Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Pokój kąpielowy - funkcjonalność padła ofiarą estetyki

Do niedawna z wanny korzystam okazjonalnie. Teraz ze względów zdrowotnych muszę zażywać kąpieli częściej, więc wanna okazuje się bardziej przydatna. Ma jednak wady... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która pokój kąpielowy w nowym domu użytkuje od 6 lat.

Parametry domu: powierzchnia 230 m2; na parterze – łazienka gościnna o powierzchni 6 m2; na poddaszu – dziecięca 8 m2 i pokój kąpielowy 15 m2. Woda z wodociągu (nieuzdatniana dodatkowo), odprowadzana do kanalizacji zbiorczej. Wentylacja – grawitacyjna.

Pokój kąpielowy przy sypialni małżeńskiej:

 • Ogrzewanie – wodne podłogowe i grzejnik na ścianie z grzałką elektryczną. 
 • Posadzka – z płyt terakoty. 
 • Wykończenie ścian – płyty terakoty oraz naścienne panele z płyty MDF z okleiną drewnopodobną. 
 • Armatura sanitarna – wolno stojąca wanna o dł. 185 cm, z akrylu; dwie umywalki wym. 60 x 45 cm; sedes i bidet (podtynkowe, podwieszane). 
 • Baterie – chromowane przy umywalce; podłogowa bateria wannowo-natryskowa o wys. 98 cm. 
 • Meble i akcesoria – podwieszane szafki pod umywalkami i na ścianie za wanną. 
 • Oświetlenie – halogenowe i LED-owe.
Pokój kąpielowy ma dwa okna oraz wodne ogrzewanie podłogowe i grzejnik z grzałką elektryczną Oświetlenie nad lustrem i boczne na ukośnej ścianie okazuje się niewystarczające Armaturę ceramicznego, podwieszanego sedesu i bidetu zakrywa panel ścienny z płyty MDF z okleiną drewnopodobną
Pokój kąpielowy ma dwa okna oraz wodne ogrzewanie podłogowe i grzejnik z grzałką elektryczną Oświetlenie nad lustrem i boczne na ukośnej ścianie okazuje się niewystarczające Armaturę ceramicznego, podwieszanego sedesu i bidetu zakrywa panel ścienny z płyty MDF z okleiną drewnopodobną

Decyzja: w nowym domu wydzieliłam na poddaszu sporą strefę małżeńską – z sypialnią, garderobą, toaletką, łazienką. Ta ostatnia z założenia miała być obszernym pokojem kąpielowym z dwoma oknami i obelkowanym sufitem, tworzonym przez ukośny stropodach. Celowo nie obniżałam sufitu, żeby wnętrze miało oddech, a chwilowa wilgoć wysuszała się pod wysokim sufitem.

Na środku pomieszczenia zaprojektowałam z projektantem wnętrz wolno stojącą wannę. Model wraz z podłogową baterią sprowadziłam z Niemiec, ponieważ w Polsce były szalenie drogie. W sumie zapłaciłam za nie 3 razy mniej. Reszta sanitariatów oraz płytek na posadzce i ścianie jest polska.

Kolorystykę ustaliłam z projektantem. Wiem, że taka jest modna, lecz teraz wydaje mi się trochę zbyt surowa i męska. Architekt świetnie zaprojektował natomiast szafki i panel na ścianie, którym obudował armaturę podtynkową sedesu. Szafki są pojemne – mieszczą wszelkie potrzebne w łazience przedmioty. Żadne z nich nie stoją więc na wierzchu, co porządkuje łazienkę.

Wannę obsługuje podłogowa bateria wannowo-natryskowa o wys. 98 cm Dwie umywalki umieszczono na podwieszanych szafkach Pokój kąpielowy ma w centralnym miejscu wolno stojącą wannę
Wannę obsługuje podłogowa bateria wannowo-natryskowa o wys. 98 cm Dwie umywalki umieszczono na podwieszanych szafkach Pokój kąpielowy ma w centralnym miejscu wolno stojącą wannę

Pokój kąpielowy - rady i przestrogi:

 • Osobne łazienki dla rodziców i dla dzieci sprawdzają się doskonale. Następnym razem zrobię tak samo! Oddzielenie ich nie generuje rodzinnych konfliktów z dorastającymi córkami typu "znowu nie opuściłaś deski na sedesie", lub "nie schowałaś przyborów do mycia". Materiały wykończeniowe w łazience są łatwe w pielęgnacji. Zauważyłam natomiast, że znacznie łatwiej, niż wannę z akrylu, myje się śliską powierzchnię ceramicznych sanitariatów.

  Do niedawna z wanny korzystam okazjonalnie. Natomiast jeśli już jej używałam, czyniłam z tego rytuał – rozstawiałam świece i kadzidełka, wpuszczałam do wody olejki. Kąpiel w pojedynkę lub we dwoje była wtedy relaksująca.

 • Teraz ze względów zdrowotnych muszę zażywać kąpieli częściej, więc wanna okazuje się bardziej przydatna. Ma jednak wady – jest dla mnie samej zbyt długa i brakuje przy niej półki na akcesoria. W tym względzie funkcjonalność padła ofiarą estetyki. Minimalizm ma swoje wymogi, bo oprócz baterii przy wannie nie może nic stać.

 • Mimo że łazienka ma dwa okna, w dachu i w ścianie, jest dość ciemna. Muszę zmodernizować jej oświetlenie. Sufitowe lampy znajdują się zbyt wysoko i niedostatecznie oświetlają łazienkę. Halogeny na ścianach i nad lustrem, z punktowym światłem, też nie wystarczają. Ponadto, noszę się z zamiarem dobudowania w łazience prysznica. Jest na to miejsce.

Pokój kąpielowy - koszty:

 • wanna z baterią 2800 zł, 
 • sedes, bidet, umywalki z bateriami 4500 zł, 
 • meble i panel naścienny 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Łazienka choć zapewne kosztowała sporo jednak nie nastraja do dłuższego przebywania w niej. Nie jest że tak powiem przytulna i chciało by się po prostu umyć , wyjść i mieć to już z głowy. Podłoga wygląda jakby była zakurzona..... Moim zdaniem nie ma w tym pomieszczeniu nic ...

Gość Jeannete

09 Sty 2015, 23:12

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze