Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Energooszczędne podgrzewacze wody - dobór i koszty ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest jednym z najoszczędniejszych i najbardziej komfortowych sposobów podgrzewania wody. Podgrzewacze pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody. Dodatkowo urządzenia pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, którą uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu.

Energooszczędne podgrzewacze wody - dobór i koszty

Ciepła woda natychmiast i bez ograniczeń

Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody i ograniczenie strat ciepła. Powyższe zalety oraz fakt, że podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika daje im zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi.

Czas oczekiwania na podgrzaną wodę - porównanie podgrzewacza przepływowego i ogrzewacza pojemnościowego

Urządzenia przepływowe mają jednak pewne ograniczenie - wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania odpowiedniego przydziału mocy, pozostaje zastosować ogrzewacze pojemnościowe.

Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje?

Podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń służących do ogrzewania wody - posiadają klasę energetyczną A. Przy wyborze urządzeń często pojawia się pytanie ile konkretnie użytkownika będzie kosztowało korzystanie z tego typu produktu.

Obliczymy koszt podgrzania 1000 litrów (1m3) wody, przy założeniu, że temperaturę podnosimy o 30°C (najczęściej podgrzewamy wodę z ok. 10°C do ok. 40°C). Wydajność podgrzewacza o mocy 21kW (np. PPE2 electronic) wynosi 10,1l/min. Urządzenie to nagrzeje 1000 litrów wody w 99 minut czyli 1,65 godziny zużywając ok. 35kWh. Koszt zużytej energii wyniesie zatem niecałe 20 zł brutto (35kWh x 0,56zł – średnia cena energii w taryfie G11 w Polsce, 05.2017).

Warto zauważyć, że przeciętny ogrzewacz pojemnościowy 80 litrów ma straty energii na poziomie 1,5kWh/24h. Oznacza to ok 550 kWh energii, czyli ok. 300 zł strat rocznie.

Obliczyenie kosztu podgrzania 1000 litrów (1m3) wody

Na podstawie powyższych wyliczeń można stwierdzić, że podgrzewanie wody elektrycznym przepływowym podgrzewaczem nie jest drogie, a zapewnia komfortową i bezpieczną eksploatację. Wynika to z faktu, że urządzenie można dobrać optymalnie do planowanego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Podgrzewacz instaluje się blisko punktów odbioru wody. Dzięki temu straty wody i energii ograniczone są do minimum.

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy?

Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Są to modele EPS2 Twisetr i EPJ Optimus. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P Prister. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem, a jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Jaką dobrać moc podgrzewacza wody? - schemat

Opisane powyżej podgrzewacze umożliwiają korzystanie z jednego kranu i zasilane są napięciem 230V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia zasilane napięciem 400V. Tu dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus lub PPVE Focus electronic.

Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Warto też wspomnieć o doborze mocy - do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc od 12kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18kW w górę.

Kospel ma w ofercie podgrzewacze wody od najmniejszych 3,5kW do 36kW, które można dopasować optymalnie do potrzeb instalacji i wymagań użytkownika.

KOSPEL - logo
KOSPEL S.A.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 04 32, infolinia 801 011 225
faks 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl,
www.kospel.pl
aktualizacja: 2018-04-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu Podczas tegorocznych targów INSTALACJE Immergas zaprezentuje swoją ofertę w dwóch miejscach: w pawilonie nr 5, stoisko nr 72, jak również ...
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch
Konsumencki Lider Jakości 2018 dla Junkers-Bosch Junkers-Bosch otrzymał tytuł "Konsumencki Lider Jakości 2018" - wyróżnienie w kategorii "Urządzenia i Systemy Grzewcze" - przyznawany na ...

Immergas na targach Instalacje 2018 w Poznaniu

Firma Immergas - producent nowoczesnych kotłów gazowych i energooszczędnych systemów grzewczych, zaprezentuje na targach INSTALACJE 2018 produkty przeznaczone dla domów i mieszkań, jak również wielkopowierzchniowych obiektów użyteczności publicznej.

topowe produkty

Nowe ekologiczne kotły C.O 5 klasy SAS

ZMK SAS w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz ustawowe wymagania odnośnie kotłów na paliwa stałe wprowadził do oferty kolejne urządzenia spełniające wymogi 5. klasy według normy PN-EN 303-5:2012 oraz ekoprojektu. W asortymencie znajdują się zarówno kotły dla użytkowników domów jednorodzinnych, jak i znacznie większe jednostki o mocy do 300 kW skierowane do inwestorów budynków o dużej kubaturze.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze