Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Wanna wyposażona w hydromasaż

W wannie z hydromasażem można nie tylko zażyć kąpieli, ale także rozluźnić napięte po całym dniu mięśnie i poprawić sobie samopoczucie. W ofercie producentów jest wiele wanien, różniących się wyglądem, funkcjami oraz ceną. Podejmując decyzję o zakupie warto wybrać taką, która będzie nie tylko ładna i wygodna, ale także wkomponuje się w styl naszej łazienki.

Wanna wyposażona w hydromasaż

Najprostsze modele wanien z hydromasażem mają nie mniej 8–10 dysz, a ich ceny zaczynają się od około 2000 zł. Kupując taką wannę, musimy liczyć się nie tylko z większym zużyciem wody (powinna ona zakrywać wszystkie dysze) i energii, ale także mieć świadomość, że nie da się jej wstawić do każdej łazienki – powinna ona mieć przynajmniej 6 m2 (najlepiej min. 8 m2) oraz dobrą wentylację, gdyż hydromasaż generuje dużą wilgotność.

W mniejszych łazienkach zwykle montuje się wanny narożne symetryczne lub asymetryczne, w większych można pokusić się o wannę prostokątną przylegającą jednym bokiem do ściany, a w największych – wolno stojącą, okrągłą lub owalną. Te ostatnie są nie tylko najbardziej wygodne, ale też świetnie wyglądają, nadając pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

W zależności od klasy wanny, wyrzucających wodę dysz może być od kilku do kilkudziesięciu.
Hydromasaż może pełnić nie tylko funkcje relaksacyjne, ale także lecznicze i regenerujące. (fot. Victory SPA)

Wanna z hydromasażem - jedno- czy dwuosobowa?

Najmniejsze narożne, symetryczne wanny mają wymiary 125 × 125 cm i są przeznaczone dla jednej osoby. Podobnie zresztą jak wanny asymetryczne (od 100 × 150 cm), które można dostać w wersji prawej i lewej, co stwarza większe możliwości aranżacyjne. Minimalna głębokość wanny z hydromasażem wynosi 35 cm, zaś pojemność – około 150 l.

Jeżeli, ze względów ekonomicznych lub ekologicznych, zależy nam na ograniczeniu ilości zużywanej do kąpieli wody, warto wybrać wannę płytszą, która dodatkowo będzie zwężona w nogach. Przed kupieniem wanny dobrze jest dokładnie ją obejrzeć, obmierzyć, a nawet – jeśli to możliwe – usiąść w niej albo się położyć.

Dwie osoby zmieszczą się natomiast do większości modeli wanien wolno stojących. Są one nie tylko pojemniejsze, ale też lepiej wyposażone: oferują więcej możliwości masażu oraz mają bardziej rozbudowane i ciekawsze funkcje dodatkowe, jak choćby modną obecnie funkcję miniwodospadu.

Wanna z hydromasażem nie może być zbyt mała
Wanna z hydromasażem nie może być zbyt mała. Aby dobrze spełniała swą funkcję, odległość dysz od ciała nie powinna być mniejsza niż 10 cm. (fot. Riho)

Wanna z hydromasażem - uniwersalny akryl

Większość wanien do masażu wykonanych jest z akrylu. O wiele rzadziej spotyka się wyroby z emaliowanej stali czy konglomeratu, będącego połączeniem mączki kamiennej z żywicą poliestrową, które są chyba najbardziej eleganckie, ale też najcięższe i najdroższe. Tymczasem akryl jest materiałem niemal idealnym. Nie dość, że jest lekki, to można go dowolnie barwić i formować, co umożliwia tworzenie najbardziej wymyślnych kształtów wanien oraz takich elementów dodatkowych, jak siedziska, oparcia, zagłówki, podłokietniki czy schodki.

Oprócz tego akryl jest materiałem trwałym, estetycznym, łatwym w pielęgnacji i ciepłym w dotyku. Dodatkowo długo utrzymuje temperaturę wody, tłumi dźwięki i ma właściwości antypoślizgowe. Kiedyś panowało przekonanie, że wannę akrylową łatwo jest zarysować. Dziś producenci często stosują zewnętrzną powłokę z twardego włókna szklanego lub żywicy poliestrowej, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Dwuosobowa wanna z wygodnymi zagłówkami
Dwuosobowa wanna z wygodnymi zagłówkami. (fot. Riho)

Wanna z hydromasażem - element wystroju wnętrza

Istotnym elementem wpływającym nie tylko na wygląd wanny, ale także całej łazienki jest obudowa. Zwykle producenci mają w ofercie kilka jej wariantów. W droższych modelach dostępna jest przeważnie w standardzie, w tańszych – trzeba dodatkowo za nią zapłacić. Najbardziej popularna, także ze względu na cenę i neutralną estetykę, jest akrylowa. Jako że jest zwykle mocowana na magnesy, można łatwo ją zdjąć w przypadku awarii któregoś z urządzeń obsługujących system hydromasażu. Obudowa taka ma pewną wadę: po wypuszczeniu wody tworzywo "spręża" się i nieprzyjemnie skrzypi.

Obudowa ze stali nierdzewnej doskonale komponuje się z modernistycznymi wnętrzami o industrialnym charakterze, z kolei elegancka obudowa drewniana równie dobrze będzie wyglądała w łazience rustykalnej, co nowoczesnej. Wannę z funkcją hydromasażu można obudować i obłożyć płytkami ceramicznymi, mozaiką. Wcześniej jednak trzeba wykonać stelaż, pamiętając o zostawieniu otworu rewizyjnego oraz zamontowaniu kratki wentylacyjnej. Stelaż najlepiej zrobić z płyt wykonanych z pianki polistyrenowej, zbrojonej z obu stron siatką z włókna szklanego, która zapewnia świetną izolację termiczną i ochronę przed wodą.

Bardzo modne stały się ostatnio wanny częściowo przezroczyste, ze wstawkami z niebieskiego albo białego akrylu. Rozwiązanie takie nadaje niecce nie tylko lekkości i naturalności, ale też niezwykle oryginalny wygląd. Efekt wzmagają zaawansowane systemy zintegrowanego oświetlenia, bazujące na zużywających niewiele energii diodach LED. Innym wpływającym na wygląd wanny elementem są krany. Panuje tendencja, aby były one jak najbardziej oszczędne. Większe, bogato zdobione baterie dobrze wyglądają jedynie we wnętrzach o rustykalnym charakterze.

Wanna z hydromasażem wbudowana w posadzkę
Wanna wbudowana w posadzkę idealnie sprawdzi się w dużych salonach kąpielowych. (fot. Kaldewei)

Wanna z hydromasażem - rodzaje masażu

W najprostszych modelach wanien stosowany jest masaż za pomocą wody. Jest on najbardziej intensywny, przynosząc ukojenie zwłaszcza spiętym, przeciążonym mięśniom. W zależności od klasy wanny, wyrzucających wodę dysz może być od kilku do kilkudziesięciu. Im jest ich więcej, tym masaż jest bardziej precyzyjny. Zwykle są one rozmieszczane tak, by oddziaływały na najbardziej narażone na napięcia miejsca: szyję, plecy, ramiona, uda, łydki, stopy.

Dysze mogą mieć różne wielkości i różne zastosowania. Oprócz standardowych, występują także przeznaczone do głębokiego masażu karku lub stóp dysze rotacyjne, czy służące do masażu śrubowego (np. mięśni wokół kręgosłupa) dysze shiatsu. Mogą one być nieruchome lub mieć regulację kierunku strumienia. Niektóre można też przymykać, kontrolując w ten sposób intensywność masażu. Ważne, aby wypływająca z dysz woda miała odpowiednie ciśnienie. Dlatego w bardziej zaawansowanych modelach wanien często stosuje się dwie pompy. Warto to sprawdzić, wybierając konkretny model wanny.

Im więcej dysz, tym bardziej intensywny masaż
Im więcej dysz, tym bardziej intensywny masaż. Jednak ważne jest, by dysze były dobrze rozmieszczone: powinny masować plecy, kark, stopy. (fot. Villeroy&Boch)

Funkcja masażu wodnego niekiedy łączona jest z falami ultradźwiękowymi, rozgrzewającymi tkanki, poprawiającymi ich ukrwienie i elastyczność. Jest to dobry sposób na walkę ze zmarszczkami i cellulitem. Masaż wodny może być wspomagany przez pęcherzyki powietrza, dzięki którym jeszcze bardziej zyskuje na intensywności. Masaż wodno-powietrzny szybciej rozluźnia spięte partie ciała, poprawia ukrwienie i działa odprężająco na skórę.

W ofercie producentów są również wanny masujące za pomocą samego tłoczonego przez kompresor powietrza. Taki masaż, zwany też perełkowym, jest niezwykle delikatny. Sprawia, że skóra robi się bardziej sprężysta i dotleniona, dzięki czemu w całym organizmie poprawia się krążenie krwi i limfy. Droższe wanny często mają wbudowane podgrzewacze powietrza, dzięki czemu kąpiel z bąbelkami jest o wiele przyjemniejsza oraz tzw. ozonator – lepiej dotleniający skórę i mający działanie bakteriobójcze (dezynfekuje wodę, zapobiegając rozwojowi glonów).

Wanna z hydromasażem - udogodnienia

Najprostsze modele wanien z hydromasażem standardowo wyposażone są w pompę wodną, zasilaną napięciem z sieci 230 V o mocy do 1500 W, zestaw dysz, przewody doprowadzające wodę oraz urządzenie służące do sterowania pracą systemu. W droższych modelach znajdziemy jeszcze kompresor. Jest jednak wiele dodatków, które przydają się w codziennym użytkowaniu, a występują tylko w najdroższych modelach wanien lub można zamówić je opcjonalnie.

Jednymi z ciekawszych są podnoszące komfort kąpieli podgrzewacze wody i powietrza. Ważną rolę w codziennym użytkowaniu wanny odgrywają systemy sterylizacji ozonowej, osuszania orurowania, usuwania kamienia i czyszczenia dysz oraz automatycznej dezynfekcji. Relingi, wewnętrzne uchwyty, schodki oraz mata antypoślizgowa bez wątpienia podniosą bezpieczeństwo kąpiących się. Wygodę zapewni natomiast dodatkowy zagłówek, funkcja miniwodospadu, czy system audio.

Niektóre wanny mają także programy masujące dla dzieci, ze względów bezpieczeństwa automatycznie redukujące poziom wody. Dzięki nim nasze maluchy również będą miały mnóstwo frajdy z kąpieli.

Wanna z hydromasażem
Producenci wanien oferują ogromny wybór kolorów, materiałów i osprzętu dodatkowego (np. zagłówki, relingi), podnoszącego komfort kąpieli. (fot. Sanplast)

Wanna z hydromasażem - wygodne sterowanie

Istotnym czynnikiem wpływającym na wygodę użytkowania wanny jest system sterowania. Tańsze modele są wyposażone w ręczne sterowanie pneumatyczne, realizowane za pomocą przycisków, natomiast te bardziej zaawansowane – w sterowanie elektroniczne poprzez panel dotykowy lub wodoodpornym pilotem.

Oczywiście, sterowanie elektroniczne daje o wiele większe możliwości. Korzystając z niewielkiego wyświetlacza, można nie tylko wybierać programy masażu i kontrolować czas kąpieli, ale także sterować pracą pompy wodnej, kompresora, podświetleniem, systemem automatycznej dezynfekcji, czy radiem. Za pomocą panelu sterowania można ustawiać temperaturę wody, a w bardziej zaawansowanych wannach, także personalizować programy masażu, kontrolując pracę dysz, funkcję aromatoterapii czy chromoterapii.

Wanna z hydromasażem wyposażona w dodatkową grzałkę
Woda krąży w wannie w systemie zamkniętym. Aby miała stałą temperaturę, droższe modele wyposażone są w dodatkową grzałkę, co podnosi komfort kąpieli. fot. Novellini

Wanna z hydromasażem - zabiegi pielęgnacyjne

Aby wanna z hydromasażem dobrze wyglądała i służyła nam latami należy poddawać ją okresowym zabiegom pielęgnacyjnym. Część z nich mogą wykonywać za nas różnego rodzaju systemy. Na pewno należy zadbać o osuszanie przewodów, doprowadzających wodę do dysz. Jeśli po kąpieli zostanie w nich woda, w rurach zaczną rozwijać się bakterie i grzyby. Dlatego w tańszych wannach po kąpieli należy włączyć na kilka minut umieszczoną pod obudową dmuchawę. W bardziej zaawansowanych zadba o to automatyka, usuwając resztki wody za pomocą sprężonego powietrza i osuszając kanały.

Inną ważną czynnością, której nie należy zaniedbywać, jest okresowa dezynfekcja wanny. Jej częstotliwość zależy od tego, jak często się kąpiemy, zwykle jednak nie powinno się robić jej rzadziej niż raz w miesiącu. Do dezynfekcji służą specjalne preparaty w postaci płynów lub tabletek.

W tańszych wannach dezynfekcję przeprowadza się ręcznie, wlewając wodę, a następnie dodając do niej odczynnik. Później należy na 15–20 minut uruchomić pompę, aby woda z preparatem dezynfekującym przepłukała wszystkie przewody. Po zakończeniu dezynfekcji należy przepłukać system czystą wodą. W bardziej zaawansowanych modelach urządzenie samo steruje przebiegiem procesu odkażania. Wystarczy tylko wcisnąć na panelu sterowania odpowiedni przycisk i pamiętać o tym, aby w zasobniku znajdował się płyn lub tabletka dezynfekująca. Po zakończeniu czyszczenia wannę należy przepłukać czystą, letnią wodą.

Innym sposobem dezynfekcji wody podczas kąpieli jest naświetlanie jej promieniami UV lub ozonowanie (dostępne w wannach z masażem powietrznym). Może to być także pewna alternatywa dla osób cierpiących na alergie, wywoływane przez środki chemiczne.

Tomasz Wojciuk
fot. otwierająca: KOPERFAM

aktualizacja: 2016-10-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeśli wybieraja Panstwo wanne z hydro stanowczo odraczam wanny chińskie. Najlepiej jest kupic wanne Polskiego producenta, ale tam sa cześci chinskie

Gość serwisant

18 Kwi 2013, 18:56

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze