Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Wanna czy prysznic? Wady i zalety obu rozwiązań

Najlepiej mieć i jedno, i drugie, w każdej łazience, albo prysznic w mniejszej gościnnej na parterze, a wannę w dużej – blisko sypialni domowników. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Nie w każdym domu oba sprzęty są też potrzebne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Wanna czy prysznic? Wady i zalety obu rozwiązań

W artykule tym nie dajemy jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Takiej po prostu nie ma. Decyzja o zakupie wanny bądź natrysku zależy od preferencji i potrzeb użytkownika, a także od wielkości łazienki i możliwości, jakie daje. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań oraz jakie modele proponuje rynek.

WANNA CZY PRYSZNIC? CO KTO LUBI!

Przeciętna kąpiel pod prysznicem trwa nie zakładane pięć, ale dziesięć minut. W tym czasie zużywa się ponad 77 litrów gorącej wody (dla porównania do wanny wlewa się średnio 80 litrów).
Wspomnieliśmy, że duże znaczenie przy rozstrzygnięciu dylematu "wanna czy prysznic" mają preferencje użytkownika. Poznaliśmy je, śledząc dyskusje na forach internetowych.

Większość z nas w wannie relaksuje się, wycisza i odpręża. To także doskonałe miejsce na lekturę książki lub gazety. Wielu chwali sobie wannę za możliwość zażywania kąpieli leczniczych i regeneracyjnych. To w niej wykonamy zabiegi upiększające z dodatkiem olejków i ziół. Rodzice podkreślają, że jest niezastąpiona przy małych dzieciach. Nie tylko wygodnie umyjemy w niej malca, ale także stworzymy mu okazję do zabawy i jednocześnie warunki do nauki samodzielnego dbania o higienę.

Zwolennicy natrysków zwracają uwagę na to, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody. Choć to w dużej mierze zależy od tego, jak długo bierzemy prysznic (i z jak dużą wanną dokonujemy porównania). A jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez jedną z międzynarodowych firm produkujących środki czystości, zaskakująco dużo czasu spędzamy pod natryskiem. Firma w stu domach zainstalowała na rurach prysznicowych specjalne rejestratory (akustyczno-temperaturowe – wychwytujące szum wody przepływającej przez rurę oraz zmianę temperatury). Zebrane w ciągu dziesięciu dni dane z 2,6 tys. kąpieli przeanalizowano przy użyciu specjalnych algorytmów i tak uzyskano informacje na temat nawyków związanych z kąpielą pod prysznicem.

Jak się okazało, przeciętna kąpiel pod prysznicem trwa nie zakładane pięć, ale dziesięć minut. W tym czasie zużywa się ponad 77 litrów gorącej wody (dla porównania do wanny wlewa się średnio 80 litrów). Gdybyśmy jednak skupili się na oszczędności, zużycie wody pod prysznicem można znacznie ograniczyć (co w wannie nie jest możliwe, szczególnie jeśli w trakcie lubimy dolewać gorącą wodę). W ramach takich oszczędności można przy namydlaniu się zakręcać wodę.

Inną często wspominaną zaletą kąpieli pod prysznicem są względy higieniczne. Ten sposób mycia przez wielu uznawany jest za bardziej higieniczny – woda na bieżąco spływa razem z brudem i potem; w wannie osadzają się one ponownie na ciele.

Planowanie łazienki

Urządzając łazienkę, pamiętajmy, że w projektach podaje się wymiary "surowe" – które nie uwzględniają grubości tynku i płytek na ścianach. Dlatego planując przestrzeń, należy mieć na względzie 2–3 cm zapasu.

Umywalka – ma przeważnie 50–65 cm szerokości, 40–55 cm głębokości; instaluje się ją na wysokości 80–85 cm. W przypadku dwóch umywalek obok siebie, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimum 20 cm, na tyle samo muszą być odsunięte od ściany ich krawędzie.

Toaleta – choć sama muszla to jedynie 40 cm szerokości, to przestrzeń na WC musi mieć minimum 90 cm szerokości już po wykończeniu.

Pralka – te najmniejsze mają wymiary 60 cm szerokości i 35 cm głębokości. Wymagają dostępu albo z góry, albo z przodu, czyli potrzeba jeszcze co najmniej 40 cm przed albo nad nimi, aby móc załadować pranie.

Dodatkowo – zależnie od potrzeb – weźmy pod uwagę miejsce na szafki czy kosz na bieliznę.

CO DECYDUJE O WYBORZE WANNY LUB PRYSZNICA?

Nasze preferencje i wygoda to jedno, ale to głównie wielkość pomieszczenia i liczba urządzeń, jakie musimy w niej pomieścić, zadecyduje o wyborze "wanna czy prysznic".

Wanna jest zazwyczaj największym urządzeniem w łazience. Najwięcej miejsca zajmie, najbardziej efektowna wanna wolno stojąca. Standardowa prostokątna do zabudowy ma szerokość 70 cm i długość 140–180 cm (szczegółowo o wymiarach wanien i natrysków piszemy w części poświęconej ich rodzajom). Na rynku znajdziemy wanny węższe na jednym końcu – przeznaczone do małych łazienek, ale ich szerszy koniec ma i tak min. 70 cm. Przed wanną należy pozostawić przynajmniej 90 cm, aby móc swobodnie się poruszać.

Wanny wolno stojące są ozdobą same w sobie – pozostawia się je bez obudowy
(fot. Świat Łazienek)
Wanny wolno stojące są ozdobą same w sobie – pozostawia się je bez obudowy
Wanny wolno stojące są ozdobą same w sobie – pozostawia się je bez obudowy. (fot. Villeroy@Boch)

Typowe prysznice mają 80 x 80 cm lub 90 × 90 cm. Ten mniejszy wymiar to niezbędne minimum, zapewniające względną swobodę ruchów. Trochę przestrzeni zaoszczędzimy, instalując kabinę narożną półokrągłą – choć jej promień to także min. 80 cm. Jednak pełną wygodę (i tym samym satysfakcję z kąpieli) daje dopiero kabina 90 x 90 cm albo większa.

Pamiętajmy, że równie ważne jest pozostawienie wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodne wyjście spod prysznica, wytarcie się i ubranie. W przypadku kabin z drzwiami przesuwnymi wystarczy 80 x 90 cm; w przypadku drzwi skrzydłowych potrzeba 100 x 80 cm, bo te zajmują także przestrzeń przed kabiną.

Wanna przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych
(fot. Duscholux)
Wanna z siedziskiem przystosowana dla osób niepełnosprawnych
Aby ułatwić osobom starszym i o ograniczonej sprawności ruchowej korzystanie z wanny i wysokiego brodzika, warto kupić model z otwieranymi drzwiczkami i siedziskiem. (fot. Teuco)

JAKA WANNA?

Oferta producentów wanien daje nam mnóstwo możliwości; do wyboru mamy m.in. wanny:

 • prostokątne – można je montować pod ścianą, w narożnikach i wnękach. Długość typowych modeli wynosi od 140 do 180 cm; są także krótsze, mające nawet 100 cm i wyprofilowane siedzisko – ale czy nadal to wanna, czy też coś pośredniego między wanną a brodzikiem?

 • narożne – możemy wybrać:

symetryczne – z dwoma równymi bokami o tej samej długości w zakresie 110–160 cm. Zajmują sporo miejsca, ale dzięki tym gabarytom kąpiel w nich jest bardzo wygodna. Zwykle w narożniku wanny jest wyprofilowane siedzisko;

asymetryczne – o bokach różnej długości. Najmniejsze z nich mają wymiary 90 × 140 cm i te modele świetnie sprawdzają się w małych łazienkach – zajmują mniej miejsca niż prostokątne o tej samej długości, a przy tym mają szerszą i tym samym wygodniejszą nieckę. Wanny te produkowane są w dwóch wersjach – prawej i lewej;

owalne – najczęściej o szerokości co najmniej 75–80 cm i długości 170–195 cm, przeznaczone głównie do większych łazienek (ponad 6 m2) i salonów kąpielowych. Mogą być montowane na wiele sposobów – narożnie, pod ścianą lub jako wolno stojące.

Asymetryczna wanna z ruchomym szklanym parawanem
a) (fot. Ravak)
Prostokątna wanna do zabudowy w posadzce
b) (fot. Kaldewei)
Asymetryczna wanna z ruchomym szklanym parawanem (a) i prostokątna do zabudowy w posadzce (b).

JAKI PRYSZNIC?

W standardowej ofercie znajdziemy kabiny kwadratowe, prostokątne i półokrągłe, które mogą być montowane w różnych miejscach w łazience. Najpowszechniejsze, to te montowane przy ścianie. Zazwyczaj kupimy je w zestawie z baterią i obudową. To typowy wybór przy małych łazienkach. Kabiny wolno stojące – nie stykające się z żadną ze ścian – montowane są w dużych łazienkach i salonach kąpielowych.

W łazienkach z wydzieloną wnęką sprawdzą się tzw. kabiny walk-in – bez tradycyjnego brodzika, z odpływem liniowym w posadzce.

Kabina prysznicowa walk-in
Kabina walk-in może być kabiną otwartą – tworzą ją duże tafle szkła bez ruchomych elementów czy drzwi. (fot. Aquaform)

W przypadku prysznica, dla zachowania jak największej ilości wolnej przestrzeni, bardzo ważna jest decyzja o sposobie otwierania drzwi. Uchylne wymagają przestrzeni przed kabiną na ruch skrzydła (są także modele otwierane do środka – choć nie wymagają przestrzeni przed kabiną, są mało komfortowe). Przesuwne (poruszają się za pomocą prowadnic bądź na rolkach) oraz składane (harmonijkowe) – to modele, które z pewnością sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach.

Brodzik z elastycznego tworzywa
Brodzik z elastycznego tworzywa
Ciekawą propozycją do wnętrz o nietypowych kształtach są brodziki z elastycznego tworzywa, które docina się na kształt miejsca na kabinę. (fot. Floria.pl)

WANNA CZY PRYSZNIC? JEST ALTERNATYWA

Wspomnieliśmy wcześniej o różnych kształtach i rodzajach brodzików. W zależności od ich głębokości (standardowo brodziki do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do około 15 cm – wysokość od dna brodzika do jego górnej krawędzi), możemy otrzymać rozwiązanie, które będzie kompromisem między prysznicem a wanną, to głębokie brodziki do 30 cm – nie dadzą z pewnością takiego komfortu kąpieli, jaki daje wanna, ale są na pewno bardzo dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi.

Głęboki brodzik z siedziskiem zastępuje wannę i umożliwia wykąpanie np. małego dziecka
a) (fot. Aquaform)
Płytki brodzik natomiast jest wygodny dla osób starszych
b) (fot. Sanplast)
Głęboki brodzik z siedziskiem zastępuje wannę i umożliwia wykąpanie np. małego dziecka (a), płytki natomiast jest wygodny również dla osób starszych (b).

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu prysznicowego w wannie i na przykład zasłony prysznicowej lub – zdecydowanie bardziej estetycznego, komfortowego i trwałego – parawanu nawannowego. Parawany mocuje się na profilach przywierconych do ściany. Dzięki bogatej ofercie, bez problemu odnajdziemy model pasujący do wymiarów wanny. Na rynku występują parawany jedno-, dwu-, a nawet pięcioczęściowe – przesuwne bądź składane w harmonijkę. Najpopularniejsze są te z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Parawan nawannowy
Niektóre firmy oferują wykonanie parawanu nawannowego na miarę (najczęściej z akrylu lub polistyrenu) bądź ze szkła hartowanego. (fot. Radaway)

Czym obudować wannę?

Zazwyczaj wanny montowane pod ścianą wymagają dodatkowo obudowy (wolnostojące pozostawia się bez obudów). W marketach budowlanych można kupić gotowe panele, które dopasowuje się do wybranego modelu wanny. To mocowane na specjalnych wspornikach osłony, które w każdej chwili można z łatwością zdemontować. Szczególnie przydatne w wannach z hydromasażem, gdzie pod wanną znajduje się pompa i inne elementy, do których powinien być zapewniony dostęp.

Są też obudowy wyposażone w schowki – zamykane szafki, w których można trzymać np. kosmetyki.

Innym rozwiązaniem jest obudowanie wanny płytami, obmurówką lub nośnikami styropianowymi, które wykłada się płytkami ceramicznymi – co daje nam ogromne możliwości aranżacyjne.

Praktycznym rozwiązaniem jest gotowa obudowa wanny z półkami, do przechowywania kosmetyków
Praktycznym rozwiązaniem jest gotowa obudowa wanny z półkami, do przechowywania kosmetyków. (fot. Cersanit)

Korzystanie z wanny lub prysznica bardziej komfortowe dzięki dodatkom

Zarówno wannę, jak i prysznic możemy uczynić bardziej komfortowymi. Do takich dodatkowych wygód należą m.in. stopnie i/lub podnóżki, które ułatwią korzystanie z kąpieli przede wszystkim dzieciom, osobom o niższym wzroście i z ograniczeniami ruchowymi. Można także odłożyć na nich ręcznik albo szlafrok.

Półki nawannowe – to kolejny element, który sprawi, że kąpiel nie będzie wyłącznie rutyną, a czynnością, podczas której można wygodnie poczytać książkę czy napić się wina. Lepiej też odprężymy się w kąpieli, kładąc głowę na miękkim zagłówku.

W przypadku pryszniców (czasem, choć rzadziej, także wanien) warto rozważyć doposażenie go w deszczownicę (oprócz lub zamiast słuchawki i węża prysznicowego) – instaluje się ją w górnym panelu kabiny prysznicowej lub po prostu na ścianie nad wanną lub brodzikiem. Warto rozważyć zakup dysz z przegubem kulkowym, który umożliwia regulację kierunku strumienia wody. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest specjalne siedzisko, które pomaga zająć stabilniejszą i bezpieczniejszą pozycję.

Zarówno pod prysznicem, jak i w wannie, możemy korzystać z dobrodziejstw hydromasażu. Możemy wybrać gotową kabinę albo wannę (pamiętając, że ta służy tylko do hydromasażu – przed wejściem do niej myjemy się pod prysznicem) z hydromasażem, bądź sam panel, który także zamontujemy dowolnie przy natrysku bądź wannie.

Paulina Myszkowiak

aktualizacja: 2017-02-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Według mnie zależy, to od tego kto co woli, oraz jak wspominano w pierwszym poście od powierzchni łazienki.

mm3

04 Lip 2016, 10:27

Mieliśmy podobny dylemat, aż w końcu stanęło na prysznicu bez brodzika. Znaleźliśmy płytę prysznicową marki Steigner, którą montuję się pod płytkami. Jest całkowicie wodoszczelna i dodatkowo wzmocniona, dlatego nie ma obawy przed zalaniem sąsiada :) Całość i tak zabezpieczyliśmy ...

Gość Lina

04 Lip 2016, 07:07

Lepiej się sprawdza parawan dwu lub trzy skrzydłowy. Miejsca dużo nie zajmują gdyż można każdą ściankę z osobna złożyć. No i oczywiście kwestia utrzymania czystości czy estetyki, gdzie szkło góruje nad zasłonką.

MORDIMER

27 Sie 2012, 22:03

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze