Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Kuchnie przyszłości: w 2020 te rozwiązania będą czymś powszechnym ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Kuchnia od zawsze utożsamiana była z sercem domu. To w niej toczyły się najgorętsze dyskusje oraz zapadały istotne decyzje. Jaki wpływ na tę część naszych mieszkań mają nowe technologie oraz innowacje w branży AGD? Poznaj najważniejsze trendy nowoczesnej kuchni przyszłości.

Kuchnie przyszłości: w 2020 te rozwiązania będą czymś powszechnym

Wg. raportu Polska na Talerzu 2015 przygotowanego przez firmę MAKRO Cash&Carry (na podstawie badania IQS) aż 45% Polaków lubi gotować i często robi to dla przyjemności, natomiast 44% odpowiada, że zdarza im się ugotować coś dla przyjemności, choć nie mogą oni jednoznacznie powiedzieć, że lubią gotować. Jedynie 10% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi gotować i nie sprawia im to przyjemności.

Ankieta: czy Polacy lubią gotować?

Możemy zatem przyjąć hipotezę, że Polacy gotują, lubią to robić i spędzają w kuchni sporo czasu. Kuchnia jest zwykle pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy zaraz po przebudzeniu. Włączamy czajnik z wodą na herbatę, uruchamiamy ekspres do kawy, czy nastawiamy ulubioną stację radiową. W jaki sposób nowoczesne technologie zmieniają nasze przyzwyczajenia związane z użytkowaniem kuchni? Czy kuchnie przyszłości same będą przygotowywały posiłki, dostarczały zakupy wprost do lodówki i wskazywały nam, ile kalorii danego dnia możemy jeszcze przyswoić? Prezentujemy kilka trendów, które w znacznym stopniu wpłyną na to, jak będą wyglądały nasze kuchnie w ciągu kilku najbliższych lat.

Ograniczenie marnowania żywności

Wspólny projekt sieci sklepów IKEA i londyńskiej agencji IDEO o nazwie The Concept Kitchen 2025 wskazuje na ważny cel, który przyświecać będzie najbardziej innowacyjnym producentom sprzętu AGD, a mianowicie na podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich oraz ograniczenie wyrzucania jedzenia. W świecie, w którym zagadnienia ochrony środowiska, eksploatacji naturalnych surowców oraz oszczędzania energii elektrycznej stają się coraz bardziej oczywiste, kuchnia będzie musiała być inteligentna i naszpikowana technologią dbającą o wszystkie aspekty naszego życia.

Oto kilka sposobów, dzięki którym nowoczesna kuchnia będzie w stanie ograniczyć marnowanie żywności:

 • gdy zobaczymy, że jakiś produkt jest bliski tego, żeby się zepsuć - wystarczy, że położymy go na specjalnym blacie, który automatycznie rozpozna, z jakim pożywieniem ma do czynienia i zaproponuje szereg przepisów kulinarnych, które pomogą Ci w szybki sposób przygotować pożywny posiłek i uniknąć wyrzucenia kalafiora czy pomidorów

 • lodówki nie będą osobnymi, zamykanymi urządzeniami, w których ląduje nasze zapomniane jedzenie - będą miały formę odkrytych półek, na które produkty spożywcze będą odkładane w specjalnych, przezroczystych pojemnikach; pojemniki te będą miały ustawioną odpowiednią temperaturę chłodzenia kontrolowaną przez systemy wbudowane w półki

Urządzenia przystosowane do małego metrażu

Wiele młodych osób decyduje się na życie w dużym mieście - to tu zakładają rodziny, pracują i utrzymują swoje społeczne relacje z otoczeniem. To również w miastach kupują mieszkania, które nie zawsze mogą być tak duże, jak by tego chcieli. Niewielki metraż powoduje, iż konieczne jest przeorganizowanie przestrzeni do życia tak, by była ona jak najbardziej wygodna i funkcjonalna.

Kuchnie przyszłości będą posiadały wyposażenie, które jest wielofunkcyjne. Oznacza to, że jedno urządzenie będzie nam służyło do kilku różnych celów. Np. blaty, na których przygotowujemy półprodukty do dalszej obróbki, będą zamieniały się w kuchenki, gdy będziemy tego potrzebować bądź nawet stoły, przy których będziemy mogli zjeść gotowy posiłek.

Innym powszechnym rozwiązaniem (stosowanym już u niektórych producentów) będą kuchenki połączone z wyciągami, których funkcją będzie zarówno podgrzewanie naczyń jak i automatyczne i skuteczne usuwanie pary wodnej, nieczystego powietrza, cząsteczek tłuszczu oraz innych, nieprzyjemnych zapachów.

Okap blatowy BORA CLASSIC oraz BORA PROFESSIONAL w formie szczeliny pochłaniającej opary kuchenne
Okap blatowy BORA CLASSIC oraz BORA PROFESSIONAL w formie szczeliny pochłaniającej opary kuchenne

Pionierem w tej dziedzinie jest niemiecka marka BORA, która jako pierwsza zaprojektowała i wyprodukowała tzw. okapy blatowe. Na uwagę zwracają modele w pełni zintegrowane z płytą grzewczą.

Okap blatowy BORA BASIC zintegrowany z płytą grzewczą
Okap blatowy BORA BASIC zintegrowany z płytą grzewczą

Kuchnia przyszłości dbająca o zdrowie

Przytoczony wyżej przykład okapów blatowych zintegrowanych z płytą grzewczą, to jedna z możliwości zastosowania tych urządzeń w nowoczesnych kuchniach przyszłości. Takich technologicznych rozwiązań istnieje oczywiście o wiele więcej. Są one projektowane z myślą o zdrowiu ich użytkowników oraz przyświeca im cel, by zabezpieczały również pozostałe urządzenia oraz meble kuchenne.

Okap kuchenny jest głównym urządzeniem w naszym domu (a zwłaszcza w kuchni), które dba o czystość powietrza. Eliminuje nieprzyjemne zapachy, wyciąga parę wodną powstałą podczas gotowania, usuwa cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu chroni także tapicerki oraz fronty naszych mebli, ściany, sufity i okna. Z roku na rok producenci okapów kuchennych starają się wprowadzać liczne innowacje, które sprawią, że ich użytkowanie staje się jeszcze bardziej intuicyjne i funkcjonalne.

Włoska firma ELICA, specjalizująca się w projektowaniu okapów wychodzących daleko poza standardowe wyciągi i pochłaniacze, do których przywykliśmy, zorganizowała konkurs, do którego zaprosiła utalentowanych projektantów z całego świata. Celem Elica Air Design Award było nowe podejście do projektowania okapów, które zrywałoby z przeszłością, badało nowe kształty, kolory ze zwróceniem szczególnej uwagi na user experience (doświadczenie użytkownika).

Okap ELICA potrafi bardzo często zaskoczyć swoich potencjalnych użytkowników innowacyjnością oraz technologicznym zaawansowaniem i również te cechy miały znaczenie dla jurorów konkursu.

Okap ELICA
Źródło zdjęcia: materiały prasowe www.elica.com

Krzysztof Błażowski, ze sklepu OkapyKuchenne.pl kompleksowo doradzającego w wyborze tych urządzeń tłumaczy, że: zwycięski projekt z powodzeniem przemienił dobrze znany kształt okapu kuchennego (odwrócona litera T) w zaawansowany technologicznie produkt - solidny w strukturze i delikatny w detalach. W okapie tym wyraźnie daje o sobie znać nowoczesny duch HI-TECH, który dotąd nie kojarzył się specjalnie z tym segmentem urządzeń.

W kwestii funkcjonalności zwraca uwagę energooszczędne oświetlenie LED delikatnie zarysowujące kształt okapu, precyzyjnie zaprojektowany obszar odpowiedzialny za wentylację, prosty, dyskretny interfejs, stalowy korpus ze szklanym wykończeniem oraz różne wersje kolorystyczne. To właśnie tego typu urządzenia będą kształtowały wystrój wnętrz naszych kuchni za kilka lat.

Wśród polskich marek specjalizujących się wyłącznie w dostarczaniu okapów kuchennych zwraca uwagę marka GLOBALO, która największą wagę przykłada do tego, by urządzenie było ciche i wydajne. Są to dwa czynniki, na które użytkownicy zwracają największą uwagę przy wyborze urządzenia. GLOBALO jako jedyny producent w Polsce instaluje w swoich okapach tzw. filtry plazmowe, które czynią powietrze sterylnie czystym. W znacznym stopniu likwiduje to ryzyko powstawania alergii, uczuleń i umożliwia posiadanie zwierząt nawet tym osobom, które do tej pory nie mogły ich mieć ze względu na problemy zdrowotne.

Nowoczesna kuchnia ze sterylnie czystym powietrzem, dzięki zastosowaniu w okapie kuchennym filtra plazmowego GLOBALO
Nowoczesna kuchnia ze sterylnie czystym powietrzem, dzięki zastosowaniu w okapie kuchennym filtra plazmowego GLOBALO

Mądre oświetlenie

Odkąd ludzie zaczęli być bardziej świadomi tego, w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia, starają się mieszkać w takiej przestrzeni, która im to umożliwi. Jednym z trendów w oświetlaniu mieszkań stał się programowalny system, który upodabnia się do światła słonecznego, dzięki czemu nasze organizmy są bardziej zespolone z naturalnym rytmem dobowym. System ten jest w stanie dostosować się również do indywidualnego funkcjonowania naszego organizmu w zależności od konkretnego dnia. Światło w znacznym stopniu wpływa na nasz sen, koncentrację, wydajność i dobre samopoczucie. Nowoczesne technologie oświetleniowe pozwalają na większą elastyczność w tym, w jaki sposób światło jest rozprzestrzeniane, jaką ma intensywność, barwę. Jednym z pionierów wdrażania inteligentnych systemów oświetleniowych jest USAI Lighting, które z powodzeniem wykorzystuje, pochodzącą z lat 70., maksymę: less is more, dostarczając kompaktowe produkty łatwe w obsłudze.

Idea smarthome

Pojęcie smarthome towarzyszy nam już jakiś czas i mimo że dostępnych jest już mnóstwo rozwiązań, które mają czynić nasz dom bardziej inteligentnym, to jest to raczej zjawisko, które rozpowszechni się w niedalekiej przyszłości niż coś, z czym spotykamy się na co dzień. Obecnie towarzyszą nam wprawdzie inteligentne rozwiązania oświetleniowe, cieplne, inteligentne urządzenia czy systemy bezpieczeństwa, jednakże bardzo często nie są one połączone żadnym jednorodnym oprogramowaniem i sterować nimi można używając różnorodnych aplikacji czy platform. W praktyce sprowadza się to do tego, że jedną aplikacją włączamy światło, inną wyłączamy ogrzewanie, a kolejną sprawdzamy, czy nasze dziecko w sąsiednim pokoju śpi spokojnie.

Dlatego właśnie powstają koncepty nowoczesnych kuchni przyszłości, czyli takich, które są w stanie połączyć wiele różnych urządzeń i systemów w jeden, sprawnie działający organizm, który ułatwi nam życie, zadba o bezpieczeństwo, o nasze zdrowie i wygodę użytkowania mieszkań.

Interaktywna płyta chroniąca ścianę za zlewem przed zachlapaniem połączona z płytą kuchenną nie jest wymysłem filmów science-fiction, ale całkiem bliską przyszłością. W przyszłości tej płyta połączy się internetem i wyszuka nam odpowiednie przepisy kulinarne bazujące na tym, co aktualnie mamy w szafce i lodówce. Poinformuje Cię również o tym, jak wygląda Twój plan dnia oraz automatycznie rozpozna, co właśnie kładziesz na kuchence, by samodzielnie dobrać optymalną temperaturę grzania. Nie zapominajmy również o skanerach, które w sekundę sprawdzą, jakie wartości odżywcze mają produkty, które zamierzasz skonsumować na obiad.

Kuchnia przyszłości 2020 będzie przewidywać nasz styl życia, uczyć się naszych codziennych przyzwyczajeń umożliwiając urządzeniom przystosowanie się do zmieniających się okoliczności i potrzeb.

aktualizacja: 2017-06-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

8 minut temu, Aga_tka napisał: Podstawą kuchni jest porządny okap.  Okap??? Znaczy nie ma kuchni bez okapu? Nie wymyślaj! Ważniejsza jest sprawna wentylacja, a nie okap. Cytat  Nie wiem jak Was, ale mnie bardzo drażni rozciągający zapach ...

retrofood

17 Lis 2017, 12:00

Podstawą kuchni jest porządny okap. Nie wiem jak Was, ale mnie bardzo drażni rozciągający zapach smażonych kotletów mielonych wnikający do szaf, w ubrania... Szczególnie da się to zauważyć w małych mieszkaniach. Znajomi mają kuchnię sąsiadującą z przedpokojem wejściowym. ...

Aga_tka

17 Lis 2017, 11:48

33 minuty temu, Pomocnik napisał: Kuchnia od zawsze utożsamiana była z sercem domu. To w niej toczyły się najgorętsze dyskusje oraz zapadały istotne decyzje. To "od zawsze" było tylko na wsi i skończyło się dobrych kilkadziesiąt lat temu.

retrofood

17 Lis 2017, 11:27

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze