Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Porady ekspertów

Jaka jest właściwa kolejność umieszczenia kuchennych sprzętów w ciągu roboczym?

Odpowiedź eksperta: Zachowanie właściwej kolejności sprzętów i odpowiednie ustawienie szafek zapobiegnie nadmiernemu dreptaniu po kuchni. Sprzęty powinny być więc ustawione zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności podczas gotowania.

 1. Najbliżej drzwi ustawiamy lodówkę – nasz magazyn wiktuałów.

   

 2. Nieco dalej, oddzielony krótkim blatem (ok. 40–60 cm), na który wygodnie jest wykładać produkty z lodówki – zlewozmywak (to w naszej „kuchennej fabryczce” etap procesu mokrego: mycie warzyw czy mięsa, skrobanie marchewki, ociekanie sałaty).

   

 3. Między zlewozmywakiem a następnym sprzętem powinien być główny blat roboczy (długości od minimum 60 do 120 cm, a nawet 160 cm). To tu wykonujemy większość prac: siekamy jarzyny, mieszamy sałatki, obtaczamy kotlety, robimy kanapki.

   

 4. Teraz kolej na płytę grzewczą, czyli miejsce smażenia, pieczenia i gotowania.

   

 5. Ciąg zabudowy (roboczy) kończy niedługi blat za płytą (40–60 cm zupełnie wystarczy do nakładania potraw na talerze, które stąd przenosimy na stół).
Właściwa kolejność umieszczenia kuchennych sprzętów w ciągu roboczym

Nie zawsze jednak uda się tak idealnie ustawić meble choćby ze względu na usytuowanie pionu wodno-kanalizacyjnego lub kanałów wentylacyjnych, ale zawsze należy przestrzegać kilku dodatkowych zasad.

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz
aktualizacja: 2017-08-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dekoria.pl: Jak udekorować stół na Wielkanoc?
Dekoria.pl: Jak udekorować stół na Wielkanoc? Romantycznie czy minimalistycznie, nowocześnie czy naturalnie? Jak udekorować stół na Wielkanoc? Zobacz 4 propozycje dekoracji i wybierz ...
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...

Kuchnie przyszłości: w 2020 te rozwiązania będą czymś powszechnym

Kuchnia od zawsze utożsamiana była z sercem domu. To w niej toczyły się najgorętsze dyskusje oraz zapadały istotne decyzje. Jaki wpływ na tę część naszych mieszkań mają nowe technologie oraz innowacje w branży AGD? Poznaj najważniejsze trendy nowoczesnej kuchni przyszłości.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze