Budujemy Dom

Dlaczego warto wybrać kocioł Klimosz z serii LE? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Wysokie wymagania emisyjne oraz rynkowe stawiają producentom kotłów coraz to ambitniejsze cele, które z kolei prowadzą do powstania równie wartościowych produktów. Zapoznaj się z opisem serii kotłów LE, które są efektem zgodnej współpracy zespołu firmy Klimosz.

Dlaczego warto wybrać kocioł Klimosz z serii LE?

Rynek kotlarski dotknął bum ekologiczny, którego przewidywanym rezultatem ma być czystsze środowisko. Proekologiczne zmiany, o których mówi się coraz częściej, dotyczą między innymi tradycyjnych oraz automatycznych kotłów c.o. na paliwa stałe. Efektem podjętych badań oraz analiz jest konieczność zminimalizowania emisji szkodliwych substancji, których poziom w przypadku wspomnianych kotłów musi być zgodny z 5 klasą wg normy PN-EN 303-5:2012.

Ponadto, coraz częściej specyfikacja pracy urządzeń grzewczych musi być także zgodna z warunkami zawartymi w Dyrektywie Komisji (UE) 2015/1189, zwanej również ecodesign. Wysokie wymagania emisyjne oraz rynkowe stawiają producentom kotłów coraz to ambitniejsze cele, które z kolei prowadzą do powstania równie wartościowych produktów. Przedstawione stwierdzenie jest zgodne z opisem serii kotłów LE, które są efektem zgodnej współpracy zespołu firmy Klimosz.

Czym się charakteryzują urządzenia grzewcze serii LE?

Urządzenia grzewcze serii LE to kotły, które występują w kilku wersjach wyposażenia. Ubogacenie asortymentu pozwoliło dostosować ofertę do wymagań większej grupy klientów, którzy różnią się wizją własnego systemu grzewczego. Przyszli użytkownicy mogą zatem wybrać pomiędzy dwoma palnikami - retortowym i peletowym oraz różnym oprzyrządowaniem kotłów. Przedstawiony opis można precyzyjniej rozszerzyć, w szczególności omawiając zasadnicze różnice pomiędzy palnikami, które determinują sposób pracy kotła.

Palnik retortowy
Palnik peletowy

Urządzenia grzewcze wyposażone w palnik peletowy mogą rozpalić/wygasić się samoczynnie lub zdalnie, na odległość. Elementami, które umożliwiają samozapłon są zapalarka oraz czujnik płomienia (czujnik foto), których nie posiada palnik retortowy. Ponadto, palniki przystosowane do spalania peletu posiadają funkcję podwójnego samoczyszczenia, która realizowana jest przez ruchomy ruszt oraz przez okresowe przedmuchy wentylatora.

Warto nadmienić także, że palniki peletowe realizują automatyczne wygaszanie po osiągnięciu temperatury zadanej kotła lub temperatury zadanej w pomieszczeniu (za sprawą termostatu pokojowego). Przedstawiony styl pracy po spełnieniu wymaganej temperatury powoduje, że zużycie paliwa jest zminimalizowane tylko do koniecznej pracy w momencie niedoboru ciepła. Omawiana funkcja pracy nie wymaga bowiem, koniecznego w innych palnikach, podtrzymania żaru.

Kocioł z serii LE Pelet
KLIMOSZ LE z palnikiem peletowym w wersji NG

Palniki retortowe to elementy kotła, które służą głównie do spalania ekogroszku. W tym przypadku, niewątpliwą zaletą jest prosta, ale sprawdzona konstrukcja palnika, który składa się z trzech elementów - żeliwnego rusztu, żeliwnego kolana oraz stalowego mieszacza powietrza. Ze względu na swoją prostą konstrukcję, zminimalizowana została również awaryjność i trudność ewentualnej wymiany poszczególnych komponentów.

Kocioł z serii LE-EKO
KLIMOSZ LE z palnikiem retortowym w wersji EKO (tańsza wersja serii NG różniąca się: sterownikiem, brakiem drzwiczek przednich oraz mniejszą pojemnością zasobnika paliwa)

Czym jest Klimosz Service Front Line?

Problematyka poprawnego ustawienia kotłów, w przypadku kotłów serii LE, również została okrojona i uproszczona. Co więcej, za wstępną regulację kotła odpowiada autoryzowany serwisant, którego usługa jest opłacana przez producenta urządzenia - firmę Klimosz.

Dodatkowo, oprócz ustawienia parametrów pracy kotła, serwisant przeprowadza przyszłym użytkownikom rzeczowe szkolenie z obsługi urządzenia. Pomysł na taką akcję serwisową zakłada zaznajomienie użytkownika z nowym urządzeniem, aby przez to zagwarantować poprawną (a także długą) pracę kotła oraz przedstawić prostotę jego obsługi. Warto zaznaczyć, że na tym nie kończy się pomoc specjalistów.

Aby wesprzeć użytkownika w rozwiązywaniu problemów i nieprzewidzianych awarii, nawet pogwarancyjnych, powołany został zespół KSFL - Klimosz Service Front Line, który telefonicznie podpowiada możliwe rozwiązania.

Konstrukcja kotłów z serii LE

Kotły z serii LE, w zależności od wersji (NG lub EKO) mogą być wyposażone w dwa odmienne sterowniki (model ecoControl w kotłach w wersji EKO i Klimosz Komfort w serii NG. W obecnych rozwiązaniach urządzenia grzewcze mogą zatem pracować razem z Klimosz ecoControl lub Klimosz Komfort. Drugi z wymienionych modeli jest zasobniejszy w opcje oraz umożliwia podłączenie modułu internetowego. Dodatkowy moduł Wi-Fi pozwala na zdalne sterownie niektórymi parametrami pracy kotła i instalacji centralnego ogrzewania z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do sieci internetowej.

Oprócz znacznej optymalizacji systemu grzewczego, kotły firmy Klimosz wpisują się zatem w szerszy kanon komfort użytkowania - od prostoty ustawienia do wygodnej konfiguracji.

Sterownik kotła z serii LE
Zaawansowany sterownik Klimosz Komfort stosowany w kotłach w wersji wyposażenia NG

Warto opisać również konstrukcje kotłów serii LE, która warunkuje sukces emisyjny oraz prostotę eksploatacji. Serce urządzenia grzewczego - wymiennik, ma budowę półkową, zakończoną poziomymi płomieniówkami. Zastosowanie półek wodnych umożliwia wydłużenie drogi spalin, a przez to obniżenie stężenia pyłów w spalinach oraz zwiększenie powierzchni wymiany ciepła.

Przemyślna konstrukcja łączy zalety użytkowe i wymagania pracy według norm i, co równie ważne, odbiorców końcowych. Ograniczając emisję, zachowana została ułatwiona konserwacja kotła. Całość opisu można uzupełnić o informację o wysokiej sprawności, która dla mocy znamionowej sięga nawet 91%.

Przekrój kotłów z serii LE firmy Klimosz
Przekrój kotłów z serii LE firmy Klimosz (po lewej kocioł z planikiem retortowym, po prawej z palnikiem peletowym).

Projektowym materiałem, z którego wykonany jest wymiennik jest stal kotłowa P265GH, która cechuje się podwyższoną wytrzymałością na odkształcenia termiczne i ciśnieniowe. Grubości ścianek zostały dobrane tak, aby pełnić wymagania dyrektywy ciśnieniowej PED - 2014/68/UE (traktująca o urządzeniach ciśnieniowych).

Kotły serii LE - z palnikiem retortowym i palnikiem peletowym posiadają szereg zalet, do których przede wszystkim zaliczyć można spełnienie restrykcyjnych wymagań emisji szkodliwych substancji. Przedstawiona opinia nie jest tylko subiektywnym opisem, a potwierdzeniem tego jest dwukrotne przyznanie wyróżnienia w konkursie TOPten. W ramach rywalizacji w VI edycji konkursu (2017) doceniony został kocioł Klimosz LE 30 z palnikiem peletowym. W następnym roku - 2018, w VII edycji konkursu wyróżnienie zostało przyznane Klimosz LE 20 tym samym palnikiem.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.klimosz.pl w zakładce oferta.

Szymon Pieter
inżynier ds. rozwoju i innowacji produktu

Klimosz logotyp

aktualizacja: 2018-11-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet EcoCondens Integra II Plus z wbudowanym zasobnikiem jest nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, który stanowi w pełni zoptymalizowaną jednostkę ...
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu 1 października 2018 r. wystartował portal edukacyjno-informacyjny ogrzewamdom.pl. Powstał z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają budowę ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Poznaj zalety ekologicznego paliwa firmy Biomasa Partner Group

Biomasa Partner Group jest wiodącym producentem i preferowanym dostawcą certyfikowanego pelletu drzewnego En Plus i Din Plus, brykietu drzewnego, najwyższej jakości surowca do produkcji pelletu oraz biomasy drzewnej na cele energetyczne. Firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki. Wyróżnia ją oferta produktów o dużej różnorodności - pellet o różnym przekroju cenowy i parametrowym, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".