Budujemy Dom

Kupujesz kocioł c.o.? Pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach! ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego urządzenia, spalane paliwo, ekologiczność to tylko niektóre z aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę. Nie zapominajmy też o własnym komforcie - dziś, gdy technologia pędzi naprzód, mamy ogromne możliwości w zakresie doboru kotła na miarę własnych, wygórowanych wymagań i znalezienia takiego urządzenia, które będzie niemal całkowicie bezobsługowe.

Kupujesz kocioł c.o.? Pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach!

Po pierwsze - moc kotła

Na niezliczonych forach internetowych znajdziemy szereg zapytań o dobór mocy kotła dla konkretnej powierzchni, a forumowicze prześcigają się w poradach udzielanych pytającym, robiąc to często "na wyrost" i bez fachowej wiedzy. I choć trudno się sprzeczać, że moc wybranego urządzenia ma kluczowe znaczenie (to przecież od tego parametru zależy, czy w domu będzie wystarczająco ciepło), to jednak nie popadajmy w przesadę.

W dobie wysokiej jakości materiałów budowlanych i zaawansowanych technologii izolacyjnych, kupowanie kotła na pellet o mocy 20 kW dla domu o powierzchni 200 m², w którym zastosowano jako ocieplenie 10 cm warstwę styropianu, jest ogromną przesadą, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy domy nie były tak dobrze zaizolowane, taka decyzja rzeczywiście byłaby uzasadniona.

"Kupowanie kotła z dużym zapasem mocy nie ma sensu ze względów finansowych nie tylko dlatego, że takie urządzenie będzie droższe na etapie zakupu. Większa moc to więcej spalanego opału, a więc niepotrzebne koszty także w toku eksploatacji. Dlatego obowiązkiem sprzedającego jest rzetelnie doradzić klientowi, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w jego przypadku", mówi Robert Piasek z firmy ZGM "Zębiec" S.A.

Co obok metrażu powierzchni do ogrzania trzeba jeszcze uwzględnić? Chociażby wiek i stan techniczny budynku (zwłaszcza stolarki okiennej i drzwiowej), a także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, jeśli nasz kocioł oprócz ogrzewania domu ma również podgrzewać wodę w bojlerze. W tej drugiej sytuacji warto doliczyć pewien zapas mocy.

Na stronie internetowej jednego z największych w Polsce producentów kotłów c.o. - firmy ZGM "Zębiec" S.A. pod wybranymi urządzeniami znajdziemy czytelne tabele, ułatwiające dobór kotła do metrażu w zależności od współczynnika przenikania ciepła ścian budynku. Oczywiście nie musimy wyliczać go sami, ponieważ dla wygody producent pisze o grubości zastosowanej warstwy ocieplenia.

I tak na przykład, decydując się na zakup kotła na ekogroszek TOPAZ o mocy 25 kW przy zastosowanej 10 cm warstwie ocieplenia styropianem, kocioł bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczeń o łącznej powierzchni 385 m². Z kolei kocioł na pellet AGAT o mocy 10 kW bez trudu ogrzeje dom o powierzchni 155 m² z 10 cm warstwą ocieplenia.

Przekrój kotła na ekogroszek TOPAZ
Przekrój kotła na ekogroszek TOPAZ
Przekrój kotła na pellet AGAT
Przekrój kotła na pellet AGAT

Po drugie - paliwo

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno byłoby wyobrazić sobie, aby w domowym kotle palić czymś innym niż węglem. Decydowały o tym względy ekonomiczne i dostępność opału, na dalszy plan schodził aspekt użytkowy tego najbrudniejszego z paliw. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie, bo mało kto mając do wyboru czyste, niepylące (i tanie!) paliwo, mimo wszystko postawi na węgiel.

Jakie paliwa są dziś w czołówce? Na przykład ekogroszek i pellet - obydwa ekologiczne, tanie, a do tego niepylące, czyste, sprzedawane w workach, które ułatwiają przechowywanie.

Ekogroszek, choć produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego, ma w swoim składzie o wiele mniejszą zawartość siarki, cechuje się także niższą spiekalnością, co oznacza, że proces spalania jest znacznie ułatwiony. Z kolei należący do grupy biopaliw pellet powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych, a więc z "resztek" wytwarzanych każdego dnia w niezliczonych zakładach obróbki drewna, które dzięki dalszemu przetworzeniu zostają zagospodarowane.

W wyniku spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać np. do użyźnienia gleby w ogrodzie. Ponadto odciąża to użytkownika z pracochłonnego czyszczenia kotła.

Po trzecie - komfort

Jeśli na etapie zakupu wydaje się nam, że jesteśmy skłonni do ustępstw na rzecz komfortu, to już w niedługim czasie okaże się, że była to błędna decyzja. W XXI wieku żyjemy szybko i naprawdę niewielu z nas ma dostatecznie dużo czasu, aby przeznaczać go na obsługę kotła - urządzenia, które ma służyć nam, a nie odwrotnie.

Nowoczesne kotły c.o., jak np. AGAT marki Zębiec pracują w trybie automatycznym, co oznacza, że procesy takie jak rozpalanie, wygaszanie, czyszczenie palnika odbywają się bez udziału użytkownika. Ponadto są to kotły wyposażone w zasobniki, które uzupełnia się paliwem raz na jakiś czas, skąd dalej pobierane i dozowane jest ono automatycznie.

Dla jeszcze bardziej wymagających kierowana jest oferta opcjonalnie dostępnych modułów internetowych czy GSM, które umożliwią sterowanie pracą kotła za pośrednictwem telefonu, tabletu, komputera z dowolnego miejsca na ziemi (oczywiście pod warunkiem dostępu do Internetu).

Kocioł AGAT marki Zębiec, fot. Zębiec
Kocioł AGAT marki Zębiec, fot. Zębiec

Po czwarte - ekologia

Aspekt ekologiczny, choć wymieniony jako czwarty, absolutnie nie powinien być pomijany na etapie wyboru kotła c.o. Mało kto stając przed alternatywą "tanio czy ekologicznie" wybierze względy prośrodowiskowe. O tym, że jest to decyzja niesłuszna świadczą fakty: zanieczyszczone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu, a chyba nikt nie ma już złudzeń, że na chorowanie trzeba mieć pieniądze.

Jeszcze trudniej dostrzec nam związek pomiędzy eksploatacją zasobów naturalnych a rosnącymi cenami energii, żywności, wody, paliw. Choćby z tego powodu warto mieć w horyzoncie widzenia ekologię, tym bardziej, że stopień technologicznego zaawansowania dostępnych w XXI wieku kotłów c.o. sprawia, "przyjazne środowisku" nie oznacza "drogie".

Dużo na temat ekologiczności kotłów mówią nam klasy, normy i certyfikaty, przyznawane przez niezależne jednostki badawcze. I tak na przykład 5 klasa (według obowiązującej w naszym kraju normy PN-EN 303:5-2012) oznacza, że urządzenie spełnia najsurowsze wymogi w zakresie emisji spalin, a do tego ma najwyższe parametry sprawności cieplnej. W tej klasie plasuje się zarówno kocioł na pellet AGAT, jak i kocioł na ekogroszek TOPAZ.

Oba z nich spełniają ponadto wymagania Dyrektywy w sprawie ekoprojektu (ECODESIGN), którą do 2020 będą musiały legitymować się wszystkie urządzenia grzewcze.

W kotle na ekogroszek TOPAZ sterownik zarządza optymalnym dozowaniem paliwa i powietrza, przez co osiąga on najwyższą sprawność cieplną. Dzięki temu wydzielanie sadzy, tlenku węgla innych szkodliwych substancji zredukowane jest do minimum.

Kocioł TOPAZ marki Zębiec, fot Zębiec
Kocioł TOPAZ marki Zębiec, fot Zębiec

Po piąte - producent

"Raz a dobrze" - to dewiza, którą powinniśmy się kierować przy zakupie kotła. Wysokiej jakości urządzenie posłuży nam przez wiele lat, dlatego na jego wybór dajmy sobie trochę czasu i zanim zapłacimy - pomyślmy, sprecyzujmy swoje oczekiwania, przeanalizujmy metraż, stan budynku, potrzeby. Wreszcie - co nie mniej ważne – zastanówmy się też, od jakiego producenta zakupimy kocioł.

Firmy z wieloletnim doświadczeniem, jak ZGM "Zębiec" nie tylko sprzedadzą nam produkt, ale dadzą też na niego wieloletnią gwarancję, przekonane o tym, że dostarczają nam wyrób wykonany z zachowaniem najwyższych standardów. Pomogą nam też dobrać odpowiednie urządzenie i zagwarantują opiekę serwisową, wyjaśniając wszystkie nasze wątpliwości dotyczące np. obsługi kotła.

Uwzględnienie wszystkich powyższych uwag jest konieczne, aby dobrze wydać (niemałe) pieniądze przeznaczone na zakup kotła. A poczucie trafności i słuszności inwestycji będziemy mieli tylko wówczas, jeśli jego eksploatacja będzie przebiegać sprawnie, efektywnie i zgodnie z tym, co obiecują nam foldery reklamowe.

Logotyp firmy Zębiec
Zakłady Górniczo-Metalowe "ZĘBIEC" w Zębcu Spółka Akcyjna,
27-200 Starachowice
Tel. 41 230 78 70
www.zebiec.pl
zebiec@zebiec.pl
aktualizacja: 2018-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze