Budujemy Dom

Wybieramy pralkę

Artykuł na: 6-9 minut
Dobra pralka – mówimy rzecz jasna o automatycznej - musi być, oczywiście, funkcjonalna, trwała i ekonomiczna w użyciu. Ale czy to wszystkie cechy, na które powinniśmy zwracać uwagę?

Pralka
(fot. Electrolux)

W wielu domach jednorodzinnych pralka jest umieszczana w pomieszczeniu gospodarczym. Ale może mieć swoje miejsce też w kuchni. Tak się zresztą często dzieje w mieszkaniach, gdzie w niewielkiej łazience nie mieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty.
Jaki związek ma miejsce ustawienia z wybraniem konkretnego modelu? Otóż są pralki do zabudowy. Pralka od frontu ma lite drzwiczki – najczęściej w kolorze białym, ale nie tylko. Mogą się otwierać na prawą lub lewą stronę, w tym samym kierunku otwiera się też bęben. Zatem od razu możemy wybrać, który wariant będzie dla nas najwygodniejszy.

 

Jeśli zaś zdecydujemy się na pralki wolno stojące, to po pierwsze trzeba rozważyć, czy ma być otwierane do przodu czy do góry. W tych drugich góry bęben zawsze zatrzymuje się otworem do góry, a specjalne zawiasy zabezpieczają pokrywę przed przypadkowym i gwałtownym zamknięciem.

 

Jednak pralka może się okazać mało wygodne, ponieważ stosunkowo nieduży wlot do bębna utrudnia wyjmowanie upranych rzeczy. W grupie pralek ładowanych od przodu są takie, których drzwiczki otwierają się nawet o kąt 180 stopni lub mają średnicę 40 cm, co z kolei znacznie ułatwia obsługę urządzenia.

 

Kolejnym ważnym parametrem są wymiary. Jeśli mamy mało miejsca, korzystniejsza będzie pralka o głębokości ok. 40 cm, a są i płytsze. W tej grupie są zarówno urządzenia ładowane od przodu, jak i od góry. Pozostałe wymiary większości pralek to: wysokość 85 cm i szerokość 60 cm. Ważna jest przy tym pojemność bębna – może on mieścić od 3 do 8 kg suchego prania. Ale uwaga: im mniejsze wymiary pralki, tym mniejsza pojemność bębna.

 

Trzeba też wybrać, czy ma to być sama pralka czy połączona z suszarką. Choć wielu użytkowników z czasem rezygnuje z używania tej funkcji twierdząc, że pranie jest bardziej pogniecione.

 

Dopiero teraz przechodzimy do ustalenia najkorzystniejszych dla nas funkcji i parametrów pracy. Proponuję przemyślenie tego w drugiej kolejności, ponieważ oferta automatycznych pralek jest tak duża, że z pewnością bez trudu znajdziemy taką, która będzie nam odpowiadała.

Co powinna umieć pralka

Pralka
(fot. Fagormastercook)
Większość pralek ma zbliżone funkcje, jednak im droższe modele, tym są one bardziej rozbudowane.

 

Podstawowe programy są przeznaczone do prania do tkanin bawełnianych, mieszanych oraz syntetycznych. Jednak nawet najskromniejsze pralki są wyposażane w programy dodatkowe, a wśród nich najczęściej spotykane to:
  • pranie codzienne - do przepierek;
  • Bio – z wydłużonym praniem wstępnym w temp. 40 stopni Celsjusza; gotowanie – do 90 stopni;
  • delikatne - np. do prania wełny i jedwabiu;
  • pranie oszczędne lub Eco - w niższej temperaturze, ale dłuższe.
Droższe modele mają wiele dodatkowych funkcji, wśród których niektóre są rzeczywiście bardzo przydatne. Inne to bajery, bez których można się obyć.

 

Na pewno przydatna jest tzw. automatyka wagowa. Wybierzemy tylko rodzaj tkaniny, a pralka sama dobiera temperaturę, czas prania, ilość wody oraz prędkość wirowania. Niektóre modele mają sterowanie elektroniczne i cyfrowy wyświetlacz, pozwalający kontrolować pranie. Pamięć umożliwia zaprogramowanie kilku (zazwyczaj czterech) najczęściej używanych programów.

 

Funkcja wyważenia wsadu zapewnia optymalne rozłożenie bielizny podczas wirowania, zaś „rozpoznanie załadunku” po wybraniu programu wyświetla wskazany załadunek. Równomiernemu rozprowadzeniu środka piorącego (to poprawia efekty prania) służy funkcja prania deszczowego lub aqua spray - tkaniny są zraszane z góry.

 

Z kolei system przeciwzagnieceniowy (lub funkcja łatwego prasowanie) powoduje, że pranie jest chłodzone pod koniec cyklu, a obroty bębna są delikatne, bielizna jest więc mniej wygnieciona.

 

Usuwanie plam ułatwiają programy z temperaturą prania zaczynającą się od 30-40 stopni i wzrastającą do ponad 50 stopni. W takich warunkach zawarte w proszku enzymy działają najskuteczniej. Bardzo przydatna jest funkcja redukcji piany, uruchamiająca zwiększony pobór wody, żeby wypłukać detergent.

 

Wiele pralek jest też wyposażonych w blokadę lub sygnał świetlny, które uruchamiają się po wykryciu przez urządzenie ważnej usterki. Natomiast zabezpieczenie przeciwwypływowe chroni przed zalaniem odcinając dopływ wody w przypadku awarii.

 

Natomiast panel sterowania w kilku językach oraz oświetlenie wnętrza bębna to właśnie te dodatki, które nie są niezbędne.

 

Ważnym parametrem pralki, który wpływa na efekty jej pracy jest liczba obrotów bębna. Wiele modeli ma funkcję regulowania prędkości obrotów, nawet wyłączania ich. Pralki z elektroniczną kontrolą wirowania same dobierają optymalną prędkość do rodzaju bielizny jaką pierzemy. Warto tutaj wiedzieć, że im szybsze obroty bębna podczas wirowania, tym suchsze będzie pranie.

Pralka
(fot. Samsung)
Pralka pomoże oszczędzić

W „metryczce” naszej przyszłej pralki znajdziemy informację o tzw. klasie efektywności. Określa ona, czy pralka pobiera mało prądu, czy też nie jest ekonomiczne w użytkowaniu. Klasy są oznaczane literami od A do G, przy czym im dalsza litera alfabetu, tym większe zużycie prądu. Wielu producentów oznacza swoje wyroby nawet kilkoma literami A, by zwrócić uwagę kupujących, na ich zalety.

 

Zużycie wody – w zależności od modelu waha się w granicach 39-59 litrów. Wśród programów prania jednak również są takie, które pozwalają np. zmniejszyć zużycie wody, a zatem także koszty pracy – jeśli mamy założone wodomierze. Taką pożyteczną funkcją jest automatyczny dobór wody, regulujący jej ilość zależnie od wielkości wsadu;

Gdy pralka wędruje

Cykl pranie zbliża się do końca. Za chwilę zacznie się wirowanie. Jak zachowa się nasza pralka? Niektóre modele startują z tym ostatnim programem gwałtownie, przez co często „wędrują” po pomieszczeniu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy pierzemy duże sztuki bielizny lub ubrań. Dobrze więc mieć pralkę, która rozpędza się spokojnie i pełne obroty osiąga dopiero po chwili. Takiej informacji jednak nie znajdziemy w instrukcji obsługi. Zatem i tutaj przyda się informacja od serwisanta.

 

Poza tym wirowanie bywa głośne. I tu pralki ze zbiornikiem polipropylenu zapewniają lepszą izolację akustyczną niż ze zbiornikiem stalowym. W niektórych są montowane nawet panele wygłuszające, które dodatkowo tłumią hałas.

Kupić łatwo, ale co dalej?

Gdy już wybraliśmy konkretny, najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i portfelowi model pralki, należy jeszcze rozważyć, co będzie, jeśli urządzenie się zepsuje.

 

Wiele modeli ma nawet 5-letnią gwarancję. Ale i tak lepiej zapytać sprzedawcę o dostępność serwisu. Nie będzie przesadną ostrożnością dowiedzenie się następnie w serwisie, jaka jest awaryjność danego modelu oraz dostępność i cena części zamiennych.

Hanna Czerska

aktualizacja: 2008-10-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK ELITE SLIM BLACK to innowacyjny produkt, odpowiadający na obecne trendy. Rynienka ze stali nierdzewnej pokryta powłoką PVD TIN w kolorze złotym ...
Nowy serwis internetowy KLUDI
Nowy serwis internetowy KLUDI Nowy serwis internetowy KLUDI www.inspiracje.kludi.pl powstał z myślą o osobach poszukujących inspiracji i ciekawych rozwiązań do swojej ...
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI Marka Fala poszerzyła ofertę odpływów łazienkowych o innowacyjne modele Rotary z systemem Wet & Dry. Ruchomy korpus syfonu sprawia, ...
polecane produkty i technologie

Eleganckie i nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika

Zestaw spływowy boczny fermacell Powerpanel TE to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli w estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń łazienki i salonu kąpielowego. System fermacell nie wymaga wiele miejsca, aby go zamontować, a co najważniejsze, pozwala na całkowite wyeliminowanie brodzika z kabiny prysznicowej.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".