Budujemy Dom

Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Firma Kospel jest jednym z największych europejskich producentów elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Pierwsze kotły powstały 25 lat temu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysokiej jakości oraz stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych kotły marki Kospel doceniane są na rynkach kilkudziesięciu krajów świata.

Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy

Kotły elektryczne 3 generacji

Najnowsza linia kotłów EKD.M3 i EKCO.M3 oferuje najbardziej zaawansowane sterowanie pogodowe, umożliwia współpracę z buforem akumulacji ciepła, sterowanie pracą kilku obiegów grzewczych i zdalną regulację systemem ogrzewania przez internet. Model EKD.M3 stanowi kompletną kotłownię, która w kompaktowej obudowie zawiera kocioł c.o., zbiornik c.w.u. o pojemności 130l, przeponowe naczynia wzbiorcze i całą niezbędną armaturę.

Kocioł elektryczny EKD.M3

Niskie koszty ogrzewania kotłem elektrycznym

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia wykonania budynku. Nowe budynki z dobrą izolacja cieplną i rekuperacją mają zapotrzebowanie na ciepło do celów ogrzewania i wentylacji na poziomie 35 kWh/m2/rok.

W starszych budynkach bez izolacji to zapotrzebowanie przekracza nawet 200 kWh/m2/rok, dlatego konieczne jest wykonanie termomodernizacji, które pozwala obniżyć zapotrzebowanie do ok. 70 kWh/m2/rok. Oznacza to, że nowy budynek o pow. 150 m2 na ogrzewanie zużyje rocznie 5.250 kWh energii, a budynek po termomodernizacji 10.500 kWh energii.

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w nowym domu i domu po termomodernizacji

Jeżeli przyjmiemy, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6 m3 miesięcznie, a ilość energii do podgrzania 1 m3 (od 10°C do 40°C) wynosi ok 35kWh, to rocznie na podgrzanie wody potrzeba zużyć 2.500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3.200 kWh.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na obniżenie kosztów ogrzewania jest odpowiednia taryfa energetyczna. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 2018 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,55 zł.

Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł. Najniższe koszty można uzyskać dzięki zastosowaniu bufora akumulacji ciepła, gdzie do 100% wykorzystywana jest tańsza taryfa - wtedy koszt wynosi jedynie 0,33 zł/kWh.

Przy uwzględnieniu powyższych założeń całkowite roczne zużycie energii do ogrzewania nowego domu i wody dla 4-osobowej rodziny wynosi 8.450 kWh, co przy wykorzystaniu kotła elektrycznego i bufora w taryfie G12 daje koszt 2.800 zł. Natomiast dla domu po termomodernizacji roczne zużycie energii wynosi 13.700 kWh, co daje koszt 4.550 zł.

Uwaga! Do ogrzewania domu o pow. ok. 150 m2 i zapotrzebowaniu na moc cieplną ok. 6kW w celu maksymalnego wykorzystania taryfy G12 przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy dobrać kocioł o mocy co najmniej 18kW i bufor o pojemności co najmniej 500l.

Przy ogrzewaniu grzejnikowym o temperaturach projektowych 55/45°C warto rozważyć zastosowanie zbiornika buforowego o pojemności co najmniej 800 litrów i kotła o mocy 24kW.

Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby ograniczyć koszty ogrzewania:

 1. Odpowiednie sterowanie pracą instalacji - ograniczanie temperatury w pomieszczeniach, podczas gdy mieszkańców nie ma w domu oraz zastosowanie sterowania pogodowego mogą dać nawet ponad 30% oszczędności zużycia energii.
 2. Nie należy przegrzewać pomieszczeń - każdy 1°C więcej to o 6% wyższe koszty ogrzewania.
 3. Nie należy zasłaniać grzejników.
 4. Czujniki temperatury i termostaty należy umieszczać w miejscach, gdzie nie są narażone na przypadkowe oziębianie (przeciągi) ani ogrzewanie (np. przez promienie słoneczne).
 5. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń polegające na krótkotrwałym otwarciu okien na pełną szerokość przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych, co pozwala na wymianę powietrza na świeże bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem

Zastosowanie paliwa stałego jest obecnie najtańsze w eksploatacji, jednak mało komfortowe. W przypadku kominka, jak i kotła stałopalnego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa oraz czyszczeniu urządzeń. Kolejną niedogodnością jest brak możliwości pozostawienia kotłowni bez nadzoru, a dłuższy wyjazd np. na ferie wiąże się z ryzykiem zamarznięcia instalacji.

Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem

Te problemy eliminuje kocioł elektryczny, który będzie wspomagał ogrzewanie w chwilach, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości uzupełnienia opału. W pełni automatycznie będzie załączał się tylko, gdy np. w godzinach porannych wygaśnie ogień w kominku. Gdy wszyscy domownicy wyjadą na ferie - będzie podtrzymywał temperaturę przeciwzamrożeniową.

Porównanie kosztów ogrzewania różnymi źrodłami energii

Instalacja kotła elektrycznego wiąże się z niewielkimi nakładami inwestycyjnymi, zdecydowanie niższymi niż w przypadku kotłów gazowych czy olejowych. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej będzie niewielkie.

Wykres prezentuje porównanie kosztów ogrzewania dla budynku wolnostojącego o powierzchni 150 m2, w którym roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i podgrzewania c.w.u. wynosi 13.700 kWh/rok. Przy obliczeniach przyjęto, że kocioł elektryczny będzie pracował jako wspomaganie, średnio przez 20% czasu w sezonie grzewczym.
Widać wyraźnie, że zastosowanie kotła elektrycznego w połączeniu z kominkiem lub kotłem węglowym tylko nieznacznie podnosi koszty eksploatacji. Natomiast korzyści płynące ze zdecydowanie większego komfortu obsługi całego systemu są ogromne.

KOSPEL - logo
KOSPEL S.A.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 04 32, infolinia 801 011 225
faks 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl,
www.kospel.pl
aktualizacja: 2018-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Kupujesz kocioł c.o.? Pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach!

Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego urządzenia, spalane paliwo, ekologiczność to tylko niektóre z aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę. Nie zapominajmy też o własnym komforcie - dziś, gdy technologia pędzi naprzód, mamy ogromne możliwości w zakresie doboru kotła na miarę własnych, wygórowanych wymagań i znalezienia takiego urządzenia, które będzie niemal całkowicie bezobsługowe.

polecane produkty i technologie

Poznaj zalety ekologicznego paliwa firmy Biomasa Partner Group

Biomasa Partner Group jest wiodącym producentem i preferowanym dostawcą certyfikowanego pelletu drzewnego En Plus i Din Plus, brykietu drzewnego, najwyższej jakości surowca do produkcji pelletu oraz biomasy drzewnej na cele energetyczne. Firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki. Wyróżnia ją oferta produktów o dużej różnorodności - pellet o różnym przekroju cenowy i parametrowym, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze