Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Drewniany blat kuchenny za 2600 zł

Sugerowano mi zakup kamiennego blatu, ale wolałam naturalne przytulne drewno. Po prostu nie lubię estetyki zimnego kamienia. Poza tym kamienny blat byłby dwukrotnie droższy... - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która blaty kuchenne użytkuje od 2 lat.

Trzyelementowy klejony blat z drewna jesionu ułożono w kształcie litery U

Parametry kuchni: powierzchnia 19 m2, oddzielona ścianami i drzwiami.

Liczba użytkowników kuchni: 4 dorosłe osoby.

Rodzaj blatu kuchennego: z klejonego drewna jesionu; pomalowany bejcą i zaimpregnowany olejem z atestem spożywczym.

Wymiary: gr. 4 cm; szer. i dł. – blat z płytą ceramiczną 66,5 x 245 cm, pod oknem 91 x 240 cm, półwysep 95 x 217 cm; na wysokości 90 cm od podłogi.

Ułożenie i wykończenie: 3 elementy w kształcie litery U połączone ze sobą na mikrozłącza i silikon. Krawędzie z ostrym profilem.

Decyzja: sugerowano mi zakup kamiennego blatu, ale wolałam naturalne przytulne drewno. Po prostu nie lubię estetyki zimnego kamienia. Poza tym kamienny blat byłby dwukrotnie droższy. W domu mam drewnianą podłogę, parapety, okna. Chciałam, żeby blat w kuchni do nich pasował.

Wykonanie blatu zleciłam prywatnej firmie, rekomendowanej przez znajomych. Zadbałam, żeby drewno miało wysoką jakość i trwałość. Zamówiłam surowy blat z klejonego, a nie litego drewna, z myślą o zabezpieczeniu go przed paczeniem. Potem o zaimpregnowanie blatu poprosiłam wykonawcę, który wcześniej układał mi podłogi. Dobrałam z nim bejcę w identycznym kolorze, jak na podłogach.

Następnie fachowiec sam wybrał środek z atestem spożywczym, chroniący blat przed wilgocią, wysoką temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi itd. Blat, po dwuletnim okresie używania, wygląda jak nowy.

Półwysep zapewnia aż 5 lub 6 miejsc do spożywania posiłków Krawędzie klejonego blatu o gr. 4 cm mają ostry profil z delikatnym zaobleniem

Drewniany blat kuchenny - porady i przestrogi:

 • Jestem zadowolona z jakości blatu i powłoki ochronnej, która jest dostatecznie twarda i odporna. Kubek z gorącą herbatą nie pozostawia jasnych śladów, ale nie stawiamy bezpośrednio na blacie gorących garnków ani patelni. Nie ma na nim żadnych plam od tłuszczu przy płycie ceramicznej, ani od wody przy zlewozmywaku. Przyznaję, że taki blat wymaga pewnej dbałości, ale wystarcza normalna systematyczna pielęgnacja.

  W domu są same dorosłe osoby, które wiedzą, że nie jest to materiał, na którym można kroić chleb, czy rozbijać kotlety. Stosujemy podkładki i deski, ale postępowaliśmy tak również w poprzedniej kuchni z laminowanymi blatami. Drobniutkie rysy, pojawiające się w codziennym użytkowaniu, znikają po spryskaniu powierzchni blatu środkiem myjącym i wytarciu szmatką. Pojemniki do przechowywania żywności podkleiłam ochraniaczami z filcu. Kolejną impregnację drewna zlecę fachowcowi dopiero, kiedy zajdzie taka potrzeba, ale wygląda na to, że nieprędko.

 • Długość i głębokość blatu jest komfortowa. Mamy dużo przestrzeni roboczej, do przechowywania, a na półwyspie do spożywania posiłków. To wynik wcześniejszego testowania. Na miejscu półwyspu położyliśmy wcześniej płytę wiórową i ocenialiśmy kolejno różne wymiary. Chcieliśmy, żeby ostateczny blat wyglądał proporcjonalnie w przestrzeni kuchni i miał wygodny i funkcjonalny rozmiar. Szerokość 95 cm okazała się idealna – blat o 5 cm szerszy był za duży. Zamontowałam go na wysokości 90 cm, która jest najwygodniejsza dla wszystkich członków rodziny.

  Blat w kształcie litery U, złożony z trzech elementów, wymagał dwóch połączeń. Są ścisłe, prawie niewidoczne i nic się z nimi złego nie dzieje. Aby można było uchylać duże panoramiczne okno, w blacie wycięto odpowiednie otworki.

Drewniany blat kuchenny - koszt zakupu i montażu:

 • blat - 2642 zł; 
 • bejca i impregnat 500 zł.
Miejsce łączenia elementów blatu dobrze spasowano i wypełniono silikonem Na dnie pojemników do przechowywania żywności właścicielka nakleiła podkładki z filcu, które chronią blat przez zarysowaniem
Na blacie, zaimpregnowanym specjalnym olejem, nie widać plam od tłuszczu (przy płycie ceramicznej), ani od wody (przy zlewozmywaku)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat jestem w szoku: cyt " ...mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która blaty kuchenne użytkuje od 2 lat."Jak osoba która całe życie nie widziała na oczy blatu kuchennego może mieć na ich temat jakąś ważną opinię???Dziennikarze ...

mhtyl

03 Paź 2014, 17:27

jestem w szoku: cyt " ...mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która blaty kuchenne użytkuje od 2 lat."Jak osoba która całe życie nie widziała na oczy blatu kuchennego może mieć na ich temat jakąś ważną opinię???Dziennikarze serwisu - więcej dbałości o składnię ...

Gość Franek

03 Paź 2014, 17:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze