Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Aktualności

Projekt Oddychającej Wanny wygrał 3. Edycję Konkursu JUMP THE GAP

Projekt młodego chińskiego projektanta - Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the Gap. Niezwykłe rozwiązanie designerskie, a zarazem ekologiczne Oddychającej Wanny (Breathing Bathtub) zapewniło mu zwycięstwo.

Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the GapProjekt Li Xi został wybrany spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z 54 krajów. Wśród 11 finalistów Jump the Gap znalazł się również Polak – Michał Mitek. Jednak pomysł na Oddychającą Wannę okazał się bezkonkurencyjny. Ogłoszenie wyników nastąpiło 24 września br. podczas otwarcia stoiska firmy Roca na międzynarodowych targach 100% Design w Londynie.

W skład jury weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i projektowania: John Pawson jako przewodniczący, a razem z nim Héctor Serrano, Carlos Ferrater, Josep Congost, Alfredo Häberli, Carlos Lamela, Alberto Meda i Chantal Haimade.

Architektura bywa bardzo introspektywnym procesem. Kiedy jest się tak bardzo skoncentrowanym na własnej pracy, warto zobaczyć jak inni patrzą na podobne problemy wyzwania z własnej perspektywy. Projekty wszystkich finalistów konkursu Jump the Gap były ciekawe, jednak Oddychająca Wanna od samego początku wyróżniała się choćby z powodu inteligentnego rozwiązania w zakresie ochrony środowiska – skomentował John Pawson zwycięski projekt podczas ceremonii i wręczył Li Xi nagrodę w wysokości 5000 Euro.

Oddychająca Wanna - zwycięski projekt

Oddychająca Wanna - zwycięski projekt konkursu Jump the GapOddychająca Wanna jest całkowicie nowatorską koncepcją designerską. Sprawia, że codzienna kąpiel staje się zdrowsza a zarazem bardziej przyjazna środowisku.

Niezwykła wanna stworzona z rewolucyjnego materiału przypominającego gąbkę, dostosowuje się do kształtu użytkownika gwarantując w ten sposób ponad dwukrotnie niższe zużycie wody niż podczas zwykłej kąpieli w wannie, a jednocześnie podnosi jej komfort.

Niezwykłe tworzywo Oddychającej Wanny filtruje wodę, tak że nieczystości przedostają się do jej niższej warstwy, a woda przez cały czas pozostaje czysta. Dodatkowo specjalna powłoka informuje użytkownika o konieczności wymiany wody.

Wśród zwycięzców był Polak

Wśród 11 finalistów konkursu pochodzących z 54 krajów znalazł się również Michał Mitek - student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Polak zaprezentował  innowacyjny projekt Active & Relax Bathroom, polegający na nowatorskim podejściu do łazienki jako pojedynczego, kompletnego  produktu. W przyszłości mógłby on być oferowany przez firmę Roca i kształtować nowe kierunki w tworzeniu systemów łazienkowych.

Active & Relax Bathroom został wyróżniony spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Michał Mitek, mimo młodego wieku, prowadzi własne studio projektowe MitekDesign i w samym tylko 2009 roku był trzykrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach z dziedziny designu i architektury.

Michał Mitek zaprezentował innowacyjny projekt Active & Relax Bathroom

Polak podchodzi do designu jak do tworzenia rzeczywistości na nowo, a w swoich projektach stara się zachować idealne proporcje między formą i funkcją. W finale, oprócz Chin i Polski, znalazły się również Hiszpania, Rosja, Czechy i Portugalia. Zaprezentowały one projekty: Box, Eroded Roca, Exedra Serie, Free Bath, Integration, Relaxation bath with variable volume, The Roca Landscape, Waterdrop Shower Room oraz Waterwear.

Interakcja ludzi z wodą w przestrzeni łazienkowej

Podczas tegorocznych targów 100% Design London tematem przewodnim stoiska firmy Roca była interakcja ludzi z wodą w przestrzeni łazienkowej. Tak jak w ubiegłym roku jego autorem był znany projektant Hector Serrano, który podzielił przestrzeń wystawienniczą na trzy odrębne obszary. W pierwszej części odwiedzający mogli obejrzeć artystyczne wyobrażenie codziennych rytuałów, które mają miejsce w łazience.

W drugiej - można było podziwiać 11 najlepszych projektów tegorocznej edycji Jump the Gap. Ich wizualizacje wyświetlano na tafli wody wypełniającej misy.

W trzeciej części wystawiono najbardziej spektakularny projekt 2009 roku czyli W+W, doskonały przykład produktu łączącego w sobie wszystkie strategiczne dla Roca elementy: innowację, design oraz zrównoważony rozwój.

Międzynarodowy konkurs dla projektantów Jump the Gap, stworzony przez Roca we współpracy z Centrum Wzornictwa w Barcelonie (BCD), skierowany jest do zawodowców i studentów architektury oraz projektowania w wieku do 35 lat, pochodzących z całego świata. Udział w konkursie to okazja do promocji dla młodych talentów.

Za pomocą inicjatywy Jump the Gap Roca nawiązuje do najważniejszej myśli swojej filozofii: Design dziś na potrzeby przyszłych projektów. Koncern dąży do tworzenia unikalnych rozwiązań przestrzeni łazienkowej, dlatego stale poszukuje, tworzy i rozwija innowacyjne pomysły. W ramach konkursu Jump the Gap poszukiwane są nowe rozwiązania pochodzące z różnych stron świata, które pozwalają pogodzić potrzeby społeczne z indywidualnymi. Roca dąży do odkrywania świeżych idei, które łączą dziś i jutro, marzenia i rzeczywistość.

Więcej informacji o konkursie na stronach oraz .

 

aktualizacja: 2009-10-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze