Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Remont łazienki na poddaszu za 15 000 zł

Najgorszym momentem remontu było skuwanie poprzedniej glazury i terakoty oraz murku przy wannie. Znoszenie odpadów z poddasza przez cały dom było uciążliwe, a wywiezienie zapełnionego nimi kontenera kosztowało dodatkowe 500 zł - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który łazienkę remontował w styczniu 2014 r.

Remont łazienki na poddaszu za 15 000 zł

Zakres i czas trwania remontu: rozebranie i wymiana elementów wykończeniowych, przesunięcie sedesu, przerobienie podejść do urządzeń. Łącznie trwał 4 tygodnie.

Parametry obecnej łazienki:

 • Pow. 9 m2; wspólna łazienka rodzinna na poddaszu. 
 • Woda – czerpana z wodociągu (nieuzdatniana dodatkowo), odprowadzana do szamba. 
 • Wentylacja – grawitacyjna i wentylator sprzężony ze światłem. 
 • Ogrzewanie – panelowy grzejnik na ścianie. Posadzka i ściany – z identycznych płyt gresu. 
 • Armatura sanitarna – akrylowa narożna wanna (140 × 140 cm) z obudową; płaski, niskoprogowy brodzik (90 × 120 cm) z jedną szybą; sedes stojący; 2 umywalki. 
 • Baterie – chromowane, 2 przy umywalkach; panel prysznicowy z hydromasażem. 
 • Meble i akcesoria – szafki z lakierowanej płyty MDF. 
 • Oświetlenie – LED zakupione razem z lustrem. Lampa w suficie.

Decyzja: przed remontem, rodzinna łazienka na poddaszu nie miała drugiej umywalki, więc było to dokuczliwe przy porannym spiętrzeniu mycia. Osadzając poprzednią narożną wannę, nieefektywnie zagospodarowaliśmy z żoną przestrzeń w łazience. Niepotrzebnie wysunęliśmy ją w kierunku środka łazienki, zabudowując narożnik murkiem o szerokości dwóch płytek ceramicznych, dlatego zajęła dużo miejsca, i chodząc, musieliśmy ją omijać. Na dodatek zżółkł akryl na jej obudowie. Murek-półka przydawał się na środki do kąpieli, lecz wyglądał topornie.

Narożna półokrągła kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem była trochę za ciasna, bo miała szer. 90 cm. Brodzik o wys. 50 cm przydawał się na początku do kąpania w nim małych dzieci, ale potem stał się, wraz z drzwiami kabiny, zbędną barierą do pokonania. Kabina wyglądała staromodnie, podobnie jak brzoskwiniowa kolorystyka całej łazienki. Po dziewięciu latach użytkowania nadszedł czas zmian.

Bez murku w narożniku – nowa wanna zajmuje znacznie mniej miejsca w łazience
Bez murku w narożniku – nowa wanna zajmuje znacznie mniej miejsca w łazience

Remont łazienki na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Najgorszym momentem remontu było skuwanie poprzedniej glazury i terakoty oraz murku przy wannie. Znoszenie odpadów z poddasza przez cały dom było uciążliwe, a wywiezienie zapełnionego nimi kontenera kosztowało dodatkowe 500 zł. Potem hydraulik przez kilka dni przerabiał podejścia do nowych urządzeń.

  Żona zdecydowała, żeby ściany i podłogę tym razem wykończyć jednakowym gresem w kolorze grafitowym. Na jego tle dobrze wygląda biała armatura. Choć na powierzchni płytek odznaczają się plamy od wody, podoba się nam obecny wygląd łazienki. Jedyne, czego teraz żałujemy, to rezygnacji z kupna ozdobnego grzejnika wodno-elektrycznego. Takie grzejniki są drogie!

 • Łazienkę zaprojektowaliśmy samodzielnie. Nadaliśmy jej nowoczesną kolorystykę i urządziliśmy nowszymi modelami urządzeń. Prawie nie zmieniliśmy ich położenia. Nareszcie kupiliśmy podwieszane szafki z dwoma umywalkami, które obecnie bardzo skracają newralgiczny czas porannego mycia. Mają poręczne szuflady, po jednej dla każdego członka rodziny. Choć wanna ma podobny kształt do poprzedniej, dosunięta pod ściany narożnika – zajmuje mniej miejsca.

  Zamiast tradycyjnej zamykanej kabiny, zamontowaliśmy większy i płaski brodzik (90 x 120 cm), a przy nim szybę, pozostawiając wolne wejście od strony sedesu. Mimo że szyba ma szer. 120 cm, podczas brania prysznica woda, niestety, rozchlapywała się aż na posadzkę przy sedesie. Chcąc nie chcąc, zawiesiłem tam zasłonę. Bez niej prysznic, wyposażony w estetyczny panel z hydromasażem, wyglądał o wiele lepiej! Rzadko używamy funkcji masażu, więc chyba niepotrzebnie wybraliśmy taki model panelu, natomiast materiał, z jakiego go wykonano, jest łatwy do umycia, nawet bez płynu.

  Nowy płaski syfon w brodziku łatwiej się rozbiera i czyści, niż poprzedni. Rozważaliśmy wykorzystanie podwieszanego sedesu, ale ostatecznie dobraliśmy sedes stojący, lecz celowo model ze stopą dotykającą ściany. Dzięki temu nie ma tam szpary, w której osadzałby się kurz.
Nareszcie łazienka ma dwie umywalki i zabudowę z poręcznymi szufladami Sedes stojący ma stopę dotykającą ściany, więc nie zbiera się za nim kurz Prysznic z płaskim brodzikiem i panelem z hydromasażem umieszczono za hartowaną taflą szkła i… zasłonką
Nareszcie łazienka ma dwie umywalki i zabudowę z poręcznymi szufladami Sedes stojący ma stopę dotykającą ściany, więc nie zbiera się za nim kurz Prysznic z płaskim brodzikiem i panelem z hydromasażem umieszczono za hartowaną taflą szkła i… zasłonką

Remont łazienki na poddaszu - koszt:

 • 15 000 zł, w tym:
  - robocizna 3000 zł,
  - gres 2000 zł,
  - oświetlenie, sedes i umywalki z szafkami 4600 zł,
  - akrylowa wanna 1500 zł,
  - płaski brodzik 789 zł,
  - szyba przy prysznicu o szer. 120 cm 1600 zł,
  - panel prysznicowy 1200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rodzinna łazienka z wanną i prysznicem ma teraz nowocześniejszą kolorystykę i armaturę

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze