Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Dlaczego wybierając do ogrzewania paliwo stałe warto zdecydować się na kotły zgazujące ATMOS? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Tradycyjne kotły opalane paliwami stałymi (węgiel, koks, brykiet, drewno) osiągnęły kres swoich możliwości rozwojowych. Zwiększenie wydajności spalania paliwa przy jednoczesnym zmniejszeniu jego zużycia jest jednak możliwe dzięki zastosowaniu procesu destylacji pirolitycznej, czyli wytworzeniu gazu z paliwa stałego.

Dlaczego wybierając do ogrzewania paliwo stałe warto zdecydować się na kotły zgazujące ATMOS?

Zasada działania: Proces spalania jest tu odwrócony w stosunku do zwykłych kotłów, a ogień rozpala się u spodu komory załadowczej. Na umiejscowionej tam ceramicznej dyszy lub specjalnym ruszcie, powstaje warstwa rozżarzonego węgla drzewnego, ponad którą dochodzi (przy ograniczonym dostępie powietrza) do wytwarzania się gazów z umieszczonego powyżej opału. Wstępnie suszone i rozgrzewane paliwo wytwarza parę wodną oraz gazy takie jak wodór (około 20% objętości), tlenek węgla (około 20%), niewielkie ilości metanu, niepalny azot i dwutlenek węgla. Gazy te pod ciśnieniem przedostają się do ceramicznej dyszy, gdzie mieszając się z powietrzem wtórnym ulegają spaleniu w formie płomienia w dolnej komorze.

Proces ten był wykorzystywany już przed II wojną światową do napędu silników samochodowych i okrętowych, a nazwa produkowanego w nim gazu powstała od niemieckiego słowa holzgas.

System spalania gazu drzewnego gwarantuje wysoką sprawność sięgającą w niektórych modelach kotłów ATMOS nawet powyżej 91%. W odróżnieniu od konkurencji nie tylko kilka, ale większość z szerokiej gamy ponad 70 różnych modeli kotłów ATMOS jest wyróżniona certyfikatem 5 klasy czystości spalania oraz certyfikatem ECODESIGN = EKOPROJEKT.

Jakiego rodzaju drewno wybrać do spalania w kotłach zgazujących?

Istnieje wiele opinii w tym zagadnieniu, ale przoduje przekonanie, iż najlepszym rodzajem jest twarde drewno gatunków liściastych, a miękkiego z drzew iglastych powinno się unikać. Nie jest to jednak uzasadnione twierdzenie i dobór rodzaju drewna zależy od kilku czynników.

Pierwszym, ważniejszym jest dobranie do danego obiektu kotła odpowiedniej mocy. Jeżeli kocioł będzie miał moc wyższą od realnej straty energetycznej budynku i zapewnimy odpowiednio dobraną akumulację ciepła w postaci bufora możemy być pewni, że przez cały czas będziemy mogli palić drewnem twardym, cechującym się sporo dłuższym czasem procesu spalania.

Jednak w przypadku dość ścisłego dopasowania mocy kotła ATMOS do potrzeb budynku oraz braku akumulacji ciepła (często spowodowanym np. ograniczonym miejscem w kotłowni lub niewielkimi funduszami inwestora) bardzo często możemy się spotkać z koniecznością dostarczenia do budynku większej ilości energii w krótszym czasie. Będzie to właśnie możliwe dzięki zastosowaniu drewna miękkiego, cechującego się wyższym tempem spalania. Jest to najbardziej wskazane w sezonie zimowym ze szczególnie niskimi temperaturami.

Płomień spalanego gazu drzewnego

Czy opłaca się spalać drewno niesezonowane - wilgotne?

Drewno jest nadal tanim materiałem opałowym. Jednak z tego powodu często lekceważy się bardzo ważną jego cechę, jaką jest jego wilgotność.

Jako paliwo stosować powinniśmy wyłącznie drewno suche o zawartości wody 18-20%. Takie drewno możemy uzyskać po przechowaniu go przez około 1,5-2 sezony.Wyższa wilgotność opału wpływa na obniżenie sprawności pracy kotła oraz na zmniejszenie jego mocy. Następstwem tego jest oczywiście zwiększenie zużycia opału.

Nie jest prawdą, że w innych rodzajach kotłów można spalać drewno mokre bez powyższych konsekwencji. Takie twierdzenia stosowane przez sprzedawców są celowym wprowadzaniem przyszłych użytkowników w błąd. Problem bowiem tkwi w samych właściwościach takiego wilgotnego paliwa. Spójrzmy na wykres pokazujący realne możliwości uzysku energii z drewna o różnej wilgotności:

Wykres: Realne możliwości uzysku energii z drewna o różnej wilgotności

Zauważmy, że spalenie kilograma drewna właściwie przesuszonego o wilgotności około 20% daje nam energię 4kW, a drewna wilgotnego (50%) da nam tylko 2kW. To aż dwukrotnie mniej! Prostym wnioskiem jest to, iż każdy użytkownik kotłowni ładujący do swojego kotła mokre drewno musi spalić go dwukrotnie więcej dla uzyskania tego samego efektu energetycznego. Oczywiście nakłady zarówno finansowe na zakup paliwa, ale i własnej pracy na jego cięcie łupanie i załadunek będą dwukrotnie wyższe. Czy komuś to się opłaca?

Zupełnie dodatkowym aspektem palenia odpowiedniej wilgotności drewnem jest sprawa niszczenia korozyjnego zarówno kotła jak i komina. Podczas procesu spalania każdego paliwa zawsze dochodzi do wytwarzania pary wodnej kondensującej na ścianach kotła. Jest to wynik naturalnego procesu chemicznego, jakim jest spalanie i zupełnie nie zależy od rodzaju kotła, w którym ten proces przebiega.

W przypadku opału wilgotnego pary jest oczywiście wielokrotnie więcej. Spalanie mokrego opału zawsze prowadzi do powstawania związków smolistych i kwasowych, które silnie wpływają na szybsze niszczenie każdego kotła i systemu kominowego, nie wspominając nawet o zanieczyszczaniu środowiska smogiem i dodatkowej pracy przy serwisowaniu kotła.

Kocioł zgazujący ATMOS
Kocioł zgazujący ATMOS

Akumulacja ciepła, jako idealne dopełnienie systemów z kotłami zgazującymi ATMOS - dodatkowy wydatek, czy oszczędność i komfort?

Akumulatory – bufory ciepła pozwalają zgromadzić energię z wielu różnych dostępnych w budynku źródeł (kotły na paliwa stałe, kominki, kotły automatyczne, prąd, kolektory słoneczne, fotowoltaika, itd.) oraz przekazać je w odpowiednich proporcjach i czasie do różnym odbiorników ciepła w budynku (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, zasobnikowe ogrzewacze ciepłej wody użytkowej, itd.).

Są one idealnym rozwiązaniem dla każdego kotła na paliwa stałe – pozwalającym zmniejszyć zużycie opału nawet o 15-20%. Dzięki ich zastosowaniu kotły nie tylko pracują na swoich najlepszych parametrach sprawności, ale dodatkowo możemy wybrać jednostki o większych komorach spalania, a przez to istotnie wydłużymy okresy pomiędzy załadunkami paliwa i zmniejszymy częstotliwość naszych wizyt w kotłowni.

Nie budzimy się już o poranku w zimnym domu z koniecznością natychmiastowego rozpalenia w kotle, jak również nie wracamy po pracy do domu, który powita nas chłodem. To my przejmujemy pełną kontrolę nad ciepłem w naszym domu.

Możemy dzięki nim uzyskać duży zapas ciepłej wody użytkowej (nawet na kilka dni) ogrzanej drewnem bez obawy przegrzania kotła.

Współpracujący z buforem ciepła kocioł pracuje analogicznie do samochodu jadącego autostradą ze stałą prędkością. Działanie kotła w najlepszych parametrach spalania od zapłonu do całkowitego wypalenia ma poza efektem ekonomicznym, wyrażonym w zmniejszonym zużyciu paliwa, również wiele innych. Idealne spalanie to również mniejsza ilość popiołu i osadów w kotle i kominie, a co za tym idzie sporo mniej pracy przy czyszczeniu kotła. Doskonałe spalanie to też oczywiście nasz wkład w ekologię poprzez dbałość o czyste powietrze.

Zastosowanie akumulatorów ciepła wydłuża okres gwarancji na zgazujące drewno kotły ATMOS.

Akumulatory są idealnym rozwiązaniem dla każdego kotła na paliwa stałe – pozwalającym zmniejszyć zużycie opału nawet o 15-20%.

Logo MORA
MORA POLSKA sp. z o.o.
ul. Wilczak 45-47 61-623 Poznań
tel. 61 855 23 50
mail: handel@mora.com.pl
www.mora.com.pl
www.atmos.mora.com.pl
aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie ATMOS
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie ATMOS Wśród nowości w ofercie ATMOS są kotły na pelet drzewny D15PX i D20PX, które są dostarczane jako kompaktowe urządzenia z wbudowanym palnikiem, ...
Immergas Polska w gronie najszybciej rozwijających się firm w Polsce wg Forbesa
Immergas Polska w gronie najszybciej rozwijających się firm w Polsce wg Forbesa Firma Immergas Polska znalazła się wśród prestiżowego grona laureatów "Diamentów Forbesa 2018" - dorocznego rankingu przedsiębiorstw, ...
Nowość! SAS ECO-PELL - dwupaliwowy kocioł 5 klasy z podajnikiem tłokowym
Nowość! SAS ECO-PELL - dwupaliwowy kocioł 5 klasy z podajnikiem tłokowym Nowość SAS ECO-PELL to automatyczny dwupaliwowy kocioł do ogrzewania dużych obiektów, gdzie paliwem jest biomasa w postaci sprasowanego ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze