Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Łazienka z niestandardowym rozwiązaniem

Nie lubię standardowych rozwiązań. Nie podobają mi się łazienki wyłożone płytkami od podłogi po sufit. Nie jest to ani ładne ani konieczne - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom.

Rodzaj pomieszczenia: łazienka o powierzchni 6 m2; sypialnia o powierzchni 16 m2, wymiary wytapetowanej ściany 2,7 × 4 m.

Opis dekoracji: w sypialni – tapeta bordowo-czerwona Grandeko SKIN, winylowa na flizelinie, zmywalna, wymiary rolki 0,53 x 10 m (5,30 m2); w łazience – farba lateksowa Nobiles Pory Roku.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: łazienka – płytki gresowe, sypialnia – farba akrylowa Nobiles.

Decyzja: nie lubię standardowych rozwiązań. Nie podobają mi się łazienki wyłożone płytkami od podłogi po sufit. Nie jest to ani ładne ani konieczne. Ograniczyłam więc powierzchnię wykończoną w ten sposób jedynie do ściany wokół wanny. Na pozostałych ścianach płytki ułożone zostały jedynie do wysokości 120 cm, a nad nimi ściany zostały pomalowane lateksową farbą do pomieszczeń wilgotnych w kolorze jasnej szarości. W sypialni natomiast zdecydowałam się na wyrazistą tapetę w kolorze ciemnoczerwonym, imitującą skórę. Przyklejona na jednej ścianie tworzy efektowną dekorację sprawiającą wrażenie trójwymiarowości.

Ściany w łazience pomalowano farbą lateksową Ściany w łazience pomalowano farbą lateksową
Ściany w łazience pomalowano farbą lateksową

Sposób wykonania: zarówno malowaniem, jak i tapetowaniem zajęli się poleceni fachowcy. Ściany w łazience po zagruntowaniu zostały pomalowane dwukrotnie wałkiem. Tapeta w sypialni przyklejona na klej do tapet na flizelinie nanoszony na bryty nie na ścianę.

Niezbędne narzędzia: wałek do malowania, pędzel do kleju, nóż do cięcia tapet.

Na ścianie przy wannie płytki zostały ułożone tylko do wysokości 2 m
Na ścianie przy wannie płytki zostały ułożone tylko do wysokości 2 m

Rady i przestrogi:

 • Do malowania łazienki warto wybrać farbę przeznaczoną do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, są odporne na parę wodną i zmywanie. Standardowe farby do wnętrz nie sprawdzą się w łazience.

 • Zdecydowanie polecam zrezygnowanie z układania płytek w łazience po sam sufit, pod warunkiem jednak, że domownicy podczas korzystania z prysznica nie zalewają wodą wszystkich ścian.

 • Tapeta jest moim zdaniem doskonałym pomysłem na dodanie wnętrzu charakteru. Wybór tapet obecnie jest tak szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Szczególnie efektowne są tapety imitujące skórę, z motywami graficznymi lub fototapety (nie mają nic wspólnego z tymi z lat 80.)

 • Choć tapetowanie nie wydaję się trudne, jeśli nie mamy doświadczenia warto zlecić to fachowcom lub poprosić o pomoc kogoś, kto już to robił. Ważne bowiem jest precyzyjne docięcie tapety, niewidoczne połączenie kolejnych brytów i usunięcie pęcherzy powietrza, które mogą powstać podczas jej przyklejania.

Koszty: materiały – tapeta 79,99 zł za rolkę 10 m, klej do tapet flizelinowych Metylan Direct 200 g – 25 zł; robocizna – malowanie 10 zł/m2, tapetowanie 20 zł/m2.

Tapeta flizelinowa imitująca skórę przyklejona na jednej ścianie w sypialni Tapeta flizelinowa imitująca skórę przyklejona na jednej ścianie w sypialni

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-05-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale ja patrząc na tę łazienkę cofnąłem się w czasie o 15 lat - wtedy taka aranżacja byłaby akceptowalna. Teraz niekoniecznie. Ale jeśli właścicielom się podoba, to jest super.

Gość mr2k

10 Paź 2013, 07:18

ja tez nie jestem w stanie dostrzec w tym krzty piękna ani nawet odrobiny estetyki. porażka. Choć faktycznie najważniejsze, że właścicielce się podoba...

Gość bartosz

10 Paź 2013, 06:20

szara, bura i nijaka ta łazienka, brzydko rozłożone płytki... ale to Właścicielka będzie z niej korzystać i najważniejsze aby Jej się podobała.

Gość Dominika

04 Cze 2013, 20:16

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze