Budujemy Dom

Kotły zgazujące opał stały receptą na czyste powietrze bez rezygnacji z taniego ogrzewania ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Wprowadzone w życie ustawy o ochronie powietrza, miały wyeliminować z rynku kotły cechujące się gorszymi efektami spalania niż podane w normach. Czy tak się faktycznie stało? Niestety okazało się, że dzięki "furtkom" zawartym w tych ustawach odejście od klepanych młotkiem "kopciuchów" jest nadal fikcją. Wystarczyło nazwanie kotła ogrzewaczem ciepłej wody użytkowej i po problemie. Klienci, których nie stać na dużo kosztowniejsze w eksploatacji ogrzewanie gazowe czy olejowe będą ryzykować kary i montować takie "ogrzewacze" nie znając alternatywy, którą od lat dają zgazujące kotły ATMOS.

Kotły zgazujące opał stały receptą na czyste powietrze bez rezygnacji z taniego ogrzewania

Zgazujące kotły ATMOS choć wydają się niektórym nowoczesnym rozwiązaniem, tak naprawdę towarzyszą nam już od wielu pokoleń. Co więcej, doświadczenia państw Europy Zachodniej i prognozy z naszego rynku wskazują na to, iż w przyszłości kotły te będą miały kluczowe miejsce na rynku kotłów na paliwa stałe.

Za rosnącą popularność kotłów zgazujących ATMOS odpowiadają jego zalety, takie jak:

 • stosowane w nich paliwa, jak drewno i węgiel są dużo tańsze
 • spełnianie wszelkich wymogów ustaw smogowych 
 • możliwość eksploatacji wielu modeli zarówno w trybie załadunku ręcznego jak i automatycznego
 • bardzo długa żywotność - wielu klientów w Polsce posiada kotły ATMOS nawet z 20 letnim stażem

Maksymalna oszczędność

Niskie koszty bieżące ogrzewania są bardzo ważnym walorem zgazuących kotłów ATMOS. Co więcej, właściciele domów posiadających własne zasoby drewna (sady, obszary zalesione), mogą w ten sposób całkowicie wyeliminować rachunki za ogrzewanie. Ze wszystkich opcji, które korzystają z paliwa stałego, to właśnie zgazujące kotły o wysokiej wydajności, charakteryzujące się wysokimi standardami są dzisiaj najlepszym wyborem dla systemów grzewczych. Dzięki nim można ogrzać zarówno mniejsze budynki mieszkalne, jak i obiekty o charakterze usługowym, bądź przemysłowym.

W rzeczywistości oszczędności w wydatkach uzyskiwane dzięki ogrzewaniu za pomocą kotła zgazującego ATMOS mogą często zrównoważyć pełen koszt inwestycji w ciągu kilku pierwszych sezonów grzewczych.

Kotły zgazowujące ATMOS

Wpływ na środowisko

Osoby biorące pod uwagę zainstalowanie zgazującego kotła ATMOS mogą spać spokojnie, gdyż taki sposób ogrzewania nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Na potwierdzenie tych słów wystarczy sprawdzić regulację EN 303-5. Zgodnie z tą normą kotły zgazujące ATMOS uzyskują wyniki pozycjonujące je w najwyższej 5 klasie.

Nasze kotły mają również odrębny certyfikat EKODESIGN=EKOPROJEKT często wymagany przez inwestorów sektora publicznego. Szczególnie istotne dla każdego klienta jest to, aby nowy kocioł spełniał rygory ustawy w zakresie czystości spalin i nie narażał go na konieczność kolejnej wymiany kotła już za kilka lat.

W jaki sposób działa zgazujący kocioł ATMOS?

W kotle tego rodzaju przepływ powietrza i spalin jest wymuszony przez wentylator, który to razem z ceramiczną dyszą (dodatkowo dozującą powietrze wtórne) odpowiada za regulowanie procesu spalania. Firma ATMOS chcąc zapewnić jak najlepsze wykorzystanie opału stałego oraz to, by proces spalania nie zanieczyszczał środowiska, postawiła na spalanie w oparciu o suchą destylację paliw (inaczej znaną jako piroliza). Proces zamiany paliwa stałego w gaz z następnym jego dopaleniem w dyszach ceramicznych zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury i zapewnia zgodny z założeniami zarówno efekt ogrzewania, jak i wysoką czystość spalin pozbawionych uciążliwych pyłów.

Płomień spalanego gazu drzewnego

Specyfikacja budowy kotłów zgazujących ATMOS:

 • dwie komory o kolistej konstrukcji
 • ceramiczna dysza dopalająca umiejscowiona pomiędzy komorami 
 • dolna komora wyposażona w kształtki ceramiczne
 • wentylator regulujący moc kotła
 • termostat spalinowy zapewniający wyłączenie wentylatora po wypaleniu opału
 • wężownica schładzająca - zabezpieczenie przed przegrzaniem w wypadku braku prądu

Wykorzystanie w budowie dwóch komór o specjalnej konstrukcji przekłada się na ich dużą pojemność załadunkową, która jest odpowiedzią na wysokie wymagania rynku i oczekiwania konsumentów. Dzięki dużej pojemności komory załadowczej oraz jej odpowiedniej głębokości użytkownicy oszczędzają swój wolny czas zarówno dzięki zmniejszeniu ilości koniecznych załadunków w sezonie grzewczym, jak i ograniczeniu koniecznego dodatkowego cięcia drewna na krótkie polana.

To jednak nie jedyne zalety - poza nimi warto podkreślić, iż dzięki specjalnemu kształtowi komór kotły ATMOS wykazują się dużo wyższą odpornością na korozję, co ma związek z tym, iż kolista konstrukcja likwiduje obecność narożników, które w konwencjonalnych piecach są trudne do oczyszczenia.

Wspomniane wyżej kształtki ceramiczne znajdujące się w dolnej komorze (popielnikowej) wszystkich kotłów ATMOS są zabezpieczeniem przed bezpośrednim uderzeniem płomienia wpadającego z dyszy o ściany kotła. Kotły o najwyższej czystości spalania posiadają dodatkowo wypełnienie ceramiczne również górnej komory załadowczej, które dzięki wstępnemu podgrzewaniu powietrza pierwotnego osiągają wyższe sprawności spalania.

Kotły ATMOS

Aby móc bezpiecznie i efektywnie korzystać z walorów nowoczesnych kotłów na drewno ważne jest, by się z nimi możliwie jak najlepiej zapoznać. Więcej na ich temat można poczytać na stronie: atmos.mora.com.pl/kotly-na-drewno-generator/.

Drewno, jako źródło paliwa - oprócz tego, że jest łatwo dostępne i całkowicie odnawialne - jest również bardzo tanie w porównaniu z innymi źródłami paliw. W ten sposób można uzyskać duże oszczędności na rachunku za energię elektryczną lub gaz.

Aby zapoznać się ze sposobem instalacji i obsługi kotłów na drewno i węgiel ATMOS, warto zajrzeć na nasz blog, gdzie prezentujemy filmy szkoleniowe w tym zakresie blog.mora.com.pl/atmos-filmy-specjalnie-dla-panstwa/#more-61.

Instalowanie kotła zgazującego ATMOS

Procedury instalacyjne naszych kotłów wymagają ścisłego przestrzegania instrukcji. Jeśli nie jest ona wystarczająco zrozumiała oferujemy zawsze pomoc w zakresie doboru armatury i instalacji. Najlepiej jest skorzystać z pomocy przeszkolonych już przez nas profesjonalistów, aby podłączyć piec do istniejącego systemu grzewczego. Jednak każda firma instalacyjna z pewnością bez problemu wykona instalację grzewczą ze zgazującym kotłem na drewno lub węgiel ATMOS w oparciu o otrzymane od nas materiały instruktażowe.

Ustawienia kotła zgazowującego ATMOS

Dlaczego warto zajrzeć na atmos.mora.com.pl?

 • Aby zmniejszyć ilość koniecznych rozpaleń kotła w ciągu całego sezonu.
 • Zmniejszyć nakłady czasu i pracy.
 • Obniżyć koszty ogrzewania.
 • Zapobiegać wydobywania się dymu do kotłowni.
 • Zapobiegać ryzyku uszkodzenia kotła w przypadku braku prądu.
 • Wygodnie usuwać popiół.

Jednak zanim kupisz kocioł na drewno do swojego domu zawsze zwróć uwagę na to, aby:

 • moc kotła właściwie dopasować do potrzeb budynku
 • posiadał wysoką sprawność - nie mniejszą niż 85%
 • posiadał możliwie jak największą komorę załadowczą
 • pozwalał ci na ekologiczne spalanie i bezpyłowe usuwanie popiołu
 • posiadał zabezpieczenie w postaci pętli chłodzącej przed przegrzaniem
Logo MORA
MORA POLSKA sp. z o.o.
ul. Wilczak 45-47 61-623 Poznań
tel. 61 855 23 50
mail: handel@mora.com.pl
www.mora.com.pl
www.atmos.mora.com.pl
aktualizacja: 2018-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy

Firma Kospel jest jednym z największych europejskich producentów elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Pierwsze kotły powstały 25 lat temu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysokiej jakości oraz stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych kotły marki Kospel doceniane są na rynkach kilkudziesięciu krajów świata.

polecane produkty i technologie

Poznaj zalety ekologicznego paliwa firmy Biomasa Partner Group

Biomasa Partner Group jest wiodącym producentem i preferowanym dostawcą certyfikowanego pelletu drzewnego En Plus i Din Plus, brykietu drzewnego, najwyższej jakości surowca do produkcji pelletu oraz biomasy drzewnej na cele energetyczne. Firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki. Wyróżnia ją oferta produktów o dużej różnorodności - pellet o różnym przekroju cenowy i parametrowym, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze