Budujemy Dom

Dobieramy oświetlenie kuchenne

Artykuł na: 6-9 minut

Oświetlenie kuchenne to wygoda i bezpieczeństwo prac kulinarnych. To także nastrój wnętrza, w którym wielu z nas lubi przebywać, ale i wdzięk eksponowanych mebli czy drobiazgów; wszak współczesne kuchenne aranżacje urodą nie ustępują salonom. Od razu widać, że tak złożonych funkcji nie pogodzi jedna lampa.

Dobieramy oświetlenie kuchenne

Rozbudowany system oświetlenia to warunek kuchennego komfortu. Nawet skromny "dwupalnikowy" kawalerski aneks wymaga kilku źródeł światła. Cóż dopiero mówić o dużej otwartej kuchni, połączonej z częścią dzienną domu - taka ma prawdziwie salonowe ambicje! Polacy lubią "mieszkać w kuchniach", dlatego warto zadbać tam o dobry nastrój. Światło będzie jego prawdziwym reżyserem.

ROBOCZE OŚWIETLENIE KUCHENNE

Dobierając lampy "robocze", oceniajmy nie tylko ich wygląd, ale także - a raczej przede wszystkim - funkcjonalność opraw oraz charakterystykę światła, jakie zapewniają. Przy planowaniu liczyć się będzie rozmieszczenie źródeł światła, jego ukierunkowanie, natężenie oraz barwa.

Oświetlenie sufitowe pozostaje w kuchni na drugim planie; blask pochodzący z górnej lampy jest dla kucharza (z reguły odwróconego do niej tyłem) całkiem nieprzydatny. Najważniejsze będą oprawy skierowane na blat roboczy i urządzenia kuchenne.

Światło powinno rozjaśniać też miejsca, do których często sięgamy: schowki oraz uchwyty. Dlatego korzystnie jest umieścić lampy na kilku poziomach. Najdokładniej należy oświetlić blat - komfortowe natężenie światła w tym miejscu to co najmniej 500 luksów. Doskonale spiszą się tu świetlówki zamontowane do spodów górnych szafek.

Ażurowa lampa koresponduje z lekkością białych mebli
Pełna naturalnego światła kuchnia z zabudową OLA 20, zaprojektowaną w słynnym studio Pininfarina. Ażurowa lampa koresponduje z lekkością białych mebli. (fot. Snaidero)

Tam, gdzie szafki nie ma, warto zamontować reflektorek halogenowy na przegubie. Górny poziom skutecznie rozjaśnią świetlówki lub halogeny na wysięgnikach, przymocowane nad szafkami. Podobną rolę może też pełnić pas oczek świetlnych w suficie podwieszanym.

Światło do pracy nie powinno razić. Nowoczesne oprawy są tak konstruowane, by nie trzeba ich było - jak kiedyś jarzeniówek - przysłaniać listwami, a samo światło ma łagodniejszą charakterystykę. Warto dobrać lampy zapewniające ciepło-biały odcień światła, który nie sfałszuje kolorów potraw - gotowanie i komponowanie dań to także sztuka wizualna.

Kuchnia zaaranżowana za pomocą kolorowego światła LED
Kuchnia zaaranżowana za pomocą kolorowego światła LED. Wielopoziomowa iluminacja dodaje wnętrzu dynamiki. (fot. Paulmann)
Wnętrze szafki oświetlone ledowymi reflektorami Omlopp klasy energetycznej A+
Wnętrze szafki oświetlone ledowymi reflektorami Omlopp klasy energetycznej A+, dostępnymi w oprawie srebrnej, białej lub czarnej. Cena 49 zł za sztukę. (fot. Ikea)
Zabudowa kuchenna z kolekcji New Logica System marki Valcucine
Zabudowa kuchenna z kolekcji New Logica System marki Valcucine, w której światło odgrywa kluczową rolę zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. (fot. Estima)

OŚWIETLENIE STOŁU KUCHENNEGO

Przy posiłkach, które w dużych kuchniach spożywa się dość często, górne światło będzie bardzo pożądane: rozproszy cienie w pomieszczeniu i wprowadzi pogodny nastrój.

Sam stół musi być doskonale oświetlony, dlatego do wysoko umieszczonych lamp sufitowych dobrze jest dodać w aneksie jadalnianym lampki boczne: w kuchni tradycyjnej stylizowane kinkiety, w nowoczesnej - formy proste lub awangardowe.

Ważne, by ich oprawy rozpraszały i łagodziły światło; najlepsze będą tu klosze z mlecznego szkła.

W niewielkich wnętrzach, gdzie podział ról świetlnych siłą rzeczy musi być ograniczony, zda egzamin lampa sufitowa z regulacją wysokości.

ŚWIATŁO NA POZIOMIE

Kuchnia to często nie tylko miejsce pracy, ale także konsumpcji. Nad stołem lub pełniącym jego funkcję barkiem warto umieścić lampę, która rozjaśni i uprzyjemni posiłki. Jej światło powinno być neutralne - białe o lekko ciepłym odcieniu - i niezbyt silne; najlepiej, jeśli lampa daje możliwość jego regulacji.

Idealne rozwiązanie to klosz, który kierując blask na powierzchnię blatu, osłoni źródło światła z boków, a przy tym będzie wyposażony w funkcjonalny system regulowania wysokości. Takie lampy bywają bardzo efektowne.

Aluminiowa listwa Rail&Hook do przechowywania przyborów kuchennych, podświetlana taśmą LED, z wbudowanym transformatorem
Świet(l)ny gadżet: aluminiowa listwa Rail&Hook do przechowywania przyborów kuchennych, podświetlana taśmą LED, z wbudowanym transformatorem. Natężenie iluminacji można regulować za pomocą uchylnej osłony, a dzięki czujnikowi zbliżeniowemu można to zrobić nawet mokrą lub ubrudzoną ręką. Na zamówienie. (fot. Paulmann)
Podwójny kinkiet Conrad, umieszczony na praktycznej szynie z możliwością regulacji kierunku
Niestandardowa aranżacja oświetlenia nad blatem: podwójny kinkiet Conrad, umieszczony na praktycznej szynie z możliwością regulacji kierunku. Cena od ok. 114 zł. (fot. Markslöjd)
W zabudowie kuchennej +Modo oświetlenie umieszczone jest m.in. we wnętrzach szafek oraz w ściennych panelach nadblatowych
W zabudowie kuchennej +Modo oświetlenie umieszczone jest m.in. we wnętrzach szafek oraz w ściennych panelach nadblatowych. (fot. Poggenpohl)

OŚWIETLENIE KUCHENNEJ ZABUDOWY

Gasimy górną lampę: nastrojowa pogawędka przy kuchennym barku to miłe zajęcie i świetna okazja do rozkoszowania się urodą wystroju. Światło będzie tu nieocenione.

Dyskretnie podświetlona przestrzeń między górnym a dolnym ciągiem kuchennej zabudowy może stworzyć piękny plastyczny obraz, zwłaszcza jeśli ściana nad blatem wyłożona jest ciekawym materiałem: niebanalną ceramiką, kamieniem, blachą stalową czy barwionym szkłem.

Lampki w szafkach witrynowych wydobędą urodę szkła i porcelany. A interesująco oświetlony fragment otwartej kuchni, widziany wieczorem z salonu, może być powodem do dumy i ozdobą każdego przyjęcia.

Pilot zdalnego sterowania Ansluta, służący do włączania, wyłączania i przyciemniania światła
Pilot zdalnego sterowania Ansluta, służący do włączania, wyłączania i przyciemniania światła, może obsługiwać jednocześnie wiele podłączonych w jeden ciąg opraw oświetleniowych z rodziny Utrusta i Omlopp. Cena 49 zł. (fot. Ikea)
Subtelne listewki Stixx, wykonane z anodowanego aluminium, z czterema diodami LED emitującymi białe światło
Subtelne listewki Stixx, wykonane z anodowanego aluminium, z czterema diodami LED emitującymi białe światło. Zasilanie: 3 baterie AAA. Cena od ok. 50 zł za sztukę. (fot. Osram)
Oświetlenie umieszczone we wnętrzu szuflady ułatwia poszukiwania
Oświetlenie umieszczone we wnętrzu szuflady ułatwia poszukiwania. Detal zabudowy z linii New Logica System marki Valcucine; osłaniająca źródło światła perforowana listwa przyjemnie rozprasza blask. (fot. Estima)

Agnieszka Rezler

aktualizacja: 2018-04-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Podstawą przy planowaniu oświetlenia w kuchni jest lampa umieszczona centralnie, służąca do oświetlenia ogólnego, druga lampa nad stołem lub barkiem - bardzo przydatnym elementem jest możliwość regulacji wysokości tej lampy, dobry wybór to tez lampy z kloszami na przykład z ...

Gość piotr nowacki

07 Gru 2009, 20:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Systemy elektrycznego wspomagania otwierania szafek i szuflad w ofercie firmy Rejs
Systemy elektrycznego wspomagania otwierania szafek i szuflad w ofercie firmy Rejs Jest wiele sposobów na to, by ułatwić sobie codzienną pracę w kuchni. Można dokładnie rozplanowywać układ kluczowych sprzętów i stref ...
Szuflady LEGRABOX i system mocowań EXPANDO T od Blum
Szuflady LEGRABOX i system mocowań EXPANDO T od Blum Kuchnia powinna być nie tylko piękna, ale i praktyczna. Rozwiązania firmy Blum ułatwią połączenie tych dwóch światów.
Zawiasy REJS z linii SOFT CLOSE
Zawiasy REJS z linii SOFT CLOSE Okucia meblowe - zawiasy i podnośniki - to elementy, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi dopóki się nie popsują. A przecież w istocie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".