Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Łazienka dla dzieci - pomysł na wannę w obniżeniu podłogi

Łazienka dla dzieci - pomysł na wannę w obniżeniu podłogi

Pomysł z wanną w obniżeniu podłogi udał się w stu procentach. Uskok sprawia, że łatwiej się do wanny wchodzi i z niej wychodzi. Woda rozchlapywana przez dzieci nie rozpływa się po łazience. A jest jej naprawdę dużo... - mówi Hanka, Czytelniczka Budujemy Dom, jej dzieci użytkują własną łazienkę drugi rok.

Łazienka dla dzieci ma ciepłą i wesołą kolorystykę
Łazienka dla dzieci ma ciepłą i wesołą kolorystykę

Parametry domu: powierzchnia 340 m2; na parterze – łazienka ogólna z prysznicem, o pow. 3,5 m2 oraz rodziców z wanną i prysznicem, pow. 10,5 m2; na poddaszu – dla dwojga dzieci, 8,9 m2. Woda z wodociągu (bez domowego zmiękczania), odprowadzana do szamba. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem obrotowym, bez GWC.

Łazienka dla dzieci:

 • Ogrzewanie – wodne podłogowe i grzejnik na ścianie (bez grzałki elektrycznej). 
 • Wykończenie posadzki i ścian – płyty ceramiczne. 
 • Armatura sanitarna – dwie ceramiczne umywalki, owalne; podwieszany sedes, podtynkowy; wanna okrągła o średnicy 140 cm, z akrylu; szklana kabina prysznicowa z brodzikiem akrylowym, półokrągła, przyścienna, o wym. 100 x 100 cm. 
 • Baterie – 2 szt., chromowane przy umywalkach; chromowana przy wannie; panel prysznicowy bez deszczownicy, z termostatem. 
 • Meble i akcesoria – bez szafek, blat z umywalkami wykończony płytkami ceramicznymi. 
 • Oświetlenie – LED-owe.

Decyzja: łazienka dzieci znajduje się nad kuchnią i spiżarnią. Strop między kondygnacjami celowo ma uskok o wysokości 25 cm (nad spiżarnią), dzięki czemu w łazience nie ma straty powierzchni użytkowej pod skośnym stropodachem. Obniżenie w podłodze jest na tyle szerokie, że mogliśmy w nim zamontować okrągłą wannę. Ten pomysł podjął projektant z przyfabrycznego salonu polskiego producenta płytek ceramicznych.

Zadaliśmy sobie trud pokonania 100 km, żeby "u źródła" zaprojektować domowe łazienki i na miejscu kupić materiały do wykończenia ścian i posadzek. Przy tak dużym zakupie, 3 projekty wykonano za darmo. To mąż, widząc w salonie liczne przykładowe wizualizacje wykończeń z ceramiki, wybrał płytki w białej i pomarańczowej kolorystyce. W łazience dzieci, z małym oknem, stwarzają ciepłą i wesołą atmosferę. Dopiero w firmowym salonie, na podstawie wizualizacji, mogliśmy pełniej ocenić efekt wykończenia ścian i posadzki. Na mniejszych próbkach zupełnie go nie widać.

Sanitariaty i ich osprzęt kupiliśmy w sklepie internetowym, co dało duże oszczędności, w porównaniu do sklepów stacjonarnych. Tym większe, że wybraliśmy markowe wyroby. Do tego sklepu również pojechaliśmy osobiście, żeby nie kupować kota w worku. Sprzedawca był doskonały – cierpliwie wyjmował wybrane przez nas produkty z kartonów i pokazywał zamienniki. Doradził wiele szczegółów.

Dwie owalne umywalki osadzono w murowanym blacie na wys. 70 cm Podwieszany sedes znajduje się naprzeciwko umywalek
Dwie owalne umywalki osadzono w murowanym blacie na wys. 70 cm Podwieszany sedes znajduje się naprzeciwko umywalek

Łazienka dla dzieci - rady i przestrogi:

 • Okrągłą akrylową wannę dopasowano do przestrzeni w obniżonej części posadzki i obudowano mozaiką ceramiczną, identyczną jak na blacie z umywalkami
  Okrągłą akrylową wannę dopasowano do przestrzeni w obniżonej części posadzki i obudowano mozaiką ceramiczną, identyczną jak na blacie z umywalkami
  Polecamy projektowanie łazienek z architektem. Wykonanie projektów trzech różnych łazienek zajęło dwie godziny, a łazienki są funkcjonalne i ładne.

  Pomysł z wanną w obniżeniu podłogi udał się w stu procentach. Uskok sprawia, że łatwiej się do wanny wchodzi i z niej wychodzi. Woda rozchlapywana przez dzieci nie rozpływa się po łazience. A jest jej naprawdę dużo, bo kiedy od czasu do czasu urządzamy sobie w niej rodzinne kąpiele, dzieci szaleją jak w basenie.

  Kąpiel sprawia wszystkim przyjemność, ale jest po niej dużo sprzątania. Dlatego na co dzień dzieci używają prysznica.

Łazienka dla dzieci -koszty:

 • Materiały z robocizną 16 000 zł, w tym:
  - wanna 3700 zł,
  - kabina prysznicowa 2900 zł,
  - umywalki 2 x 500 zł. 
 • Ułożenie płytek i mozaiki 5000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-11-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Myślę że warto tak łazienkę zrobić. Wygląda wspaniale.

kar_kow70

17 Lut 2016, 12:18

Fajne, ładne ale czy warto inwestować na trzy cztery lata? No chyba, że się komuś przelewa.

Gość Zdzich

15 Lut 2016, 18:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze