Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Blat kuchenny z konglomeratu kamiennego za 8000 zł

Nie mieliśmy dużego pola manewru, żeby zwiększyć ilość blatów. Powierzchnię składowania rozbudowaliśmy o dwa blaty na barku, a roboczą – dzięki większej szerokości blatu w ciągu w samej kuchni, wynoszącą 85 cm. Mimo tych zabiegów, przestrzeni roboczej jest trochę za mało... - mówią Agnieszka i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy blaty kuchenne użytkują od 3 lat.

Dzięki dwóm blatom na barku, powiększyła się w kuchni przestrzeń użytkowa

Parametry kuchni: powierzchnia 6 m2, otwarta na pomieszczenia dzienne.

Liczba użytkowników kuchni: 2 dorosłe osoby.

Rodzaj blatów kuchennych: z konglomeratu kamiennego.

Wymiary: 85 x 300 cm blat w ciągu, 50 x 170 cm wyższy blat na barku, 35 x 170 cm niższy; na wysokości 85 i 120 cm od podłogi.

Ułożenie i wykończenie: w kształt litery L i w dwóch rzędach na barku; wersja konglomeratu – mat.

Decyzja: meble do kuchni i blat z konglomeratu zamówiliśmy w polskiej rodzinnej firmie. Wybraliśmy konglomerat ze względu na jego wygląd i wytrzymałość. Nie chcieliśmy prawdziwego kamienia, np. granitu, bo jest zimny w dotyku.

W strefie kuchennej literę L tworzy jeden monolityczny element, więc nie mamy łączeń na blacie. Są jednak przy zlewozmywaku, wykonanym również z konglomeratu, ale w kontrastowym kolorze. Żeby nie mieszać zbyt wielu materiałów, tak samo wykończyliśmy również przestrzeń między blatem i wiszącymi szafkami kuchennymi oraz dwa podręczne blaty na barku.

Rodzice mają blaty błyszczące, na których widać odciski palców i plamy. Ostrzegali, że są uciążliwe w pielęgnacji, dlatego my zdecydowaliśmy się na praktyczniejsze, matowe. Ciepły, jasny odcień konglomeratu kontrastuje z ciemnymi meblami kuchennymi, ale koresponduje z podłogami, przykrytymi płytami gresu.

Pod względem kolorystycznym, wychodziliśmy z założenia, że mniej znaczy więcej. Pod względem użytkowym, postawiliśmy na jakość i trwałość.

Na matowej powierzchni nie widać śladów palców i plam W konglomeracie, przy zlewozmywaku, wykonano pochylnię ociekową Blat z konglomeratu, zlicowany z parapetem okna, pomieścił płytę indukcyjną i zlewozmywak

Blat kuchenny z konglomeratu kamiennego - porady i przestrogi:

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z blatów z konglomeratu. Ładnie wyglądają, mają wszechstronną odporność, są ciepłe w dotyku i naprawdę praktyczne w użytkowaniu i pielęgnacji. Decydując się, zgodnie z zaleceniem wykonawców, na zlicowanie blatu z oknem, za późno znaleźliśmy wylewkę przy zlewozmywaku, którą można wyciągać i łamać. Zwykła, którą zamontowaliśmy, nie pozwala na pełne otwarcie okna. Możemy je jedynie uchylić, a to wystarcza do przewietrzenia kuchni.

  Inna rekomendacja fachowców, dotycząca wykonania w konglomeracie pochylni ociekowej, zdaje egzamin w stu procentach. Jest przydatna i łatwa do utrzymania czystości. Szkoda jednak, że mamy łączenie na styku zlew i blat. Wszelkie łączenia to miejsca potencjalnego przecieku wody, osadzania się kamienia z wody i brudu. Blaty zwykle przecieramy wilgotną ściereczką, a jeśli są na nich plamy – środkiem myjącym lub czyszczącym. Blat nie reaguje na gorące garnki, kwas z owoców. Ale do krojenia wędlin, mięsa, warzyw, używamy jednak desek.

 • Kuchnia w gotowym projekcie, który zrealizowaliśmy, od początku była mała. Nie mieliśmy dużego pola manewru, żeby zwiększyć ilość blatów. Powierzchnię składowania rozbudowaliśmy o dwa blaty na barku, a roboczą – dzięki większej szerokości blatu w ciągu w samej kuchni, wynoszącą 85 cm. Mimo tych zabiegów, przestrzeni roboczej jest trochę za mało. Brakuje ok. 80 cm blatu roboczego.

 • Jesteśmy zadowoleni z zastosowania konglomeratu nad blatami, bo rozciąga optycznie ich rozmiar i jest tak samo łatwy do pielęgnacji. Na całą kuchnię z blatami czekaliśmy 5 tygodni, montaż trwał 2 dni.

Blat kuchenny z konglomeratu kamiennego - koszt zakupu i montażu:

 • 8000 zł.
Konglomeratem wykończono również ścianę nad blatem Wylanie z tego samego konglomeratu zlewozmywaka zapobiegłoby osadzaniu się kamienia z wody na łączeniu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Taki konglomerat wygląda bardzo elegancko. Warto go połączyć z jakimś fajnym gresem albo mozaiką w przestrzeni między szafkami.

Gość jasiek

27 Wrz 2014, 21:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze