczne przeglądy kocioł zachowa pełną funkcjonalność, będzie działał sprawnie i bezawaryjnie przez długie lata.

Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości w zakresie bezpiecznego użytkowania gazowych urządzeń grzewczych, bo tylko właściwa eksploatacja, regularne przeglądy i konserwacja, zapewnia ich sprawne funkcjonowanie.

Najczęstszymi powodami, dla których ludzie nie wykonują systematycznych przeglądów, jest brak czasu, brak pieniędzy i niedostępność fachowców. Ponadto, gdy urządzenie pracuje bez zarzutu, uznają, że serwis nie jest w ogóle potrzebny.

Dbaj o kocioł jak o samochód!

W trakcie eksploatacji kocioł, jak i każde inne urządzenie, ulega naturalnemu zużyciu. Jeśli chcemy, aby służył nam jak najdłużej, wymaga okresowego przeglądu. W ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo i niższe rachunki. Dzięki systematycznym przeglądom, możemy zapobiec niespodziewanym usterkom czy poważnym awariom.

Regularne wykonywanie przeglądów jest również warunkiem koniecznym stawianym przez producentów do skorzystania z przedłużonego okresu gwarancyjnego (nawet do 5 lat!).

Jak często serwisować kocioł?

Konieczność serwisowania kotłów można porównać do obowiązkowych przeglądów samochodu, które każdy kierowca musi przeprowadzać według obowiązującego prawa. Tak samo jest w przypadku urządzeń grzewczych.

Generalna zasada, jeśli chodzi o serwisowanie, to przestrzegać wytycznych producenta urządzenia oraz przepisów prawa budowlanego. Serwis kotłów gazowych powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Nie zostawiajmy przeglądu na ostatnią chwilę, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zlecając serwis kotła w dowolnym okresie w roku, zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów podczas oczekiwania na umówioną wizytę serwisanta (tuż przed sezonem tego typu zleceń jest bardzo dużo).

Tego rodzaju usługę warto powierzyć profesjonalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę i uprawnienia w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń gazowych oraz są rekomendowani przez producenta.

Przegląd kootła Immergas

Korzyści z regularnych przeglądów kotłów

Odpowiednio serwisowane kotły osiągają wyższą sprawność i wydajność, co z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Systematyczne przeglądy minimalizują ryzyko wystąpienia usterek i awarii, których usunięcie jest znacznie droższe, niż usługa serwisowa.

Dbałość o kotły gwarantuje ich dłuższą żywotność, pozytywnie wpływa również na środowisko.

Odpowiednio wyregulowane urządzenia grzewcze wytwarzają podczas spalania paliwa mniej szkodliwych substancji i tym samym mniej zanieczyszczają otoczenie.

Jak powinien wyglądać prawidłowy przegląd kotła?

Celem corocznej kontroli kotłów i podgrzewaczy gazowych jest ocena, czy dane urządzenie nadaje się do dalszej eksploatacji bez powodowania zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Praca serwisanta podczas przeglądu technicznego polega więc na oględzinach urządzenia i kontroli jego stanu. Sprawdza on przede wszystkim: sprawność funkcjonowania zamontowanych zabezpieczeń oraz działanie wszystkich podzespołów i czujników, szczelność układu gazowego i wodnego, a także czystość palnika i wymiennika ciepła (nagrzewnicy), który odbiera ciepło od spalin i przekazuje do wody grzewczej.

Większość producentów uważa jednak, że po roku ciągłej pracy urządzenia sam przegląd polegający na kontroli to za mało i konieczna jest jego kompleksowa konserwacja, czyli czyszczenie (wymiennika ciepła, palnika, filtrów) oraz wymiana zużytych elementów (elektrody zapłonowej, anody wymiennika).

Wybór urządzenia grzewczego to inwestycja na lata

Przy zakupie kotła gazowego warto zwrócić uwagę na to, jakie wartości dodane, oprócz samego produktu, oferuje nam producent. Już na tym etapie warto sprawdzić, jakie usługi serwisowe firma posiada w swojej ofercie. Czy warunki, na jakich odbywa się serwis, są dla nas atrakcyjne, a oferta elastyczna i dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Serwisant Immergas

Komu je powierzyć?

Przegląd urządzenia zawsze powinna wykonywać osoba z aktualnymi uprawnieniami. W przypadku kotłów gazowych ważne jest posiadanie wiedzy i umiejętności w zakresie pracy z produktami zasilanymi gazem. Co więcej, serwisant, który posiada uprawnienia danej marki, najczęściej jako jedyny może przedłużyć gwarancję podczas obowiązkowego, corocznego przeglądu kotła, ma najszybszy dostęp do części zamiennych, a jednocześnie doskonale potrafi obsłużyć dany kocioł. Tak jest np. w przypadku producenta kotłów gazowych - firmy Immergas. Ich sieć serwisów podzielona jest na trzy poziomy:

Licencjonowany Serwis Immergas

Największy zakres usług oraz najszybszą reakcję na zgłoszenie otrzymasz, korzystając z usług Licencjonowanego Serwisu Immergas oznaczonego symbolem LSI. Zaopiekuje się Twoim kotłem, pompą ciepła czy solarami. Oprócz podstawowych czynności związanych z serwisem, może również przywrócić utraconą gwarancję, a także zaoferować atrakcyjne warunki wymiany starego kotła na nowy.

Serwis Immergas

To podstawowa i najliczniejsza jednostka serwisowa w strukturze Immergas. Otrzymasz u niego wszystkie podstawowe świadczenia związane z Twoim kotłem:

 • pierwsze uruchomienia kotłów Immergas;
 • naprawy gwarancyjne kotłów oraz gazowych grzejników wody przepływowej Immergas;
 • przeglądy gwarancyjne kotłów oraz gazowych grzejników wody przepływowej Immergas;
 • naprawy pogwarancyjne oraz prace konserwacyjne zlecane przez użytkownika lub Immergas;
 • naprawy wykonywane w celu usunięcia niezgodności towaru z umową.

Partner Serwisowy Immergas

to firmy serwisowe, które dopiero rozpoczynają współpracę z Immergas w zakresie świadczenia usług serwisowych.

ul. Dostawcza 3a
93-231 Łódź
tel.: +48 42 649 36 00
fax: +48 42 649 36 01
biuro@immergas.pl
www.immergas.pl
aktualizacja: 2017-11-02
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu Podczas tegorocznych targów INSTALACJE Immergas zaprezentuje swoją ofertę w dwóch miejscach: w pawilonie nr 5, stoisko nr 72, jak również ...
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch Junkers-Bosch otrzymał tytuł "Konsumencki Lider Jakości 2018" - wyróżnienie w kategorii "Urządzenia i Systemy Grzewcze" - przyznawany na ...

Jakie są przyczyny kawitacji w domowych instalacjach grzewczych i jak jej zapobiec?

Odpowiedź eksperta: Zjawisko kawitacji w domowych instalacjach grzewczych jest najczęściej spowodowane zbyt dużą różnicą ciśnienia cieczy przed i za pompą. Gwałtowne przyspieszanie cieczy w wirniku pompy powoduje dodatkowe lokalne obniżenie ciśnienia w osi wirnika i pompa zaczyna w charakterystyczny sposób szumieć.

topowe produkty

Najlepsze sposoby ogrzewania domu

Wybór ogrzewania jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy wymarzonego domu i w czasie jego remontu. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. To, na jaki sposób się zdecydujemy, zależy od wielu czynników: rodzaju pomieszczeń, możliwości technicznych, w tym również dostępności źródeł energii czy też uwarunkowań finansowych.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze