Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Szafki kuchenne w szczegółach

Co wybrać spośród licznych nowinek technicznych, oferowanych dziś przez rynek mebli kuchennych? Wszystko, co przyda nam się na co dzień, co pomoże utrzymać we wnętrzu porządek i przyczyni się do naszej wygody.

Szafki kuchenne w szczegółach
Meble kuchenne w szczegółach
fot. Mebel Rust)

W kuchni praktyczne są wszelkiego rodzaju szuflady; głębokość zabudowy kuchennej przekracza zwykle 60 cm, dlatego szafka, której wnętrze można wysunąć, będzie znacznie wygodniejsza od szafki otwieranej. Świetnie sprawdzają się tu wysuwane słupki (tzw. cargo), które dzięki systemowi wewnętrznych koszy zapewniają dostęp nie tylko od góry, ale także z obu boków.

W zabudowie podblatowej możemy też ukryć wysuwany blat lub deskę do krojenia – to sposób na zaoszczędzenie miejsca w niewielkim pomieszczeniu.

Jeśli wolimy osłonić przed wzrokiem ekspres lub toster, dobrym rozwiązaniem będzie szafka żaluzjowa z zamontowanym wewnątrz gniazdkiem; zamiast za każdym razem wyjmować i chować sprzęt, unosimy tylko żaluzję.

Znajdziemy też wiele pomysłów na opanowanie kuchennego bałaganu. Przegródki i wkłady do szuflad, regały i stojaki na butelki, specjalne segmenty na przyprawy, umieszczone w szufladzie pod blatem lub na dolnym poziomie szafki wiszącej – dzięki nim drobiazgi, choć ukryte, pozostają w zasięgu ręki.

W nowoczesnej kuchni wykorzystuje się każdy kąt; szuflady mogą być ukryte w cokole meblowym, ale także pod zlewozmywakiem (ze specjalnym wycięciem na syfon), co pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń.

Utrzymanie higieny we wnętrzu ułatwią pojemniki do sortowania odpadów. Najwygodniejsze są te umieszczone pod zlewozmywakiem i otwierane automatycznie – można pozbyć się odpadków, nawet mając mokre lub ubrudzone ręce.

Praktycznym novum jest wysoka zabudowa zmywarki – nie musimy się schylać, dzięki czemu... stłuczemy mniej talerzy Szafki wiszące, otwierane uchylnie lub przez uniesienie drzwiczek na specjalnych zawiasach ponad górną krawędź korpusu
Bardzo wygodne są niezależne moduły chłodzące zintegrowane z lodówką
 (fot. Mebel Rust)  (fot. Mebel Rust, górne i Samsung)
Kilka przepisów na "kuchnię dostępną". Szafki wiszące, otwierane uchylnie lub przez uniesienie drzwiczek na specjalnych zawiasach ponad górną krawędź korpusu, to zabezpieczenie przed uderzeniem w głowę. Bardzo wygodne są też niezależne moduły chłodzące zintegrowane z lodówką; mamy pod ręką np. ulubione napoje, a przy tym oszczędzamy energię – główna komora chłodziarki pozostaje zamknięta. Równie praktycznym novum jest wysoka zabudowa zmywarki – nie musimy się schylać, dzięki czemu... stłuczemy mniej talerzy
Wysuwany chlebownik z blatem do krojenia Sortownik na odpady
Szuflada ukryta w cokole szafki
 (fot. Mebel Rust)  (fot. IKEA)
Przykłady rozwiązań funkcjonalnych, które ułatwią życie kucharzowi i pomogą utrzymać porządek: sortownik na odpady, wysuwany chlebownik z blatem do krojenia oraz szuflada ukryta w cokole szafki
System przechowywania do wysokiej zabudowy. Dispensa - zastosowano tu m.in. hamulec i czujnik elektryczny
System przechowywania do wysokiej zabudowy. Dispensa - zastosowano tu m.in. hamulec i czujnik elektryczny. (fot. Peka)
System przechowywania do wysokiej zabudowy. System Tandem – podczas otwierania drzwi, tylne półki przesuwają się do przodu.
System przechowywania do wysokiej zabudowy. System Tandem – podczas otwierania drzwi, tylne półki przesuwają się do przodu. (fot. Peka)
Wyposażenie szuflady z zabudowy b3 marki Bulthaup
Wyposażenie szuflady z zabudowy b3 marki Bulthaup. Drewniany wkład do szuflady tworzy rodzaj harmonijki. W zagłębieniach stabilnie leżą wszelkie utensylia. Długość rowków ograniczają stalowe lub szklane przegródki, które można przesuwać. (fot. Idea MM)
Wkład do szuflady w kuchni Artii
Wkład do szuflady w kuchni Artii. Ma specjalne przegródki na noże czy chochle, zawiera też pojemniki na przyprawy ze szklanym wieczkiem i miejsce na butelki z winem. (fot. Artii Mega Meble)
System do szafek narożnych. System Le Mans w kuchni BRW – drzwi otwierają się na zewnątrz, a półki się wysuwają
System do szafek narożnych. System Le Mans w kuchni BRW – drzwi otwierają się na zewnątrz, a półki się wysuwają. (fot. Black Red White)
System do szafek narożnych. Karuzela w kuchni Artii – drzwi otwierają się do środka, rozwiązanie do szafek.
System do szafek narożnych. Karuzela w kuchni Artii – drzwi otwierają się do środka, rozwiązanie do szafek. (fot. Artii Mega Meble)
Sortowanie odpadów. Kosze w różnych rozmiarach i wysuwana taca ułatwiają segregację.
Sortowanie odpadów. Kosze w różnych rozmiarach i wysuwana taca ułatwiają segregację. Szuflada może mieć elektryczny otwieracz, uruchamiany przez naciśnięcie palcem, biodrem czy kolanem. (fot. Ikea)
Szuflada narożna z przegródkami. Sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na system typu karuzela.
Szuflada narożna z przegródkami. Sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na system typu karuzela. (fot. WFM)
Szuflada w zabudowie BRW wyposażona w kosze marki Peka do sortowania odpadów suchych i organicznych
Szuflada w zabudowie BRW wyposażona w kosze marki Peka do sortowania odpadów suchych i organicznych. Przestrzeń nad koszami wykorzystano na półkę. (fot. Black Red White, Peka)

Agnieszka Rezler /
Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2017"

aktualizacja: 2016-12-09

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze