Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Kuchnia idealna - zwarta i poręczna

Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało! - mówią Aneta i Sławek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Parametry: kuchnia prostokątna, 14 m2, zabudowa w kształcie „U”; jadalnia 16 m2; spiżarnia 4 m2; dom 270 m2.

Położenie: wschodni narożnik domu, z widokiem na drogę i frontową część posesji, oddzielona od jadalni ścianami.

Liczba domowników: 4.

Decyzja: kuchnia ma 4 otwory (2 okna i 2 drzwi), przez co straciliśmy dużo miejsca, a w projekcie nie było spiżarni. Tym bardziej zależało nam na jej starannym zaprojektowaniu i wyposażeniu. Był to najtrudniejszy element wyposażenia domu! Przez 3 miesiące zdobywaliśmy informacje, konsultowaliśmy się z fachowcami, zleciliśmy kilku firmom wykonanie projektów. Ostatecznie architekt wnętrz przystosowała wybrane rozwiązania z kilku projektów.

Rewelacyjnie sprawdzają się separatory na sztućce i drobiazgi oraz markowe systemy prowadnic
Rewelacyjnie sprawdzają się separatory na sztućce i drobiazgi oraz markowe systemy prowadnic
Kuchnia ma ponadczasową kolorystykę oraz zabudowę w kształcie litery „U”. Sprawdza się polerowany gres na podłodze i granit na blatach Krajalnica chowana w szufladzie pod blatem przydaje się jedynie podczas przyjęć. Na co dzień wymaga ciągłego sprzątania
Kuchnia ma ponadczasową kolorystykę oraz zabudowę w kształcie litery "U". Sprawdza się polerowany gres na podłodze i granit na blatach Krajalnica chowana w szufladzie pod blatem przydaje się jedynie podczas przyjęć. Na co dzień wymaga ciągłego sprzątania

Rady i przestrogi:

 • Od 5 lat przekonujemy się, że kuchnia od wschodu nigdy się nie nagrzewa. Na co dzień ma optymalną wielkość, ale brakuje blatów, gdy przyjmujemy gości. Kiedy pracuje w niej jedna osoba, jest idealna – zwarta i poręczna. Dwie osoby już się w niej potrącają.

 • W projekcie kuchnia łączyła się z jadalnią. Oddzieliliśmy ją ścianką działową, ponieważ w poprzednim mieszkaniu połączenie wnętrz nie sprawdziło się. Bardzo dobrze zrobiliśmy! W drzwiach między kuchnią a jadalnią oraz kuchnią a holem nie założyliśmy skrzydeł, ponieważ usprawnia to komunikację.
Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia
Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia
 • Blat z granitu jest funkcjonalny pod każdym względem. Zachodzi na parapety obu okien, dzięki czemu przestrzeń robocza jest szersza. Rozszerzony na końcu, tworzy stolik. Przy zlewozmywaku zleciliśmy wyfrezowanie w nim ociekacza i wbudowaliśmy pojemnik na mydło. Z tego samego kamienia wykonaliśmy cokół wokół blatu na ścianach i wykończyliśmy fragment ściany przy płycie gazowej.
 • Szafki wykonaliśmy na zamówienie z płyty MDF. Fronty są fornirowane egzotycznym drewnem. Warto zainwestować w solidne zawiasy i mechanizmy wysuwania szuflad (u nas Blum), narożny wysuwany stelaż na garnki, cargo na drobne i ciężkie produkty.
 • Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało!
 • Dla 4-osobowej rodziny zmywarka o szerokości 45 cm jest za mała. Stelaże na talerze zajmują dużo miejsca w szufladzie. Pod kubki i "drobiazgi" wystarczają podkładki antypoślizgowe za 5 zł. Odradzamy kupno gazowej płyty z elektronicznym sterowaniem. Podczas wyłączeń prądu nie możemy z niej korzystać, ponieważ blokuje się system uruchamiania. Dziś kupilibyśmy płytę z 5 palnikami. W lodówce przydaje się klapka do barku – wkładając pojedynczą rzecz, nie otwieramy całych drzwi.

Koszty: urządzenia (elektryczny piekarnik z mikrofalówką, dwukomorowa lodówka, parownik, zmywarka, gazowo-elektryczna płyta grzejna, okap) – 16 000 zł; granitowe blaty z obróbką – 13 000 zł; szafki z montażem i wyposażeniem – 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Koszt blatów - bardzo wysoki! Czasami warto poszukać w innych sklepach, bo można naprawdę dużo zaoszczędzić.

Gość użytkownik

27 Wrz 2014, 22:57

powiem szczerze że za takie pieniądze kuchnia powinna mieć więcej smaku, a jest przeciętna, ponadczasowa kolorystyka to za mało takie kuchnie są w bardzo przeciętnych mieszkaniach.Blaty piękne, ale niestety w tej kuchni giną, zwykła płyta laminowana na blaty dałaby ten sam efekt ...

Gość Ollala

14 Cze 2014, 15:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze