Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Technika w kuchni - sprzęt gospodarstwa domowego

Sprzęt gospodarstwa domowego: płyta, piekarnik, zmywarka, lodówka i okap, choć czasami na pierwszy rzut oka prawie niewidoczne, to z pewnością nieodłączne atrybuty kuchni. 

Ich podstawowa rola jest oczywista, ale nowoczesna technika proponuje coraz to nowe, dodatkowe funkcje i udogodnienia. Przed zakupami warto im się przyjrzeć, by ocenić co chcemy mieć, za co warto dopłacić, a co uznamy za ekstrawagancję...

Wybieramy płytę

Praktyczne pole grzejne z podwójnym wieńcem
Praktyczne pole grzejne z podwójnym wieńcem
(fot. Elektrolux)

Płytę zawsze wbudowuje się w blat ciągu roboczego albo przykrywającego wyspę. Typowe płyty mają głębokość ok. 50 cm, długość od 50 do 90 cm i ok. 3 cm grubości. Mogą być zasilane prądem albo gazem. Wyposażone są w palniki albo pola grzejne lub w jedne i drugie.

Ich liczba zależy od wielkości płyty i waha się od jednego do sześciu. Często można spotkać pola grzejne z podwójnym i potrójnym wieńcem, a także owalne – specjalnie przeznaczone pod brytfanny.

Płyta gazowa, tańsza w eksploatacji, wymaga odpowiedniej wentylacji. Jej wadą jest lepki nalot osadzający się po dłuższym czasie na sąsiadujących powierzchniach – jest to efekt wytrącania się substancji oleistych ze spalin gazu. Z kolei płyta elektryczna wymaga instalacji trójfazowej o dużej mocy.

Nowoczesne płyty gazowe wyposażone są w zapalarki automatyczne i zabezpieczenia przed wypływem gazu. Mają strefy szybkiego grzania, można na nich ustawić tzw. ekologiczne spalanie, by jak najmniej spalin trafiało do atmosfery. Z kolei pola płyt elektrycznych mają rozszerzenia, a same płyty: automatyczne wyłączniki.

Płyty elektryczne wygodne w eksploatacji, a to dzięki możliwości programowania włączenia z wyprzedzeniem czasowym, sygnalizatorowi dźwiękowemu, informującemu o zakończeniu pracy, wskaźnikowi pokazującemu dołączenie strefy dodatkowej (rozszerzenia), a także funkcji rozpoznawania naczyń.

Dla rodzin z małymi dziećmi ważne będzie zapewne to, że płyty wyposażono w zabezpieczenie przed niekontrolowanym włączeniem.

Płyta gazowo-elektryczna
 Płyta gazowo-elektryczna (fot. Elektrolux)
Oryginalny zestaw 4-płytowy z grillem
 Oryginalny zestaw 4-płytowy z grillem (fot. Nolte)

Każda płyta działająca samodzielnie ma własne sterowanie – pokrętłami albo sensorami (dotykowe). Mogą jednak być i takie, które montuje się nad piekarnikiem i wtedy obydwa urządzenia uruchamia wspólny panel sterujący.

W sprzedaży są także płyty z czujnikami działającymi na podczerwień, dzięki którym gotująca się potrawa nie wykipi. Wymagają one jednak specjalnie przystosowanych naczyń (np. oklejonych folią).

W najnowocześniejszych – płytach indukcyjnych – ciepło wytwarzane jest na zasadzie indukcji. Po postawieniu na włączonym polu garnka ze stali ferromagnetycznej, ciepło i energia wytwarzane są bezpośrednio w dnie garnka.

Gotowanie indukcyjne jest energooszczędne i bezpieczne. Indukcja działa niezwykle szybko i natychmiast reaguje na zmniejszenie lub zwiększenie mocy.

Kupujemy piekarnik

Producenci proponują piekarniki z nowymi funkcjami, które mają ułatwić i przyspieszyć pracę w kuchni, uczynić ją także bardziej bezpieczną.

Piekarniki zwykle umieszcza się pod płytą lub w specjalnej szafce, na wysokości umożliwiającej wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń oraz blach. W każdym przypadku piekarnik musi być nieco odsunięty od ściany (z tyłu powinien być obieg powietrza). Nowoczesne piekarniki mają wiele udogodnień. Ich szyby (nawet potrójne) nie nagrzewają się.

Wnętrza piekarników bywają (zależnie od modelu) pokryte specjalną emalią, np. ułatwiającą mycie lub „wypalanie” osadzającego się osadu. Wygodne prowadnice teleskopowe wysuwają blachy daleko na zewnątrz, a w niektórych modelach wysuwa się cały wózek piekarnika – dzięki temu w czasie doprawiania dania nasze dłonie znajdują się poza zasięgiem gorącego powietrza.

Do kuchni "wiejskiej" możemy dobrać piecyki i okapy w stylu retro Do kuchni "wiejskiej" możemy dobrać piecyki i okapy w stylu retro
Do kuchni "wiejskiej" możemy dobrać piecyki i okapy w stylu retro
(fot. Alno Ekspert Zielonka)


Każdy piekarnik wyposażony jest w czytelny panel sterujący, często z wyświetlaczem pokazującym np. nagrzanie piekarnika czy stan zaawansowania pieczenia. Wiele z nich ma zegar informujący o upływie ustawionego czasu lub zakończeniu pracy.

Włączenie urządzenia można programować z wyprzedzeniem. Innym udogodnieniem jest katalizator tłuszczu i zapachów – filtr, dzięki któremu powietrze wydobywające się podczas pieczenia jest wolne od drobinek tłuszczu i intensywnych zapachów.

Warto zwrócić uwagę na liczne funkcje piekarników. Poza klasycznymi grzałkami, umieszczonymi na górze i na dole, piekarniki wyposaża się teraz w termoobieg, który polega na rozprowadzeniu przez wentylator gorącego powietrza równomiernie w całej komorze. To udogodnienie pozwala piec potrawy na dwóch poziomach.

Do kuchni nowoczesnych proste formy, zwykle w kolorze stali Piekarnik możemy umieścić pod płytą grzewczą lub na wygodnej wysokości w słupku
 (fot. Teka)  (fot. Nolte)
Do kuchni nowoczesnych proste formy, zwykle w kolorze stali. Piekarnik możemy umieścić pod płytą grzewczą lub na wygodnej wysokości w słupku


Można też piec na obracającym się rożnie, opiekać oraz grillować, a także rozmrażać produkty. Są i takie piekarniki, które wyposażono w funkcję „pizza”. Z kolei termosonda (czujnik temperatury) włożona do wnętrza pieczonego mięsa pokazuje, jaka jest tam temperatura i jak zaawansowany jest proces pieczenia. Najdroższe modele piekarników mają zaprogramowaną „książkę kucharską”, dzięki której same dobierają temperaturę i czas pieczenia do rodzaju mięsa.

Okap ale jaki

Bez tych urządzeń, odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza i usuwanie zapachów, powstających podczas gotowania, nowoczesne kuchnie obejść się nie mogą. Szczególnie te otwarte na salon. Nowoczesne okapy to nie tylko cicha praca i doskonała wydajność, ale też wyjątkowo atrakcyjne wzornictwo. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu dla okapów nowatorskich kształtów, bo o ile pozostałe urządzenia kuchenne raczej chowamy w zabudowie, to okapy – eksponujemy.

Nowoczesne okapy możemy śmiało eksponować obok obrazów jak awangardowe dzieła
 Nowoczesne okapy możemy śmiało eksponować obok obrazów jak awangardowe dzieła sztuki (fot. Mebel Rust)
Ukośna płaszczyzna okapu unosi się nad kuchnią dzięki czemu wygodniej gotować
Ukośna płaszczyzna okapu unosi się nad kuchnią dzięki czemu wygodniej gotować (fot. Nolte)

Z uwagi na miejsce montażu, okapy dzielą się na wyspowe (zwieszają się z sufitu), szafkowe teleskopowe (zaczynają pracować po wyciągnięciu z szafki), podszafkowe i przyścienne.

Okap powinien wisieć ok. 75 cm powyżej płyty gazowej, przy elektrycznej wysokość ta wynosi 65 cm. Dostępne są okapy o zmiennej wysokości zawieszenia. Większość okapów to urządzenia dwufunkcyjne, które zależnie od warunków mogą pracować w charakterze wyciągu albo pochłaniacza.

Wyciągi wymagają dostępu do indywidualnego przewodu kominowego, do którego się je podłącza. Pracują bowiem w obiegu otwartym – zasysają powietrze z pomieszczenia i wyprowadzają je na zewnątrz budynku.

Mają wyjmowane filtry – najczęściej z metalowej siateczki, na których zatrzymuje się tłusty osad. Można, a nawet trzeba je systematycznie myć. Są modele okapów ze wskaźnikami zabrudzenia filtra.

Pochłaniacze filtrują wciągane powietrze z tłustego osadu (przez oczyszczane lub wymienne filtry włókninowe, akrylowe, flizelinowe bądź papierowe) oraz zapachów (przez wymienialny filtr węglowy) i czyste „oddają” pomieszczeniu. Montuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do wspomnianego już przewodu kominowego.

Wydajność okapów, za którą odpowiada wentylator, bywa różna i powinna pozwolić na odprowadzenie oparów w czasie gotowania. Okapy mają zazwyczaj dwa lub trzy stopnie pracy. Każdy wyposażony jest też w oświetlenie. Najnowocześniejsze mają czujniki i same włączają się lub wyłączają.

Z bogatej oferty rynku możemy wybrać okap idealnie pasujący do stylu naszej kuchni Z bogatej oferty rynku możemy wybrać okap idealnie pasujący do stylu naszej kuchni Z bogatej oferty rynku możemy wybrać okap idealnie pasujący do stylu naszej kuchni
 (fot. Nolte)  (fot. Opoczno)  (fot. Teka)
Z bogatej oferty rynku możemy wybrać okap idealnie pasujący do stylu naszej kuchni

Przyjrzyjmy się lodówkom

Chłodziarko-zamrażarki składają się z dwóch komór, przy czym wyposażone są przeważnie w dwa agregaty. Dzięki temu komory pracują niezależnie i, jeśli chcemy umyć jedną z nich, nie musimy wyłączać obydwu, a jeżeli jedziemy na wakacje, możemy wyłączyć pustą lodówkę, a zostawić włączoną zamrażarkę z zapasami.

Chłodziarka znajduje się zazwyczaj na górze. Jej komora może mieć pojemność od ok. 130 do 400 l. Panuje tu temperatura 2-4°C. Półki mają regulowane położenia, drzwi urządzenia można przekładać na lewą lub prawą stronę.

Lodówki Side-by-side z wydzielonymi komorami, w których panują optymalne warunki do przechowywania owoców i warzyw, wędlin, a nawet dojrzewającego wina (fot. Liebherr) Lodówka Side-by-side z wydzielonymi komorami

 

Lodówka z podajnikiem schłodzonego soku i telewizorem
Lodówka z podajnikiem schłodzonego soku i telewizorem (fot. LG)

Zamrażarka – ze względów ergonomicznych, bo rzadziej tu zaglądamy – umiejscowiona jest w części dolnej. Jej pojemność waha się między 40 a 300 l.

Warto wiedzieć, że możliwości mrożenia zamrażarki pokazują gwiazdki: jedna oznacza temperaturę poniżej minus 6°C; dwie – poniżej minus 12°C; trzy – poniżej minus 18°C.

Jeśli znajdziemy trzy gwiazdki i jedną na ciemnym polu to znaczy, że w tym urządzeniu możemy zamrażać świeże owoce i warzywa, tę zdolność podaje się w kilogramach/godzinę.

Poza tym warto zwrócić uwagę na: funkcję „no frost” – na ściankach nie pojawi się szron; „super frost” – szybkie zamrażanie, zdolność utrzymywania niskiej temperatury, gdy wystąpi awaria prądu; sygnał dźwiękowy, gdy zostawimy otwarte drzwi lodówki i podniesie się temperatura; komorę 0°C (jest w niej idealna temperatura dla świeżych owoców i warzyw) i regulację wilgotności w pojemnikach na warzywa.

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki sterowane elektronicznie, gwarantują precyzyjne utrzymanie optymalnej dla żywności temperatury. Same się odmrażają i regulują pobór energii, są więc energooszczędne.

Urządzenia w najwyższej klasie energooszczędności oznakowane są literą A. W najnowszych lodówkachznajdziemy kostkarkę do lodu oraz podajnik schłodzonego soku lub wody (wymaga podłączenia do wody), a nawet wbudowany telewizor.

Mała rzecz a cieszy

Nowoczesna kuchenka mikrofalowa spełnia wymagania najbardziej wymagających. Ma wbudowany grill, rozmraża, piecze i utrzymuje w cieple nawet 30 minut. Po wybraniu programu i wagi produktu – sama ustawia moc, czas i rodzaj grzania.

W kuchni nowoczesnej kobiety nie może zabraknąć praktycznej "mikrofali" (fot. LG) W kuchni nowoczesnej kobiety nie może zabraknąć praktycznej "mikrofali"


Można też zapisać w pamięci kuchenki swoje ulubione ustawienia jako dodatkowy program. W modelach z tzw. inwerterem, mikrofale wytwarzane są efektywniej, co skraca czas działania i oszczędza do 30% energii.

Dobrze mieć zmywarkę

Nowoczesne zmywarki umyją nawet bardzo brudne naczynia, wysuszą i nabłyszczą delikatne szkło, zaoszczędzą wodę, energię i nasz czas. Zmywarki mogą być wolno stojące lub do zabudowy. Mają wysokość szafek kuchennych, dzięki czemu nie wyłamują się z szyku ciągu kuchennego.

W kuchni nie może zabraknąć także zmywarki, która zaoszczędzi czas, wodę i energię W kuchni nie może zabraknąć także zmywarki, która zaoszczędzi czas, wodę i energię (fot. Elektrolux)


Najwygodniej jest ustawić zmywarkęw sąsiedztwie zlewozmywaka (podłączenie do wody i kanalizacji, możliwość opłukania talerzy). Zmywarki mają szerokość 45 lub 60 cm, mieszczą od 5 do 12 kompletów naczyń. Najprostsze z nich wyposażone są w 3 programy zmywania, nowocześniejsze – nawet w kilkanaście.

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W sumie artykuł ładnie napisany:) ale strasznie po łepkach:)

popey111

27 Lut 2010, 09:20

no tak ale to tylko dla bogaczy ,niestety:)

Gość EWELA

03 Sty 2010, 18:31

Dobry sprzęt jest nie do zastąpienia. Taka lodówka side by side, czy porządna, wielofunkcyjna mikrofala potrafią naprawdę ułatwić codzienne życie i pozwolić na cieszenie się przebywaniem w kuchni :)

Gość Maeve

06 Paź 2009, 22:18

Sprzęt AGD to w kuchni podstawa. Świetnie uzupełnia i modeluje, kształtuje przestrzeń. np. pięknie można wkomponować zmywarkę w ciąg szafek. Teraz jest mnóstwo lini inox np. Whirpool więc można pod kolor skompletować sprzęt. Nie słyszałam o lodówkach z telewizorem, chociaż ...

Gość Monika

06 Paź 2009, 14:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze