Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Grzejniki łazienkowe - nie tylko do grzania

Grzejnik łazienkowy przede wszystkim ma ogrzać pomieszczenie, ale może być też praktyczną ozdobą, która dodatkowo będzie pełnić rolę suszarki do ręczników, wieszaka, a nawet ścianki działowej.

Grzejniki łazienkowe to najczęściej grzejniki rurkowe. Miedziane lub stalowe zwykle mają postać mocowanej do ściany drabinki lub rzadziej jednego długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury. Obok zwykłych prostokątnych, są owalne albo o innych niestandardowych kształtach.

Grzejnik łazienkowy
 (fot. Vasco)

Dostępne są także grzejniki łazienkowe narożne lub w kształcie walca. Niektóre modele można ustawić na podłodze, uzyskując w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe.

Kombinacja grzejnikowych drabinek nie zawsze musi wyglądać tak samo
 Kombinacja grzejnikowych
drabinek nie zawsze musi
wyglądać tak samo
(fot. Rettig Heating)

Większość grzejników jest zbudowana z pionowych przewodów rozdzielających (kolektorów), połączonych szeregiem poziomych rurek. W grzejnikach stalowych kolektory mają najczęściej przekrój kwadratu lub prostokąta, zaś w miedzianych – okrągły.

W zależności od tego, jak duży jest grzejnik, jaki jest sposób jego instalacji i jaką funkcję ma pełnić, możemy usytuować go w różnych miejscach łazienki, zwykle w pobliżu wanny czy .

Białe i w kolorze

Standardowo grzejniki łazienkowe produkowane są w kolorze białym i te są najtańsze. Ale dopłacając ok. 30%, można zamówić grzejniki w dowolnym kolorze wg palety RAL. Można także kupić grzejnik srebrny – chromowany.

Niestety będzie nieco droższy od lakierowanego, a przy zakupie trzeba pamiętać, by dobrać odpowiednią wielkość (moc musi być większa od obliczeniowej), gdyż grzejniki chromowane słabiej emitują ciepło.

Na wodę a może na prąd

Grzałka elektryczna podłączona do grzejnika
Grzałka elektryczna podłączona do grzejnika (fot. Enix)

Niektóre grzejniki można montować tylko do standardowej instalacji centralnego ogrzewania, inne wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną, a jeszcze inne działają tylko na prąd.

Grzejniki wodne ogrzeją łazienkę jedynie w czasie sezonu grzewczego. Nie działają poza sezonem grzewczym, nie dogrzejemy więc nimi łazienki w chłodny, letni dzień.

Zwykle producenci oferują możliwość dokupienia grzałki elektrycznej do grzejnika wodnego – warto z tego skorzystać.

W większości grzejników fabrycznie zamontowano zawór termostatyczny, dzięki któremu można regulować temperaturę powietrza w łazience.

Grzejniki wodne mogą być wyposażone w ekran, który oprócz roli dekoracyjnej, maskuje także podłączenia do instalacji, a dodatkowo zwiększa powierzchnię emitującą ciepło.

Grzejniki wodno-elektryczne mają fabrycznie wbudowaną grzałkę elektryczną. Grzejnik w wersji wodno-elektrycznej można wykorzystywać przez cały rok. Ponieważ instalacja c.o. jest napełniona wodą przez cały rok, przed uruchomieniem grzałki trzeba zamknąć zawór przy rurze zasilającej, żeby woda nie krążyła w instalacji.

Grzejnik elektryczny z bezpiecznikiem odcinającym zasilanie po przekroczeniu określonej temperatury
 Grzejnik elektryczny z bezpiecznikiem odcinającym zasilanie po przekroczeniu określonej temperatury
(fot. Stiebel-Eltron)

Trzeba pamiętać, że moc grzałki musi być mniejsza od mocy grzejnika. Grzałki można regulować za pomocą programatora z funkcją czasu i temperatury. Łatwo wtedy dobrać optymalną temperaturę wnętrza.

Oprócz grzejników rurkowych wodnych i wodno-elektrycznych są również produkowane grzejniki tylko elektryczne. Mają niewielką moc i samodzielnie nie ogrzeją łazienki. Są natomiast idealne do dogrzewania oraz suszenia ręczników lub garderoby.

Montaż takiego grzejnika jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy umocować go na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego.

W niektórych modelach można regulować moc. Przydaje się także bezpiecznik wyłączający dopływ prądu przy określonej temperaturze drabinki.

Ile ciepła

By dobrze dobrać moc grzewczą grzejnika, należy znać zapotrzebowanie ciepła dla łazienki (powinien je obliczyć projektant instalacji sanitarnych). Orientacyjnie możemy przyjąć uproszczony dobór mocy, czyli 100-130 W/m². Na rynku dostępne są urządzenia o wydajności od 500 W do 2500 W.

Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy
 (fot. Vasco)  (fot. Instal-Projekt)
Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy
 (fot. Purmo)

Bezpiecznie z prądem

Grzejniki łazienkowe elektryczne przeznaczone do montażu w łazience są zabezpieczone przed wilgocią.

Stopień ochronyoznaczony jest kodem IP i dwiema cyframi:

 • pierwsza – określa stopień ochrony przed przedostawaniem się do urządzenia pyłu i kurzu (może mieć wartość od 0 do 6);
 • druga – określa stopień ochrony przed wnikaniem wody i jej szkodliwym wpływem (od 0 do 8).

W odniesieniu do ochrony przed wilgocią pierwsza cyfra w oznaczeniu nie jest istotna, dlatego zastępuje się ją literą X.

W miejscach o dużej wilgotności, tj. łazienka, urządzenia elektryczne mogą stwarzać zagrożenie porażenia prądem. Dlatego można je umieszczać tylko w niektórych miejscach. W łazience wyznaczono cztery strefy. W każdej z nich wolno montować urządzenia tylko o określonym stopniu ochrony. Grzejniki łazienkowe elektryczne zwykle można montować tylko w II i III strefie.

 Strefy zagrożeń porażenia prądem w łazience
 Strefy zagrożeń porażenia prądem w łazience

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze