Budujemy Dom

Wyniki finansowe w 2011 roku BSH - producenta urządzeń gospodarstwa domowego

Artykuł na: 6-9 minut
Wyniki finansowe w 2011 roku BSH - producenta urządzeń gospodarstwa domowego

Spółka BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH zakończyła rok 2011 notując nowy rekord obrotów. Wiodący europejski producent urządzeń gospodarstwa domowego zwiększył sprzedaż o 6,4 procent osiągając 9,654 miliardów euro obrotu.

Wynik brutto wyniósł 3,577 mld euro, głównie ze względu na wysokie podwyżki cen surowców i materiałów do produkcji, przez co zmalał o około jeden punkt procentowy w porównaniu do roku poprzedniego. Liczba pracowników w skali globalnej zwiększyła się o około 2 800, do 45 620 zatrudnionych.

 

Minione dwanaście miesięcy generalnie było dla nas bardzo pomyślne. Na całym świecie jesteśmy ponadprzeciętnie rentowni. Jest to o tyle istotne, że ubiegły rok nie był okresem łatwym dla branży AGD. BSH w wielu krajach zdołała zanotować wzrost większy niż rynek ogólnie, jeszcze bardziej umacniając swoją pozycję. Szczególnie jest to widoczne w sektorze urządzeń energooszczędnych i drobnego AGD – powiedział dr Kurt-Ludwig Gutberlet, prezes zarządu BSH na dorocznej konferencji prasowej w Monachium.
 
W Niemczech, gdzie BSH zatrudnia około jednej trzeciej z ogólnej liczby ponad 45 000 pracowników koncernu, koncern zwiększył swoje obroty o 8,2 procent do poziomu 2,062 miliarda euro. Ten wynik osiągnięto zwłaszcza dzięki dużej sprzedaży urządzeń do zabudowy, licznych innowacje i rosnącym zapotrzebowaniu na urządzenia energooszczędne. Szczególnie duże wzrosty sprzedaży BSH uzyskała na wschodzących rynkach Azji (+18,4 procent) i Europy Wschodniej (+15,5 procent). Na rynku północnoamerykańskim (-10,3 procent) i w europejskich krajach dotkniętych kryzysem koncern musiał się pogodzić ze spadkami. Pomimo to, zsumowane obroty przedsiębiorstwa w Europie Zachodniej wykazały jedynie niewielką tendencję spadkową na poziomie -0,7 procenta w porównaniu do roku 2010. Ze względu na trudną sytuację makroekonomiczną, spadki sprzedaży były szczególnie odczuwalne na rynkach Hiszpanii, Grecji i Portugalii. Z drugiej strony, bardzo pozytywnie sprzedaż rozwijała się w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Szwecji.

Utrzymanie kursu wzrostowego dzięki innowacjom

Spółka BSH w ubiegłym roku zainwestowała 453 mln euro tylko w rozwój, produkcję energooszczędnych urządzeń AGD oraz nowe zakłady. Jest to o 50 mln euro więcej niż w 2010 roku. Tak jak i w latach poprzednich, znaczną część tych środków (33 procent) zainwestowano w Niemczech. W fabryce w Dillingen rozpoczęto produkcję cieszącej się ogromnym powodzeniem nowej generacji bardzo oszczędnych zmywarek. W Berlinie, BSH otworzyła nowe Centrum Badań i Rozwoju pralek, a w Traunreut Centrum Badań i Rozwoju ekspresów do kawy.
 
Dane te wskazują, że zaangażowanie BSH jest kontynuacją dalszego rozwoju działalności w Niemczech. Świadomie stawiamy na znak jakości "Made in Germany", oświadczył dyrektor ds. finansowych i personalnych BSH, Johannes Närger. Oprócz Niemiec, największe inwestycje zrealizowano w Turcji, Chinach, Hiszpanii i Rosji. W krajach tych koncern zainwestował przede wszystkim w infrastrukturę oraz w budowę i rozbudowę zakładów produkcyjnych, zwłaszcza: pralek i chłodziarko-zamrażarek.

 

Szczególnie w segmencie urządzeń energooszczędnych, BSH zdołała w roku 2011 wzmocnić swą wiodącą pozycję na rynku. Wiele produktów koncernu posiada najlepsze na świecie wskaźniki zużycia energii i wody, wyznaczając tym samym nowe standardy dla całej branży. Od roku 2009 BSH grupuje swoje urządzenia najbardziej przyjazne środowisku w tzw. super-energooszczędnym portfolio i co roku zleca potwierdzenie ich parametrów przez niezależnych rzeczoznawców. W roku 2011 sprzedaż urządzeń tej grupy wzrosła w Europie o 12 procent, osiągając poziom 3,5 miliona sztuk. Tym samym, udział urządzeń energooszczędnych w sprzedaży BSH w Europie wzrósł do 28 procent.

Jest to wspaniały wynik. Jednak obraz musi on być rozpatrywany w szerszym kontekście, podkreślił Gutberlet. Upowszechnianie się super-energooszczędnych urządzeń przy uwzględnieniu celów ochrony klimatu i zmianie polityki energetycznej wciąż jeszcze zachodzi zbyt wolno.

Małe urządzenia – duży sukces

Tak zwane urządzenia drobnego AGD zanotowały w roku 2011 szczególnie duży wzrost - o 7,6 procenta. Tym samym ponadproporcjonalnie przyczyniły się do wzrostu obrotów całego koncernu. Do roku 2015 BSH zamierza w dalszym ciągu silnie rozwijać ten segment produktów w Europie. Gutberlet: Zwłaszcza temat kawy jako stylu życia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów tego rynku. Od chwili, gdy kawa stała się napojem bardzo modnym, popyt na ekspresy do kawy i systemy kawowe naszych marek rośnie rocznie o około 30 procent. Ten trend zauważalny jest także w przypadku ekspresów kawowych na kapsułki Tassimo, które są już dostępne w 20 krajach. Od chwili ich debiutu na rynku w roku 2008, BSH co roku notuje dwucyfrowe przyrosty sprzedaży ekspresów Tassimo.

Wzrost zatrudnienia

Przedsiębiorstwo w ubiegłym roku w skali globalnej zatrudniło prawie 2 800 nowych pracowników. Nowe miejsca pracy zostały stworzone głownie w Chinach, Turcji, Niemczech i Rosji, realizując w tych krajach politykę zrównoważonego rozwoju.

BSH daje swoim pracownikom bardzo dobre warunki pracy i możliwości rozwoju. W ten sposób od wielu lat zaliczamy się na najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Niemczech – a od tego roku także w Polsce i w Holandii, podkreślił Närger. BSH w coraz większym stopniu kładzie nacisk na rozwój wewnątrz firmy oraz zarządzanie talentami.

Ostrożna prognoza wzrostu na rok 2012

Obrót BSH w pierwszym kwartale 2012 był na poziomie roku poprzedniego. Przedsiębiorstwo bierze pod uwagę utrzymujące się średniookresowo ryzyka walutowe i liczy się z dalszym wzrostem cen surowców, jak oświadczył Närger. Gutberlet zakłada ożywienie rynków w drugim półroczu, zwłaszcza w Chinach i Turcji. Na tej podstawie prognozuje wzrost obrotów w całym roku 2012 w dolnym przedziale wartości jednocyfrowych.

 

aktualizacja: 2014-06-23

Dodaj komentarz

Nowość KLUDI: seria baterii kuchennych BINGO STAR XS
Nowość KLUDI: seria baterii kuchennych BINGO STAR XS Kuchnia to magiczne miejsce, w którym łączą się rozmaite aromaty, smaki i wpływy kulinarne z całego świata. Tu spotykają się również ...
Giętkie baterie zlewozmywakowe marki Fala
Giętkie baterie zlewozmywakowe marki Fala Praktyczne i estetyczne baterie Flexible marki Fala to innowacyjny pomysł na ułatwienie pracy przy zlewozmywaku. Mają giętką wylewkę, której ...
Bosch przedstawia nowe piekarniki Serie | 6 i Serie | 4
Bosch przedstawia nowe piekarniki Serie | 6 i Serie | 4 Bosch wprowadził czytelny podział asortymentu na serie spełniające określone wymagania wzornicze i funkcjonalne. Nowe piekarniki Serie | ...

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".