Wymiana kotła gazowego na węglowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana kotła gazowego na węglowy

Zamierzam wymienić instalację gazową na węglową ze względów ekonomicznych: za ostatni miesiąc koszty ogrzewania piecem gazowym z 1996 roku o mocy 28 kW wyniosły mnie ponad 900 zł. Był u mnie instalator i stwierdził, że trzeba by po wymianie kotła zainstalować naczynie wyrównawcze na strychu i zmienić kaloryfery, ponieważ są typu konwektorowego i mógłby być problem z grzaniem na piętrze. Czy instalator ma rację?

aktualizacja: 2023-09-28 08:00:17

Odpowiedź eksperta: Przed podjęciem decyzji o zastąpieniu kotła gazowego węglowym warto zastanowić się, na jakie oszczędności można liczyć i jaki będzie koszt takiej zamiany. Trzeba też wziąć pod uwagę znacznie większą uciążliwość użytkowania kotła węglowego: konieczność składowania opału, usuwania żużla i okresowe czyszczenie kotła. Kocioł węglowy nie zapewnia też z reguły wysokiego komfortu utrzymywania nastawionej temperatury, a jakość kupowanego węgla może różnić się w zależności od miejsca pochodzenia.

Jeśli kocioł gazowy zastąpi się węglowym, spodziewane oszczędności nie przekroczą 10-20%, zakładając, że oba kotły są w dobrym stanie technicznym i mają nowoczesną konstrukcję. Należy jednak liczyć się ze zmniejszeniem tej różnicy, gdy użyje się węgla wilgotnego lub zaniecha systematycznego czyszczenia kotła węglowego.

Różnica w kosztach eksploatacyjnych będzie znacznie większa, jeśli wymieniamy stary tradycyjny kocioł gazowy (nie kondensacyjny) na nowoczesny kocioł na paliwo stałe z podajnikiem retortowym. Taki kocioł będzie pracował bezobsługowo nawet przez 7 dni. Warto rozważyć też zakup kotła np. na pelety - paliwo ekologiczne i cenowo porównywalne z węglem.

Gdy zdecydujemy się na wymianę, to przeróbka instalacji powinna być zupełnie inna niż sugeruje to hydraulik. Kocioł węglowy musi pracować w tzw. otwartym obiegu grzewczym, co nie znaczy, że cała instalacja powinna być typu otwartego. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie oddzielenie obiegu grzewczego od kotłowego za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła, który spełni podobną funkcję jak wymiennik w użytkowanym dotychczas kotle gazowym. Nie trzeba wtedy dokonywać jakichkolwiek przeróbek w instalacji oprócz zamontowania w obiegu grzewczym pompy obiegowej.

Kocioł węglowy pracujący w obiegu kotłowym musi być wyposażony w otwarte naczynie wzbiorcze (z samoczynnym zaworem dopełniającym), które można zainstalować w jego pobliżu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość utrzymywania wysokiej temperatury wody w obiegu kotłowym. Ogranicza to osadzanie się sadzy na wymienniku przy jednoczesnej możliwości znacznego obniżenia temperatury w obiegu grzewczym w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Kocioł gazowy możemy powiesić w kuchni lub łazience, nie musimy mieć kotłowni. Szczególnie w niewielkich domach to istotna zaleta. (fot. De Dietrich)

Zdaniem naszych Czytelników

1 godzinę temu, Gość Grzenio napisał: Mam pompę ciepła i rozważam zamontować pięć węglowy. Jestem górnikiem i dostaję talony na węgiel więc przy tych cenach prądu i zużyciu 8000kwh wyjdzie mi dużo taniej.   Zmiana ogrzewania z bezobsługowej ...

Gość Grzenio

20 Sep 2022, 11:09

Mam pompę ciepła i rozważam zamontować pięć węglowy. Jestem górnikiem i dostaję talony na węgiel więc przy tych cenach prądu i zużyciu 8000kwh wyjdzie mi dużo taniej.

Gość Drillo

06 Aug 2014, 20:53

I historia oceniła kto ma rację. Niestety węglówki przechodzą powoli do historii, sam przerzuciłem się już parę lat temu na piec gazowy i oszczędność rzeczywiście spora (kocioł kondensacyjny plus panele solarne), a komfort użytkowania nieporównywalnie większy.

Gość kawa

14 Jan 2009, 12:07

Nie wiem czy wymiana w tym przypadku jest warta tego. Oszczędności przy węglu będą naprawdę znikome.Trzeba wziąć pod uwagę koszt zakupu węgla a on będzie rósł bardziej niż cena gazu (wymogi UE w zakresie CO2), koszt składowania węgla oraz koszt wywozu popiołu. O samej uciążliwości ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image