Budujemy Dom

Czy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu pelletu w podajniku przy zastosowaniu palników retortowych?

Artykuł na: 4-5 minut

W czasie spalania pelletu w kotłach z podajnikiem retortowym, paliwo w zasobniku cały czas ma bezpośredni kontakt z płomieniem w palniku, co wynika z konstrukcji tego sposobu podawania.

Czy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu pelletu w podajniku przy zastosowaniu palników retortowych?

Należy przy tym pamiętać i mieć to na uwadze, iż paliwo typu pellet, czyli z reguły sprasowane pod wysokim ciśnieniem produkty uboczne z obróbki drewna, może się palić bez dopływu powietrza z zewnątrz, ponieważ samo w sobie zawiera tlen.

Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, przedostania się żaru do zasobnika tylko w przypadkach - ogólnie mówiąc - niewłaściwej regulacji sterowania automatyką kotła ale głównie podczas tzw. stanów awaryjnych np.:

 1. W przypadku zaniku napięcia w sieci elektrycznej oraz braku możliwości zadziałania czujników temperatury podajnika, które w momencie jej podwyższenia powodują załączenie zespołu podającego na czas obniżenia temperatury podajnika, co wiąże się z przesunięciem żarzącego się paliwa z podajnika do palnika i paleniska;

 2. W przypadku zerwania zabezpieczenia sprzęgła przeciążeniowego, co powoduje, brak możliwości uruchomienia zespołu podającego aby przesunąć żar w strefę paleniska.

Dlatego dobre kotły mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci czujnika obrotu wałka ślimaka podajnika, który w przypadku zerwania sprzęgła przerywa pracę kotła wyłączając tym samym pracę wentylatora aby zamknąć dopływ powietrza do spalania i tym samym spowodować zagaszenie paliwa już w palenisku.

Sterowanie kotłem bez takiego czujnika powoduje zwiększanie cykli załączania silnika podajnika (w sumie bezskutecznego uruchamiania podawania) oraz zwiększanie pracy wentylatora, gdyż jest to wynikiem algorytmu sterowania, ponieważ następuje spadek temperatury na kotle wynikający z braku żaru w palenisku, co może powodować łatwiejsze przedostawanie się żaru do zasobnika.

Dodatkowo zalecane jest, aby w przypadku spalania paliw typu pellet, montować na podajniku niezależnie działające systemy zagaszania, składające się z zaworu termostatycznego oraz połączonego z nim zbiorniczka z wodą. Zawór powoduje otworzenie przepływu wody pod wpływem wysokiej temperatury podajnika i zagasza żarzący się pellet w rurze podajnika.

Ten sposób zabezpieczenia jest obecnie najskuteczniejszy, ponieważ pellet pod wpływem niewielkiej ilości wody, w procesie gaszenia, pochłaniając ją pęcznieje i tym samym uszczelnia dodatkowo powierzchnię przekroju poprzecznego rury podajnika skutecznie uniemożliwia przedostanie się żaru do zasobnika.

Innym zabezpieczeniem może być zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń podtrzymania energii elektrycznej tzw. UPS’ów, które umożliwiają kontrolę pracy kotła przez czas zaniku napięcia elektrycznego w sieci.

Robert Piasek
Kierownik Serwisu i Kontroli Jakości ZGM "ZĘBIEC" S.A.

aktualizacja: 2018-06-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze