Budujemy Dom

Mieliśmy pecha do fachowców od konfiguracji systemu grzewczego!

Artykuł na: 6-9 minut

Kotłownię konfigurował i montował instalator autoryzowany przez producenta kotła. Niby przeszkolony fachowiec, a popełnił kilka poważnych błędów. Nie mogłem zapanować nad temperaturą w domu. A to jeszcze nie koniec z pechem! - mówi Kuba, Członek Klubu Budujących Dom, który kocioł gazowy użytkuje od 2013 r.

Mieliśmy pecha do fachowców od konfiguracji systemu grzewczego!

Parametry domu:

 • Piętrowy, 176 m2; 
 • Ściany z pustaków ceramicznych i styropianu o gr. 23 cm; stropodach ocieplony wełną mineralną o gr. 40 cm. 
 • Kotłownia - o pow. 8 m2. 
 • Instalacja c.o. - z ogrzewaniem podłogowym na parterze i aluminiowymi grzejnikami na piętrze. 
 • Komin - systemowy. 
 • Wentylacja - mechaniczna z rekuperatorem i GWC.

Kocioł:

 • Kompaktowy, wiszący; kondensacyjny, jednofunkcyjny o mocy 14,9 kW i sprawności do 108%; w zestawie ze stojącym zasobnikiem c.w.u. o poj. 150 l. 
 • Gwarancja - 5 lat. 
 • Paliwo - gaz z sieci.
Przewód spalinowy typu rura w rurze
Przewód spalinowy typu rura w rurze, biegnący od kotła do przewodu komina systemowego.

Sterowanie: ogrzewaniem podłogowym na parterze i grzejnikowym na piętrze steruję oddzielnie, dwoma regulatorami pokojowymi oraz automatyką pogodową. Na obu regulatorach pokojowych zadaję przez całą dobę tę samą temperaturę powietrza 19,5°C. Do tych prostych ustawień doszedłem po wielu próbach. Są najlepsze, bo w efekcie mamy w pomieszczeniach 20°C. Tylko kiedy wyjeżdżamy na dłużej, obniżam ją do 18°C. Temperaturę wody w podłogówce ustawiłem zgodnie z zaleceniami sprzedawcy desek podłogowych z bambusa, tak aby temperatura podłogi nie przekraczała 27°C. To 38°C/32°C (zasilanie/powrót). Woda w obwodach z grzejnikami ma 55°C.

Z głowic termostatycznych na grzejnikach też korzystam, bo mogę nimi niezależnie operować w poszczególnych pokojach na piętrze. Krzywa grzewcza nie przysporzyła mi specjalnego kłopotu - dobrze i szybko ją dobrałem. Co do wody użytkowej - grzeję ją do 50°C, a w celu zabicia ewentualnych bakterii, okresowo wzrasta do 65°C - jest to ustawienie fabryczne. Przez pierwszy rok pompa cyrkulacyjna podawała ciepłą wodę przez całą dobę do kranów, potem przeczytałem, że to podnosi koszty i ograniczyłem godziny jej automatycznej pracy do godzin porannych i wieczornych. Rzeczywiście, wystarcza.

Sonda automatyki pogodowej
Sonda automatyki pogodowej znajduje się na zacienionej ścianie.

Decyzja: działka od razu miała dostęp do sieci z gazem ziemnym. Wiedziałem tylko tyle, że chcę mieć w nowym domu ogrzewanie podłogowe na parterze i w łazienkach, a grzejniki na piętrze. Dobór kotła, zasobnika c.w.u. i innych akcesoriów jest pochodną rad fachowców od systemów grzewczych. Doradzili m.in. jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z osobnym zasobnikiem c.w.u. Ostrzegali, żeby nie przesadzać z wielkością zasobnika. Teraz jest nas troje, a docelowo czworo, mamy dwie łazienki, dwa prysznice i wannę, więc zarekomendowali zbiornik o poj. 150 l. To idealna pojemność.

Celowo kupiłem urządzenia od uznanego producenta i zaopatrzyłem je w różnorodne automatyczne sterowanie, grupę pompową i inne oprzyrządowanie, bo zależało mi na późniejszym oszczędnym gospodarowaniu gazem. Na początku z winy montera nie wszystko działało okej, a serwisanci wydeptali szeroką ścieżkę do naszego domu!

Konfiguracja systemu grzewczego - rady i przestrogi:

 • Kotłownię konfigurował i montował instalator autoryzowany przez producenta kotła, którego wybrał generalny wykonawca budynku. Niby przeszkolony fachowiec, a popełnił kilka poważnych błędów. W pierwszym sezonie grzewczym nie mogłem zapanować nad temperaturą w domu.

   

  W końcu wezwałem firmowego serwisanta, ten stwierdził, że poprzednik nie włączył funkcji sterownia na regulatorze pokojowym. Przy braku łączności z kotłem, nie mogłem nim zarządzać! Pracowała tylko automatyka pogodowa, która nastawiona intuicyjnie, nie do końca zaspokajała nasze potrzeby. Było za gorąco, do 23°C. Serwisant, co prawda, wtedy włączył funkcję sterowania, lecz nie dopatrzył się tego, że pierwszy fachowiec niepotrzebnie założył 2 sprzęgła i kocioł grzał sam siebie. Wyszło to dopiero, kiedy nie mogłem dogrzać piętra podczas największych mrozów w drugim sezonie grzewczym i znowu szukałem przyczyny. Po demontażu zbędnego elementu, nareszcie sterowanie ruszyło w dobrym kierunku. A to jeszcze nie koniec z pechem!

   

  Zdarzyło się również, że przy pierwszym zapełnianiu zasobnika c.w.u., dołem wylewała się woda - był nieszczelny. Wymieniono go na nowy. Nieco później kocioł wyświetlił błąd. Wezwany serwisant orzekł, że pewnie burza zniszczyła panel sterowania. Przed taką awarią zabezpieczyłem się poprzez dodanie do ubezpieczenia budynku odpowiedniej klauzuli, lecz nie dowierzałem mu i wezwałem kolejnego fachowca. Ten doszukał się zniszczenia jednego czujnika, a nie "strzelenia" całego panelu. 

   

 • Podsumowując, system grzewczy został skonfigurowany prawidłowo i to zapisuję na duży plus. Rozgryzienie i nauczenie się rozbudowanej automatyki sterującej nie odbyło się szybko, ani łatwo. Ostatecznie najlepiej sprawdziły się najprostsze ustawienia. Zysk jest dla mnie taki, że obecnie sterowanie odbywa się już bez mojego udziału. Końcowy wniosek - żeby uniknąć takich perypetii, jakich doświadczył mój system grzewczy i ja sam, nawet o autoryzowanym fachowcy warto zasięgnąć opinii i poprosić o najbardziej doświadczonego. Prawidłowy montaż to podstawa!

   

  Wskutek różnych wad instalacji, ponosiliśmy przez pierwsze lata większe koszty ogrzewania. Były następujące: 4870 zł w 2015 r., 4100 zł w 2016 r., 3800 zł w 2017 r. Spodziewam się, że koszty z ostatniego roku są najbardziej prawdziwe. Z powodu wcześniejszych licznych napraw, wzywam raz do roku tylko autoryzowany serwis, choć nie jest tani. Nie chcę ryzykować i oddawać kocioł w ręce niby fachowców.
Instalacja z miedzi oraz osprzęt przy kotle i zasobniku c.w.u.
Instalacja z miedzi oraz osprzęt przy kotle i zasobniku c.w.u.
Nasz Czytelnik pokazuje elementy instalacji grzewczej
Inne elementy instalacji grzewczej w kotłowni.

Konfiguracja systemu grzewczego - koszty:

 • instalacja c.o. 53 000 zł, w tym kocioł i zasobnik c.w.u. 8100 zł, grzejniki 11 500 zł. 
 • Eksploatacja - ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. 4300 zł, coroczny autoryzowany przegląd 350 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-03-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy obecnie ta kotłownia dalej tak wygląda? Gdzie jest otulina rur miedzianych? No chyba, że Inwestor traktuje kotłownię jak salon i potrzebuje 24 stopnie lub więcej. Nie znam projektu domu ale 99% małych instalacji do ok. 25kW działa wyśmienicie bez sprzęgła z wykorzystaniem ...

Gość DK

03 Wrz 2018, 21:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus Logamax plus GB122K marki Buderus to kocioł kondensacyjny dla osób oczekujących komfortu, ekonomicznej i ekologicznej pracy urządzenia grzewczego ...
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty!
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty! Przez kilka ostatnich miesięcy trwał jubileuszowy konkurs "De Dietrich - Źródło domowego ciepła", zainicjowany na 20-lecie firmy De Dietrich ...
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Kocioł żeliwny 5. klasy Klimosz COMBI S - długowieczny i najlepszy w ochronie środowiska

Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze mamy na myśli cechy i właściwości źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z klientami słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".