Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Kuchnia z dwoma wyjściami

Nasza kuchnia oddzielona jest od jadalni przesuwnymi, dwuskrzydłowymi drzwiami, a od holu – jednoskrzydłowymi. Takie rozwiązanie ma jedyną wadę... - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która kuchnię urządzała 3 lata temu.

Kuchnia jest ergonomiczna dzięki zabudowie w kształcie litery U
Kuchnia jest ergonomiczna dzięki zabudowie w kształcie litery U

Parametry: kuchnia 18 m2, w kształcie kwadratu, zabudowa w kształcie litery U, wentylacja mechaniczna, centralny odkurzacz.

Położenie: od frontu i wschodu, z widokiem na drogę i frontową część posesji; kuchnia oddzielona od jadalni przesuwnymi, dwuskrzydłowymi drzwiami, od holu – jednoskrzydłowymi.

Sprzęt: bez zabudowy – płyta ceramiczna, elektryczny piekarnik, lodówka, zmywarka szer. 60 cm, okap ze stali nierdzewnej, filtr wody.

Meble: szafki – z lakierowanej płyty MDF (lakier krem, mat); blaty – z drewna jesionowego, zabezpieczone olejem do blatów, z atestem spożywczym.

Liczba użytkowników: 4 dorosłe osoby.

Decyzja: kiedy planowałam z architektem dom, chciałam mieć kuchnię od wschodu, żeby się nie nagrzewała. Przez panoramiczne okno wpada do niej dużo światła, ale jest chłodna. Od razu przewidywałam w kuchni ustawienie zabudowy w kształt litery U. Potem jednak zaczęłyśmy z córką myśleć o układzie z wyspą, bo stało się to modne. Wykonano dla nas 2 rysunki w tymi wariantami i całą rodziną analizowaliśmy ich funkcjonalność. Wybraliśmy kształt "U", bo przy rozwiązaniu z wyspą kuchnia traciła zbyt dużo miejsca na ciągi komunikacyjne.

Od początku planowałam zakup mebli systemowych, ponieważ z góry wiadomo, jaką jakością się charakteryzują, można je łatwo naprawić i wymienić zużyte elementy, mają długą gwarancję. W fazie dobierania zabudowy, starałam się doskonale wyposażyć szafki i szuflady. Szczegóły planowałam ze sprzedawcą, prosząc o wizualizację. Oświetlenie szafek kupiłam w innej firmie, bo było tańsze.

Wszystkie strefy zabudowy są obszerne i komfortowo wyposażone Przesuwne drzwi (dwu- i jednoskrzydłowe) oddzielają kuchnię od jadalni i holu. Kredens to strefa przechowywania
Wszystkie strefy zabudowy są obszerne i komfortowo wyposażone Przesuwne drzwi (dwu- i jednoskrzydłowe) oddzielają kuchnię od jadalni i holu. Kredens to strefa przechowywania

Kuchnia z dwoma wyjściami - porady i przestrogi:

 • Codzienna praktyka potwierdza, że zabudowa "U" jest ergonomiczna. Zmieściła wszystkie potrzebne i dostatecznie obszerne strefy, łącznie z miejscem do jedzenia. Nikt nikomu nie przeszkadza. Zdarzyło się, że gotowało i przebywało w niej kilkanaście osób i wszyscy okrzyknęli kuchnię jako bardzo wygodną. W tym typie zabudowy, który ma aż 2 narożniki, trzeba zastosować 2 wysuwane kosze lub chociażby "karuzele".

  Obszernej zabudowie są również potrzebne przeszklone fronty szafek, bo dodają jej lekkości. Jednak trzeba nimi rozsądnie operować. Przez szkło widać wnętrze szafki i sprzęt, co może spowodować wizualny chaos.

 • W poprzedniej kuchni miałam okucia i prowadnice starszej generacji. Obecne mają: pełny wysuw, ciche i płynne domykanie, wytrzymują duże obciążenia, co w mojej kuchni z mnóstwem szuflad i szafek oraz produktów i naczyń ma ogromne znaczenie. Jestem bardzo zadowolona z rozmaitych segregatorów, bo organizują w nich przestań. Nie szczędziłam wysiłku, żeby je zastosować tam, gdzie są niezbędne. To prawda, że podnoszą koszt zabudowy i trochę ograniczają miejsce w szufladach, dlatego kilka szuflad ma jedynie maty antypoślizgowe.

  Jestem bardzo zadowolona z wielkości zabudowy i jej wyposażenia. Rozważam jeszcze wykończenie przestrzeni nad blatem. Może będzie to mleczne szkło, żeby nie konkurowało z dekoracyjną i obszerną zabudową. Nasza kuchnia z dwoma wyjściami ma jedyną wadę, dotyczącą elektryczności – brakuje jej łączników schodowych.

Kuchnia z dwoma wyjściami - koszty:

 • meble z montażem i sprzętem AGD (bez lodówki i zmywarki) – 18 000 zł, 
 • blaty 2400 zł.
Najdłuższy blat zastosowano w strefie przygotowywania posiłków i gotowania Strefę mycia umieszczono klasycznie – pod oknem
Najdłuższy blat zastosowano w strefie przygotowywania posiłków i gotowania Strefę mycia umieszczono klasycznie – pod oknem

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A ja uważam, że jest bardzo ładna i też taką chciałabym mieć :)

Gość AGA

02 Kwi 2015, 12:57

Ta kuchnia nawet na zdjęciach nie wygląda ładnie. Zlew okropny i te szprosy w szybach. Mnie się nie podoba.

Gość Lary

23 Paź 2014, 11:32

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze