Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Aranżacje kuchni

Artykuł na: 6-9 minut

Przy planowaniu kuchni nie ma idealnej recepty, bo każdy ma różne oczekiwania. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Stworzenie takiego wnętrza wcale nie jest łatwe. Przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań.

OTWARTA
Odważny, nowoczesny design wyróżnia zaprezentowaną na zdjęciu przestrzeń
Wyspa w kuchniach otwartych pełni podwójną rolę
Odważny, nowoczesny design wyróżnia zaprezentowaną na zdjęciu przestrzeń. Podział na funkcje w tym pomieszczeniu został zupełnie zatarty, jest przykładem luźnego traktowania wnętrza, zachęcający do otwierania przestrzeni (fot. Barlinek) Wyspa w kuchniach otwartych pełni podwójną rolę: stanowi delikatną granicę między strefą gotowania a jadalnianą, jednocześnie zaś łączy te dwie części – stanowiąc integralny element pomieszczenia. Również jej funkcja jest złożona – wyspa bowiem może służyć jako blat roboczy, można przechowywać w niej niezbędne rzeczy, na niej można zainstalować zlewozmywak lub płytę grzejną albo przeznaczyć ją na blat do spożywania posiłków (fot. Stefania)
Wydaje się, że w tym domu nie tylko kuchnia jest otwarta, ale cała przestrzeń jest zagospodarowana w ten sposób
Popularnym rozwiązaniem na symboliczne zamknięcie kuchni otwartych jest stół barowy
Wydaje się, że w tym domu nie tylko kuchnia jest otwarta, ale cała przestrzeń jest zagospodarowana w ten sposób. Szerokie połączenie zarówno kuchni, salonu, jak i pozostałych pokojów – sprawiło, że całość wydaje się bardzo przestronna i lekka; nawet cienka ścianka działowa w którymkolwiek miejscu obciążyłaby wnętrze i pozbawiła je walorów użytkowych (fot. DLH) Popularnym rozwiązaniem na symboliczne zamknięcie kuchni otwartych jest stół barowy, który traktowany jest „swobodniej” niż tradycyjny stół; wynika to przede wszystkim z jego gabarytów – wysoki i dość wąski blat nie pomieści wszystkich członków licznej rodziny, zatem służy głównie do spożywania szybkich posiłków, picia napojów oraz do rozmów (fot. Alno)
 ZAMKNIĘTA
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery U
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery G
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery U – rozwiązanie to zalecane jest w małych pomieszczeniach. Najbardziej optymalne rezultaty daje umieszczenie każdego z urządzeń trójkąta roboczego na innej ścianie. W takim układzie, między dwoma rzędami szafek powinno pozostać minimum 100 cm ( fot. Frise) Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery G – elementem zamykającym układ jest stolik barowy dla jednej osoby. Urządzenia są zgrupowane stosunkowo blisko siebie (fot. Nowa Gala)
 Kuchnia zamknięta z podziałem na część jadalnianą i roboczo-porządkową
Ciekawie wykorzystane wnęki – pomieściły niezbędne rzędy szafek
Kuchnia zamknięta z podziałem na część jadalnianą, w której zmieściły się duży stół i krzesła, i część roboczo-porządkową. Wszystkie strefy występują obok siebie i tworzą zgrany zestaw (fot. Opoczno) Ciekawie wykorzystane wnęki – pomieściły niezbędne rzędy szafek. Zróżnicowana architektura wnętrza pozwala realizować ciekawe pomysły. Jednak w takich sytuacjach najlepiej zaczerpnąć porady projektanta, który sprawdzi, czy poszczególne miejsca mają zalecane wymiary. I tak na przykład: minimalna głębokość szafek stojących to 60 cm, ich wysokość ok. 90 cm, a minimalna – taka, która zapewnia wygodną pracę – odległość między blatem roboczym a szafkami wiszącymi to 55–60 cm (fot. Opoczno)
 NA PODDASZU
Ścianę ze skosem wykorzystano pod zabudowę jednociągową
Na ścianie z oknem wykonano zabudowę w kształcie litery U
Ścianę ze skosem wykorzystano pod zabudowę jednociągową – oznacza to, że wzdłuż jednej ściany umieszczone są wszystkie urządzenia z trójkąta roboczego. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie w małych i wąskich kuchniach, w których do wykorzystania jest tylko jedna ściana (fot. Velux) Na ścianie z oknem wykonano zabudowę w kształcie litery U, przy czym jeden jej bok stanowi granicę wyznaczającą strefę jadalnianą – ze stołem i krzesłami. Na ścianie ze skosem udało się zmieścić szafki wiszące oraz okap (fot. Nolte)
Prosta zabudowa w kształcie litery U wyznacza „granice” kuchni
Kuchnia na poddaszu z zabudową w kształcie litery G
. Szczególnie ciekawym elementem jest tutaj wyspa schowana w środek układu, a także stolik utworzony z jednego boku zabudowy (fot. Nowa Gala) Kuchnia na poddaszu z zabudową w kształcie litery G. Dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni – blat roboczy oraz zlewozmywak umieszczone na ścianie z oknem, kuchenka pod skośnym dachem umożliwia wygodne wyprowadzenie kanałów okapu, wysokie i wąskie szafki zamykają całość (fot. Velux)
 W STYLU
Tu dzięki wykładzinie nowoczesne wnętrze nabrało cech popularnej w późnych latach siedemdziesiątych stylistyki high-tech
Materiał, kolor styl – w tej kuchni wszystko jest nowoczesne i ...odważne
Wykładziny z PVC nie budziły dotąd dobrych skojarzeń, ale dzięki bogatej kolorystyce i interesującemu wzornictwu oraz właściwościom – wytrzymałość na rozciąganie, odporność na działanie wody, nienasiąkliwość – stają się one coraz bardziej popularnym materiałem podłogowym w kuchniach. Tu dzięki wykładzinie nowoczesne wnętrze nabrało cech popularnej w późnych latach siedemdziesiątych stylistyki high-tech (fot. Tarkett) Materiał, kolor styl – w tej kuchni wszystko jest nowoczesne i ...odważne. Gdy decydujemy się na tak oryginalny projekt, warto zwrócić się o pomoc do architekta, który doradzi udany zestaw kolorystyczny i przewidzi końcowy efekt (fot. Fager Mastercook)
Rustykalne fronty szafek świetnie komponują się z nowoczesnym sprzętem AGD dzięki kamiennym grubym blatom w podobnym kolorze
Sterylne minimalistyczne uporządkowane wnętrze
Rustykalne fronty szafek świetnie komponują się z nowoczesnym sprzętem AGD dzięki kamiennym grubym blatom w podobnym kolorze (fot. Drewpol) Sterylne minimalistyczne uporządkowane wnętrze. Uzyskamy je, stosując ograniczoną liczbę mebli o prostej formie i jasnym kolorze na tle przejrzystej i otwartej przestrzeni, także pozbawionej zbędnej dekoracji (fot. Lifa Design)

Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Buduje cudny dom,ale kuchnia nie bedzie otwarta na salon.Nigdy w zyciu!!Jest pozostawiona wolna przestrzeń po skosie na wyjście z kuchni ok 1,20.do salonu.Poza tym gdybym nawet chciała,to ściana od str.salonu/nosnanad kuchnia jest duża galeria z antresola wzdłuz budynku/będzie zagospodarowana ...

Gość Idylla

14 Wrz 2012, 20:00

No nawet nawet... Choć żadna nie trafiła dokładnie w mój gust, ale kilka ciekawych pomysłów faktycznie tutaj pokazano :) Ja bym chciała mieć właśnie taką kuchnię połączoną z salonem, więc AGD musiałoby zachwycać wyglądem ;)

Gość Maeve

06 Paź 2009, 22:16

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Giętkie baterie zlewozmywakowe marki Fala
Giętkie baterie zlewozmywakowe marki Fala Praktyczne i estetyczne baterie Flexible marki Fala to innowacyjny pomysł na ułatwienie pracy przy zlewozmywaku. Mają giętką wylewkę, której ...
Bosch przedstawia nowe piekarniki Serie | 6 i Serie | 4
Bosch przedstawia nowe piekarniki Serie | 6 i Serie | 4 Bosch wprowadził czytelny podział asortymentu na serie spełniające określone wymagania wzornicze i funkcjonalne. Nowe piekarniki Serie | ...
Nowe piekarniki z linii iQ500 od marki Siemens
Nowe piekarniki z linii iQ500 od marki Siemens Miłośnicy gotowania, a także ci, którzy po prostu chcą coś przekąsić i ruszyć dalej, by realizować swoje pasje wiedzą, że w gotowaniu ...

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze